Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پرسه – گزارشی از جشن‌واره گل پوتراجایا

«این دولت زن جادو می‌کند؟…»

2012 July 01

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   اگر در یک کشوری مدیریت کارآمد و برنامه‌ریزی وجود داشته باشد آن وقت است که می‌شود از کاه کوه ساخت و هر چیزی را تبدیل به فرصت کرد. برای کسانی که در مالزی زندگی می‌کنند یا از این کشور دیدن کردند این حرف کاملن مصداق پیدا می‌کند به خصوص در زمینه صنعت گردش‌گری این کشور. بی دلیل نیست که یک کشور بیست و هفت میلیونی که وسعتش تقریبن یک پنجم ایران هست موفق به جذب  24 میلیون گردش‌گر در سال می‌شود و خودش را در میان ده مقصد توریستی مورد علاقه مردم جهان قرار بدهد. اگر بخواهیم مقایسه‌ای از نظر دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردش‌گری داشته باشیم شاید جاذبه‌های این کشور تنها بخش کوچکی از آن‌چه برای مثال ما در ایران داریم را در بر می‌گیرد اما این مهم است که از آن‌ها چگونه بهره‌برداری می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نمونه‌اش همین برگزاری جشن‌واره گل و گیاه در پوتراجایاست(putrajaya floria 2012). گل و گیاهان از جمله دیدنی‌هایی هستند که هر ساله در سراسر دنیا سبب جذب گردش‌گران بسیاری می‌شوند. خیلی از مناطق دنیا از امریکا گرفته تا هلند و پرتغال و این سوتر در تایلند و ژاپن و حتا تایپه از این جاذبه‌های طبیعی استفاده کرده و زیبایی کشورشان را به رخ جهانیان می‌کشند. و الیته یکی از بهترین نمونه‌های وطنی آن هم جشن‌واره گلاب‌گیری در کاشان است که به هر روی توانسته مخاطب خود را تا حدودی جذب کند. هر چند که هنوز در آن طبیعت متنوع و گاهی بی هم‌تا فرصت‌های بی‌شماری در این زمینه وجود دارد؛ از دشت‌های شقایق دماوند تا لاله‌های واژگون و سوسن چلچراغ و شکوفه‌های بهار نارنج و بسیاری دیگر …

پوتراجایا اساسن یک باغ شهر هست و هرچند که مرکزی سیاسی به شمارمی‌رود اما به سبب معماری خاص آن هم‌چنین توجه ویژه به گل و گیاهان و طبیعت در این شهر، چهره‌ای زیبا و به دور از خشونت سیاست به خودش گرفته است.

دقیقن به خاطر ندارم که چندمین سالی است که جشن‌واره گل در این شهر برگزار می‌شود اما می‌دانم که هر سال این جشن‌واره با گونه‌گونی بیشتری برگزار شده است.

به روال هر ساله جشن‌واره یک عنوان خاص برای هر سال دارد و امسال این عنوان «گل کاغذی؛ زیبایی ماندگار» است.

گل‌های کاغذی همان گل‌های رنگارنگی هستند که به طور معمول گل‌دان‌های آن‌ها یک زمانی در خانه‌های همه ما پیدا می‌شد. گل‌هایی که توانایی زیست در تقریبن اغلب آب و هواها را دارند و به ویژه در مناطق گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. حالا این گل‌ها که در مالزی هم به وفور دیده می‌شوند در رنگ‌های مختلف بهانه‌ای شده‌اند برای برپایی جشن‌واره سال 2012. (خدارو شکر ما از این بهانه‌ها در کشورمان بسیار داریم!)

در حاشیه برگزاری آئین گشایش بخش شبانه این جشن‌واره، گفت وگویی دارم با «محمد داوود عارف» مدیر بخش توسعه صنعتی وزارت گردش‌گری مالزی که برگزاری این جشن‌واره را با هم‌کاری سازمان‌های مرتبط در پوتراجایا عهده‌دار بوده است البته به همراه دیگر بخش‌های وزارت توریسم مالزی. او با اشاره به این که اکوتوریسم بخش مهمی از جاذبه‌های گردش‌گری مالزی است، اظهار امیدواری می‌کند که بتواند نقش موثرتری در جذب گردش‌گران خارجی هم‌چنین توسعه گردش‌گری داخلی این کشور داشته باشد.

این جشن‌واره امسال در دو بخش روزانه و شبانه برگزار شده که در بخش روزانه دو کشور کنیا و چین با عنوان میهمان خارجی حضور دارند. کنیا همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین صادرکننده‌های رزهای شاخه‌ای در جهان مطرح بوده و چینی‌ها هم به خوبی سلیقه‌ی طراحی خود را در زمینه گل‌های این اقلیم به رخ کشیده‌اند. مدارس و دانشکده‌های مربوط به این حوزه مسابقه و نمایش‌گاهی دارند و بهترین ایده‌های خلاقانه در زمینه طراحی باغ‌ها و گل‌ها به نمایش گذارده شده. از سویی می‌توان از بازار گل و گیاه موجود گیاهان و گل‌های خانگی را با قیمت مناسب خریداری کرد.

نوآوری و خلاقیت در محصولات گردش‌گری

اما بخش جالب توجه امسال که البته در سال گذشته هم وجود داشت ولی امسال توجه ویژه یا بهتر است بگویم بهره‌برداری بهتری از آن شده برگزاری رژه پانزده قایق‌ تزئین شده بر روی دریاچه پوتراجایاست. این رژه عنوان شب جادویی را به خود گرفته و با برنامه‌های موسیقی و رقصی که در حاشیه آن برگزار می‌شود به راستی تداعی‌کننده شب‌های رویایی است و انسان را به سرزمین‌های اسرارآمیز دنیای والت دیزنی می‌برد.

اما هدف از طراحی چنین برنامه‌ای که با حضور ملکه این کشور هم چنین بسیاری از شخصیت‌های مهم هنری و سیاسی داخلی و خارجی گشایش یافته جذب گردش‌گران بیش‌تر از سراسر جهان، به رخ کشیدن جاذبه‌های سنتی، طبیعی و فرهنگی و جلب نظر مردم به زیبایی طبیعت و ایجاد فرهنگ توجه و حفظ هر چه بیشتر آن هم‌چنین ایجاد تنوع و نوآوری در ارایه محصولات گردش‌گری است. علاوه بر آن که فرصت خوبی برای بازاریابی این محصولات هم هست.

برای این شب‌های جادویی قایق‌هایی طراحی شده‌اند که هرکدام با سیستم نورپردازی پیشرفته‌ای که مناسب برای عکاسی باشند در دریاچه در حرکتند و انعکاس زیبایی در آب دریاچه دارند. هریک از آن‌ها نمادی از زیبایی‌ها و جذابیت‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی یکی از استان‌های مالزی است که به طور خلاصه همه در طراحی زیبای یک قایق نشان داده شده‌ و به هر روی فرصت خوبی را برای یادآوری به گردش‌گران ایجاد می‌کند.

پیش‌بینی شده که امسال بیش از یک میلیون گردش‌گر از این رخ‌داد نه روزه دیدن کنند. و یکی از مواردی که خانم دکتر ین ین، وزیر گردش‌گری این کشور این روزها بیشتر بر روی آن تاکید دارد روی‌کرد خلاقانه و نوآورانه این وزارت‌خانه در یافتن محصولات گردش‌گری نو یا تبدیل پدیده‌های معمولی به یک محصول جذاب و متنوع است. کاری که وی با برگزاری جشن‌واره “کفش”، “دوریان”، “هنرمعاصر” و بسیاری فعالیت‌های دیگر نشان داده است به خوبی در آن توان‌مندی دارد.

یک مالزی پاک؛ یک مالزی سبز

در کنار این فعالیت‌ها، وزارت توریسم قصد دارد توجه ویژه خود را به حفظ طبیعت و محیط زیست نشان دهد و از فعالیت‌های سازمان‌های مردمی و غیر وابسته به دولت نیز در این زمینه حمایت می‌کند و یکی از غرفه‌های اصلی خود را به کمپین “یک مالزی پاک؛ یک مالزی سبز” (1 Malaysia clean Malaysia Green) زمینه اختصاص داده است.  آقای عارف بر توجه زیاد وزیر توریسم بر این که تمام مردم باید بدانند که محیط زیست را تمیز و سبز نگاه دارند و از طبیعت مراقبت کنند، تاکید می‌کند.

آن‌چه اهمیت دارد این است که کسانی “بخواهند” صنعت گردش‌گری‌شان را توسعه بدهند وگرنه که در مام میهن نه قحطی کارشناس و نخبه و نوآور و مبتکر هست نه کمبود تنوع جاذبه!

به هر روی بهره بردن از هر فرصتی می‌تواند گام موثری باشد در توسعه کشورها به ویژه در زمینه‌هایی هم‌چون گردش‌گری که تاثیر شگرفی در وضعیت اقتصادی کشور هم دارد.

این‌ها را گفتم که باز تاکیدی داشته باشم بر این مطلب که این مهم نیست یک پزشک بشود وزیر گردش‌گری، این مهم نیست که کشوری سابقه فرهنگ و تمدن چند هزار ساله به شهرت دیگر تمدن‌ها نداشته باشد، این مهم نیست که کشوری اسلامی باشد و …. آن‌چه اهمیت دارد این است که کسانی “بخواهند” صنعت گردش‌گری‌شان را توسعه بدهند وگرنه که در مام میهن نه قحطی کارشناس و نخبه و نوآور و مبتکر هست نه کمبود تنوع جاذبه! خلاصه ملالی نیست جز اندک توجهی به این که باید بخواهیم که این مملکت در این زمینه رشد داشته باشد …

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,