Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای یکم ژوئیه ۲۰۱۲»

2012 July 01

پس از موافقت ژنو بر تشکیل دولت انتقالی در سوریه،

«سفر رییس مجلس سوریه به تهران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، محمد‌جهاد اللحام، رییس مجلس سوریه، روز سه‌سنبه، 3 ژوئیه، برای دیدار با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، به تهران سفر می‌کند.

به گزارش مهر‌، رییس مجلس سوریه به منظور  دیدار دو جانبه با  علی لاریجانی وارد تهران خواهد شد.

دولت جمهوری اسلامی و سوریه دارای مناسبات نزدیک هستند. این نزدیکی به خصوص در چند ماه اخیر و با افزایش فشارهای بین‌المللی به دلیل سرکوب مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه با روند رو به رشدی از سوی جمهوری اسلامی مواجه بوده است.

گفتنی است که محمد جهاد اللحام به تازگی به عنوان رییس مجلس سوریه انتخاب شده است.

لازم به اشاره است این سفر در حالی به تهران صورت گرفته که شام‌گاه شنبه، 30 ژوئن، کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای صلح در سوریه، در کنفرانسی خبری از توافق کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه خبر داده بود.

………………………………………………..

در پی اعتراض به انتقال به بند امنیتی،

«عدم دریافت غذا از سوی زندانیان سیاسی رجایی‌شهر»

خبر / رادیو کوچه

در پی تصمیم مقام‌های قضایی و مسوولان زندان رجایی‌شهر کرج، مبنی بر انتقال زندانیان سیاسی سالن 12 بند 4، به بند 10 این زندان، زندانیان سیاسی این بند اعلام کردند که در اعتراض به این اقدام و افزایش بی‌حد فشارهای وارده از روز شنبه، 30 ژوئن، از دریافت غذای زندان خودداری کردند.

گفته می‌شود تصمیم انتقال از این زندانیان از سوی دادستان تهران، عباس جعفری‌دولت آبادی گرفته و ابلاغ شده است.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، زندانیان تاکید کردند که، «تحت هر شرایطی، حتا در صورت حضور گارد زندان و توسل ایشان به زور، از انتقال به بند جدید خودداری خواهند کرد».

بر اساس اظهارات زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج، محل مورد نظر برای انتقال زندانیان سیاسی، علاوه بر جمعیت بالای آن، در شرایط «به شدت نامساعد و غیربهداشتی قرار دارد که با توجه به وضعیت جسمانی بعضن وخیم و بیماری اکثریت زندانیان این بند، احتمال تکرار فجایعی از قبیل حوادث دو ماه گذشته که منجر به قتل خاموش تعدادی از زندانیان این زندان گردید را قوت می‌بخشد».

از سوی دیگر بنا بر این گزارش، هم‌زمان با این تصمیم حشمت‌اله طبرزدی زندانی سیاسی بند ویژه امنیتی و دبیر کل جبهه دمکراتیک ایران نیز اعلام کرد اعتصاب غذای نامحدود را آغازکرده است.

………………………………………………..

سازمان بین‌المللى فرهنگ، هنر و آموزش:

«ثبت گنبد قابوس و مسجد جامع اصفهان در یونسکو»

خبر/ رادیو کوچه

سازمان بین‌المللى فرهنگ، هنر و آموزش، یونسکو، با توجه به ویژگی‌هاى هنرى و فرهنگى و قدمت تاریخى مسجد جامع اصفهان و گنبد قابوس، روز شنبه، 30 ژوئن، این دو بنا را دو عنصر از میراث فرهنگى جهان دانست.

به گزارش سایت خبری یونسکو، کمیته اجلاس یونسکو روز گذشته همچنین اثر تاریخى مذکور را تصویر خیره‌کننده‌اى از تحول معماری مساجد طی 12 قرن معرفی کرده است.

اجلاس یونسکو در شهر سن‌پترزبوگ ثبت 26 اثر فرهنگی و 5 اثر طبیعی را در دستور کار خود داشته است.
در ادامه اجلاس، گنبد قابوس نیز به فهرست میراث جهانی راه یافت و بدین‌سان چهاردهمین و پانزدهمین اثر تاریخى-جهانى ایران به ثبت یونسکو رسید.

بر اساس این گزارش، گنبد دو پوسته مسجد جامع اصفهان «تحول و نوآوری در معماری» شناخته شد و از «تلفیق معماری ساسانی و اسلامی» در بناى مسجد یاد گردید.

گنبد قابوس، نیز به عنوان بزرگ‌ترین بنای آجری جهان در فهرست میراث جهانی، قرار گرفت. این بنا که قدمت هزار ساله دارد، در شهر گنبد کاووس واقع در منطقه ترکمن صحرا است.

ارتفاع گنبد قابوس با احتساب 15 متر تپه مصنوعى زیر آن، حدود 70 متر است و در دو سوى خود مشرف بر دریاى خزر و دشت‌هاى آسیاى‌میانه است. این بنا آرامگاه قابوس بن وشمگیر است.

………………………………………………..

در پی اتهام تجاوز به یک دختر ایرانی در یزد،

«وضعیت ناآرام زندگی افغان‌ها در استان یزد»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 1 ژوئیه، مقام‌های دولت افغانستان اعلام کردند که در پی کشته شدن یک شهروند ایرانی در استان یزد، خانه‌های مهاجران افغان در این استان هدف حمله قرار گرفته و شرایط زندگی برای آن‌ها سخت شده است.

به گزارش دویچه‌وله، این در حالی است که سفارت جمهوری اسلامی در افغانستان وقوع این حادثه در روزهای گذشته را تایید کرد. محمد دهقانی، سخن‌گوی سفارت جمهوری اسلامی در کابل گفت که دو مهاجر غیرقانونی افغان در شهر یزد به یک دختر هجده ساله ایرانی تجاوز کرده و سپس این دختر را به قتل رسانده‌اند.

او گفت مردم یزد از این موضوع خشمگین شدند و «واکنش عمومی نشان دادند».

دهقانی افزود: «جسد این دختر خانم هجده ساله در چاه خانه این دو نفر از اتباع افغان پیدا شده است و پلیس آن‌ها را دستگیر کرده است که طبیعتن براساس قانون و مقررات جمهوری اسلامی ایران برخورد خواهد شد».

وزارت خارجه افغانستان تایید می‌کند که در پی این حادثه، وضعیت زندگی افغان‌ها در استان یزد ناآرام شده است.

اما وزارت خارجه افغانستان می گوید هنوز مشخص نشده است که افراد متهم به تجاوز و قتل، شهروندان افغان هستند. فرامرز تمنا گفت: «انتظار داریم که قبل از این که مراحل حقوقی قضیه طی شود و هویت اصلی متهم و مجرم شناخته شود، مقام‌های ایران از هرگونه قضاوت زودهنگام در خصوص تعیین هویت این شخص که به افغانستان منتسب ساخته‌اند، خودداری کنند».

این حادثه در حالی در یزد روی داده که اقامت افغان‌ها در آن از سوی دولت جمهوری اسلامی ممنوع اعلام شده است.

………………………………………………..

کشف پیکر هنرمند ایرانی پس از 15 روز،

«درگذشت منصوره حسینی، نقاش نوگرای ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، منصوره حسینی، نقاش نوگرای ایرانی، درگذشته است. این در حالی است که پیکر وی دو هفته پس از درگذشتش یافت شده است.

به گزارش ایسنا، همسایگان خانم حسینی، روز هشتم تیرماه، پیکر او را 15 روز پس از مرگ در خانه‌اش در تهران پیدا کردند و به پزشکی قانونی انتقال دادند.

منصوره حسینی در سال 1305 به دنیا آمد و در سال 1328 از دانشکده هنرهای زیبای دانش‌گاه تهران لیسانس نقاشی گرفت. او سپس در آکادمی هنرهای زیبای رم در ایتالیا به تحصیل پرداخت.

او از نخستین هنرمندان ایرانی بود که در دوسالانه ونیز حضور یافت و در سال 1336 در نگارخانه وانتاجو در شهر رم نمایش‌گاهی از نقاشی‌های خود را عرضه کرد.

آثار او در نمایش‌گاه‌های انفرادی و گروهی متعددی در ایران، ایتالیا، چکسلواکی، یوگسلاوی، از جمله در دوسالانه‌ تهران و دوسالانه ونیز به نمایش درآمد و جوایزی از جمله جایزه «نقاشان آسیایی در رم» را دریافت کرد.

منصوره حسینی در سال گذشته به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان شهدای تجریش بستری شده بود.

در سال 77 نمایش‌گاه مرور آثار او در فرهنگ‌سرای نیاوران برپا شد و در سال 1383 در پنجمین نمایش‌گاه «پیش‌گامان نوگرایی در ایران» در موزه هنرهای معاصر ایران، نقاشی‌هایی از او به نمایش درآمد.

………………………………………………..

کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو:

«توافق برسر تشکیل دولت آشتی ملی در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای صلح در سوریه، روز شنبه، 30 ژوئن، در کنفرانسی خبری از توافق کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات ژنو برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه خبر داده است.

بنابر گزارش خبرگزاری‌ها، دولت آشتی ملی می‌تواند شامل اعضای حکومت فعلی نیز بشود. روسیه مخالف جدی حذف اعضای حکومت بشار اسد از دولت انتقالی بود.

با توجه به حصول این توافق این امکان وجود دارد که خشونت‌ها در سوریه پایان یابد.

آقای عنان پیش‌تر به وزرای خارجه حاضر در مذاکرات ژنو هشدار داده بود که اگر نتوانند به توافقی برای پایان بخشیدن خشونت‌ها در سوریه دست یابند، بخشی از مسوولیت کشته‌های بیش‌تر در سوریه متوجه آنان خواهد بود.

آقای عنان گفته بود که شکست در رسیدن به توافق می‌تواند به بحرانی بین‌المللی منجر شود.

پیش‌تر و در آستانه این مذاکرات کلیدی درباره بحران سوریه، یک مقام آمریکایی از وجود «مشکلات و حوزه‌های اختلاف» بین روسیه و ایالات متحده آمریکا خبر داده بود.

این اظهارات اندکی پس از بیان شد که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «شانس خیلی خوبی وجود دارد» که در گفت‌وگوهای ژنو، طرفین به موضع مشترکی دست یابند.

آقای لاوروف این اظهارات را پس از دیدار خود با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا بیان کرده بود.

از سویی دیگر به گفته مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز جمعه، به یکی از خونین‌ترین روزهای مناقشه داخلی سوریه تبدیل شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است اعلام کرد روز پنج‌شنبه 117 غیر نظامی کشته شدند. سازمان ضد‌دولتی موسوم به کمیته‌های هماهنگی محلی تعداد قربانیان را 139 نفر برآورد کرده است، که به گزارش این سازمان، بیش از نیمی از آن‌ها در محله‌های حاشیه دمشق جان خود را از دست داده‌اند.

 ………………………………………………..

وزارت نفت جمهوری اسلامی:

«درخواست برای جلسه‌ اضطراری اوپک»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز شنبه، 30 ژوئن، وزارت نفت جمهوری اسلامی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، خواست تا جلسه‌ای اضطراری برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت تشکیل دهد.

این درخواست در حالی مطرح شده که ایران در آستانه آغاز تحریم صادرات نفت خام از سوی اتحادیه اروپا قرار گرفته که قرار است از روز یک‌شنبه، 1 ژوئیه، به اجرا درآید.

به گزارش مهر، رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، با بحرانی خواندن این وضعیت به دلیل کاهش بهای نفت تا زیر 100 دلار برای هر بشکه، اعلام کرد: «از دبیرکل اوپک، آقای البدری، درخواست کرده‌ایم مقدمات برگزاری اجلاس اضطراری اوپک را فراهم کند.»

وزیر نفت جمهوری اسلامی با غیرمنطقی خواندن قیمت نفت در روزهای اخیر، تصریح کرد: «در صورتی که اعضای اوپک سقف تولید را رعایت نکنند این اتفاق می‌افتد و برای حفظ تعادل عرضه و تقاضای منطقی در بازار نفت همه اعضا در جلسه اخیر اوپک توافق کردند که سقف مورد نظر را رعایت کنند.»

رستم قاسمی افزود: «بر اساس تصمیم اوپک تا پیش از نشست اخیر، تولید اعضای این سازمان به روزانه حدود 33 میلیون بشکه رسیده بود و بر اساس آخرین تصمیم اوپک در اجلاس اخیر مقرر شد که این میزان به روزانه 30 میلیون بشکه برگردد که به نظر می‌رسید با کاهش  تولید نفت اعضای اوپک به این رقم، بازار روند منطقی داشته باشد.»

هر چند که وی این نواسان را به آغاز فصل تابستان مربوط دانسته و تاکید کرده با شروع زمستان این وضعیت به حالت طبیعی بازخواهد گشت.

در عین حال تولید بیش از سهمیه نفت توسط عربستان سعودی و کویت که با بحران بدهی‌های اتحادیه اروپا و کند شدن روند رشد اقتصادی چین توام شده بهای نفت را در حال حاضر به سمت کاهش سوق داده ‌است.

………………………………………………..

دیده‌بان حقوق بشر با یک بیانیه اعلام کرد:

«اعتراض به حکم اعدام برای مصرف الکل در ایران»

خبر / رادیو کوچه

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر، روز شنبه، 30 ژوئن، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به صدور حکم اعدام به دلیل مصرف مشروبات الکلی در ایران اعتراض کرده و خواهان لغو این حکم شده است.

بر اساس این بیانیه، سارا لی ویتسون، رییس بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر اظهار داشت: «صدور حکم اعدام به دلیل مصرف مشروبات الکلی یک نشانه وحشتناک این است که قضات ایرانی چه بهای کمی را برای زندگی ایرانیان قائل هستند.»

رییس بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از حکم صادر شده گفت: «به نظر می‌رسد دادگاه‌های ایران هیچ کار بهتری، به جز آزار و حتا کشتن ایرانیان مظنون به ارتکاب جرم ندارند.»

گفتنی است هفته گذشته حسن شریعتی، رییس کل دادگستری استان خراسان رضوی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که دو نفر به جرم نوشیدن مشروبات الکلی به اعدام محکوم شده‌اند و حکم اعدام آن‌ها به تایید دیوان عالی کشور هم رسیده است.

………………………………………………..

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران:

«با هرگونه تهدیدی در تنگه هرمز مقابله می‌کنیم»

خبر/ رادیو کوچه

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، از دست‌یابی به جزییات جدیدی از هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی RQ170 خبر داده است. هم‌چنین وی در خصوص وضعیت تنگه هرمز نیز هشدار داده است.

به گزارش فارس، احمد وحیدی، اظهار داشت: «دست‌یابی به جزییات و مسایل فنی RQ170 مسیر طبیعی خود را طی می‌کند که در این راستا دستاوردهای جدیدی بدست آمده اما بنای انتشار عمومی آنها را نداریم.»

آقای وحیدی در ادامه درخصوص آخرین وضعیت شکایت ایران از روسیه بابت عدم تحویل سامانه موشکی اس-300  خاطرنشان کرد: «این موضوع هنوز در مجامع حقوقی بین‌المللی در حال بررسی است و این افزایش زمان رسیدگی در مجامع در این گونه مجامع طبیعی است.»

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم‌چنین درخصوص تنگه‌ هرمز و امنیت منطقه گفت: «ایران تا کنون بزرگ‌ترین تامین‌کننده امنیت تنگه هرمز بوده و با هر کسی که قصد به مخاطره انداختن این تنگه را داشته مقابله کرده است.»

وی با تاکید بر این‌که تنگه هرمز بخشی از منافع حیاتی ایران است، اظهار داشت: «ما نسبت به تنگه هرمز حساسیت ویژه‌ای داریم و تمام اتفاقاتی که در این تنگه می‌افتد را زیر نظر داشته و مراقبت می‌کنیم.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که از روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران آغاز شده و مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی بارها غرب را به بستن تنگه هرمز تهدید کرده‌اند هر چند پیشتر دریاسالار جاناتان گرینرت، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده از از عبور  بدون مشکل ناو‌‌هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن از تنگه هرمز و مستفر شدن آن خبر داده بود.

………………………………………………..

درپی تحریم نفتی اتحادیه اروپا،

«آماده‌باش ایران برای مقابله با تحریم نفتی»

خبر/ رادیو کوچه

رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، با صدور بخش‌نامه‌ای خواستار «بسیج همه‌گانی تمامی مدیران و کارکنان وزارت نفت» برای مقابله با این تحریم‌ها شده است. این بخش‌نامه همزمان با آغاز تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست بهمن ماه خود تصویب کرده بودند که از روز یکم ژوئیه، 11 تیرماه، تحریم‌های نفتی و بیمه‌ای علیه ایران به مرحله اجرا درآید.

به گزارش مهر، وزیر نفت جمهوری اسلامی در بخش‌نامه خود خواستار آن شده است تا با «حضور مدیران و کارشناسان بین‌المللی صنعت نفت، تدابیر جدیدی برای مقابله با تحریم‌های خرید نفت خام ایران هم‌چون تامین بیمه کشتی‌های نفت‌کش، افزایش ذخیره‌سازی نفت، بازاریابی برای فروش نفت به پالایش‌گاه‌های جدید و نحوه صادرات دریایی نفت اتخاذ شود.»

محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، اعلام کرد که «با توقف کامل صادرات نفت ایران به اروپا مشتری‌های جدید برای فروش نفت خام شناسایی شده است.»

با این حال وی اشاره نکرده است که چه کشورهایی مشتریان جدید نفتی ایران خواهند بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,