Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
در ادامه تنش‌ها میام ایران و عربستان،

«عدم صدور روادید برای ایرانیان متقاضی حج عمره»

2012 July 02

خبر / رادیو کوچه

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، خبر توقف صدور روادید از سوی عربستان سعودی برای متقاضیان ایرانی حج عمره را تایید کرده است.

سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در اقدامی پیش‌بینی نشده موسسه ارایه خدمات عمره عربستان از چهارشنبه 31 خرداد صدور روادید و ارسال اطلاعات افراد برای اخذ روادید را برای برخی از کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران متوقف کرد.»

به گزارش واحد مرکزی خبری ایران، جمهوری اسلامی تلاش داشته است تا بیش از یک و نیم میلیون ایرانی را در سال 91 به حج عمره مفرده بفرستد اما دو روز پیش از این عربستان سعودی اعلام کرده‌ است که ایران تنها 700 هزار نفر سهمیه عمره داشته‌ و این سهمیه هم‌اینک پر شده ‌است.

به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، درباره این اقدام دولت عربستان گفته است که «سازمان حج و امور زیارت به عنوان دست‌گاه مسوول در این زمینه در حال پی‌گیری این قضیه است.»

پیش از این در آبان‌ماه سال 90 نیز سفیر جمهوری اسلامی در ریاض اعلام کرد که در کنار «حدود 320 زائر ایرانی» که به دلیل داشتن روادید جعلی از عربستان اخراج شده‌اند، «بیش از 200 ایرانی» دیگر  نیز که ویزای صحیح در دست داشتند، از انجام مراسم حج منع شده‌اند.

خودداری عربستان از صدور ویزا برای زائران حج عمره در سال جاری پس از آن صورت می‌گیرد که مناسبات تهران و ریاض در هفته‌های اخیر با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده‌است.

روابط دیپلماتیک دو کشور پس از اعدام 18 ایرانی متهم به قاچاق مواد مخدر توسط حکومت ریاض با تنش روبه‌رو شده است و حتا دامنه اختلافات ایران و عربستان تا آن حد بالا گرفت که موجب شد تا موضوع دعوت از پادشاه عربستان برای حضور در اجلاس سران جنبش غیرمتعدها در تهران نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

هم‌چنین سه روز پیش از آن رامین مهمان‌پرست، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، توصیف وزیر خارجه عربستان از مذاکرات هسته‌ای ایران با عنوان «اتلاف وقت» را «تعجب‌برانگیز» خواند و به آن واکنش نشان داد.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، روز دوشنبه، پنج تیر، در نشست مشترک شورای هم‌کاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا، ایران را به دخالت در امور کشورهای منطقه متهم کرد و هم‌چنین با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی افزود که: «واقعن حس می‌کنیم که ایران سعی می‌کند وقت و انرژی همه را تلف کند.»

 بیشتر بخوانید:

«سفیرعربستان هرچه سریع‌تر از ایران اخراج شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,