Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
دوازدهم تیر- دوم ژوییه

«تقویم تاریخ دوازدهم تیر»

2012 July 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1303 خورشیدی- «میرزاده عشقی» شاعر و روزنامه‏نگار آزادی‏خواه کشته شد. «محمدرضا کردستانی» معروف به «میرزاده عشقی» در سال 1272 در همدان به‌دنیا آمد و در زادگاه خود به آموختن ادب و شعر پرداخت. عشقی در دوران جنگ جهانی اول، به ‌کشور عثمانی رفت و در مدرسه دارالفنون آن‌جا تحصیل کرد. او هنگام ریاست وزرایی وثوق‌الدوله، با قرارداد 1919 مخالفت کرد و مدتی زندانی شد. وی سپس در تهران، روزنامه قرن بیستم را که حاوی مقالات و اشعار تند ضد هیت حاکمه بود انتشار داد. عشقی در شماره اول این روزنامه، کاریکاتورها، اشعار و مقالات تندی مبنی بر هزل جمهوری و جمهوری‌خواهان اختصاص داد که بلافاصله از طرف شهربانی، شماره‏های آن جمع و سانسور شد و خود میرزاده هم گفته می‌شود به‌ سبب همین مقالات، در 12 تیر 1303 به‌دست دو ناشناس در 31 سالگی کشته شد و جسدش را در ابن‏بابویه در ری به‌خاک سپردند.

1367 خورشیدی- یک فروند هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج‌فارس مورد هجوم ناوگان آمریکا قرار گرفت و سقوط کرد. هواپیمای مزبور حامل 298 مسافر و خدمه بود که با اصابت موشک‌های آمریکایی همه آن‌ها کشته شدند.

پرواز مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از بندر عباس به مقصد دبی در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد.

در زمان وقوع این حادثه، رییس جمهوری ایران «سید علی خامنه‌ای» و رییس جمهوری آمریکا «رونالد ریگان» بودند.

1937 میلادی- «امیلیا ارهارت» (Amelia Mary Earhart) هوانورد آمریکایی درگذشت. او در جریان پرواز دور دنیا بر فراز خط استوا، بر فراز اقیانوس آرام ناپدید شد. وی نخستین خلبان زن بود که عرض اقیانوس اطلس را با هواپیما پیموده بود و موفق به دریافت صلیب متمایز پرواز شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1877 میلادی- زادروز «هرمان هسه» ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی، سوییسی است. او به عنوان پرخواننده‌ترین نویسنده اروپایی در قرن بیستم شناخته شده است و به خاطر قدرت استعداد نویسندگی و شکوفایی اندیشه و شجاعت ژرف در بیان اندیشه‌های انسان‌مداری و سبک نگارش، به دریافت جایزه نوبل نایل شد و در سال 1962 در سوییس درگذشت.

1961 میلادی- «ارنست همینگوی» داستان‌نگار بلند‌آوازه آمریکایی با گلوله تفنگ شکاری در سن 62 سالگی خودکشی کرد. به خاطر داستان «پیر مرد و دریا» جایزه پولیتزر به دست آورده بود. داستان‌های «نیروی عاطفه»، «خورشید همیشه می‌درخشد»، «زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟» از دیگر آثار همینگوی هستند.

1976 میلادی- کارهای مربوط به تامین عملی وحدت ویتنام که از یک سال پیش از آن و پس از سقوط سایگون آغاز شده بود، رسمن به پایان رسید و دو بخش شمال و جنوب ویتنام که طبق قرارداد 1954 ژنو موقتن از هم جدا شده بودند به صورت یکپارچه درآمدند و جمهوری سوسیالیستی ویتنام را ساختند.

پس از خروج نیروهای فرانسوی از ویتنام و تقسیم ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی، طی سلسله حوادثی جنگ بین ویتنام جنوبی با ویتنام شمالی تحت حمایت کمونیست‏ها درگرفت که بیش از یک دهه کشتار صدها هزار نفر از مردم غیرنظامی ویتنام را به دنبال آورد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,