Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
به بهانه زادروز سیمون دوبووار

«همه می‌میرند»

2010 January 09

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

نهم ژانویه مصادف با زادروز سیمون دوبووار نویسنده نام‌دار فرانسوی است. دوبوار به عنوان مادر فمینیسم  بعد از ۱۹۶۸ شناخته می‌شود. وی در ۱۴ آوریل، ۱۹۸۶ به‌ خاطر ذات‌الریه از دنیا رفت و  در کنار ژان پل سارتر دیگر نویسنده فرانسوی به خاک سپرده شده‌است.

20100108-simoon-koocheh

سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبووار در نهم ژانویه سال 1908 در پاریس و در خانواده‌ای بسیار مرفه به دنیا آمد. پدرش به شغل وکالت اشتغال داشت و مردی بود با فرهنگ و مادرش، زنی دلسوز و مهربان. سیمون خواهری هم داشت که دلبستگی زیادی به او داشت.

در سال 1925 دوبووار دیپلم گرفت و علی‌رغم مخالفت خانواده‌اش، حرفه معلمی را برای خود برگزید. در همین سال در انستیتو «سن ماری» به تحصیل ادبیات و فلسفه مشغول شد.

دوبوار پس از گذراندن امتحانات دوره‌ی  لیسانس، به تحصیل ریاضیات  و زبان و ادبیات در موسسه‌ی «سنت‌مارین» و پس از آن فلسفه در دانشگاه سوربن پرداخت. وی در حلقه‌ی فلسفی دوستانه گروهی از دانشجویان مدرسه اکول نورمال پاریس عضو بود که ژان پل سارتر نیز در آن عضویت داشت ولی خود دوبوار دانشجوی این مدرسه نبود . سارتر همچنین دوست نزدیک او بود. بووار و سارتر در تمام عمر شریک و همدم جداناپذیر یکدیگر باقی ماندند . اما ارتباط آن‌ها ، برخلاف روابط مرسوم در جامعه ، شامل وفاداری و تک‌همسری نبود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

معروف‌ترین اثر این نویسنده «جنس دوم» نام دارد که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده است. این کتاب چند سال پس از چاپ فرانسه، به انگلیسی ترجمه و در آمریکا نیز منتشر شد. «جنس دوم» توسط قاسم صنعوی به فارسی ترجمه و در ایران نیز منتشر شده است.

برای نخستین‌بار در ۹ ژانویه ۲۰۰۸ میلادی و هم‌زمان با صدمین سالگرد سیمون دوبووار جایزه‌ای با همین نام  بنیان گذاشته شد که هر سال از سوی هیئتی متشکل از بیست زن و مرد نویسنده، جامعه‌شناس، فیلسوف، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی به نویسندگان مطرح دنیا داده می‌شود.

در نهایت سیمون دوبووار در ۱۴ آوریل ۱۹۸۶ به‌خاطر ذات‌الریه در ست درگذشت. وی در کنار ژان پل سارتر به خاک سپرده شده است.

منبع:

  • ایران‌تئاتر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,