Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
والتر موزلی و دنیای نگارش حرفه‌ای:

«برای موفقیت، اول باید شکست را نه تجربه کرد، که یاد گرفت»

2012 July 02

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

«والتر موزلی» در نوشتن کتاب‌هایش در حوزه‌هایی چون رمز و راز و کتاب‌های جنایی معروف است و حالا به طور خیلی کوتاه و خلاصه می‌گوید که در این ۲۷ سال کاری چه به دست آورده و چه تجربه‌ای را قرار است بازگو کند. اول این که؛ نوشتن کار تمرین زیاد است و او  ۲۷ سال هر روز نوشته است. بعد و به قول خودش مهم‌تر؛ نوشتن را بدون این دنبال می‌کنم که کسی آن را بپذیرد، یا قبولش کند یا قرار باشد به موفقیت خاصی برسد.

والتر موزلی الان ۶۰ سال دارد ولی حقیقتی به نام نسبی بودن کار را همیشه در نظر دارد: «بعضی از نوشته‌ها و داستان‌هایم می‌گیرد، بعضی نه. بعضی‌ها مورد قبول قرار می‌گیرند و مخاطب و طرف‌دار پیدا می‌کنند چرا که در یک مختصات زمانی دقیقن با همه چیز جور درمی‌آید. یه وقت‌هایی هم مهم نیست چقدر کار کنید، این شرایط مهیا نمی‌شود. برای خود من، این مهم نیست که قرار است چه بشود. نوشتن و زبان کار من است، من از زبان استفاده می‌کنم برای انتقال پیام و گفت‌وگو و این که ایده‌ها و نظرات را بتوان منتقل کرد.»

 رشد و حرکت رو به جلو و آموختن و فراگیری، زمانی شکل می‌گیرد که شما شکست می‌خورید. چه در هنر و چه در علم، این شکست است که به شما می‌آموزد. کار درست کردن، هیچ وقت آموزشی در پی نخواهد داشت

نکته دیگر، او می‌نویسد چون عاشق این کار است و نه برای شهرت و نه برای نام و نشان آن را دنبال می‌کند. آن قدری که از شکست هراس ندارد را شاید بتوان همان رمز موفقیت او دانست. شمار کارهای چاپ شده ی او به ۳۷ کتاب رسیده و کارهایش به ۲۳ زبان ترجمه شده است.

در این ویدئوی کوتاهی که می‌بینید، می‌گوید: «من هیچ وقت فکر نکردم می‌توانم آدم موفقی باشم. هیچ وقت حتا فکرش را هم نکردم که کسی بیاید و یکی از کارها و یا داستان‌های من را چاپ کند ولی برای من مسئله چیز دیگری بود. این که البته کارم گرفت و چاپ شد عالی است اما من هدفی بسیار فراتر از این در نظر گرفته بودم.»

شکست و ناکامی نه واژه که مفهومی ترسناک و فراری دهنده و پس زننده است چرا که اساس اقتصاد بر این است که رقابت کنند و بهتر باشند و از هم بگذرند تا بتوانند به بالا برسند. اما اگر قرار است اولین کار خود را چاپ کنید یا شرکت تاسیس خود را به جایی برسانید، این که با مفهوم شکست کنار بیایید خیلی بهتر است تا این که محافظه‌کارانه عمل کنید تا مبادا زمینه‌های هرنوع شکست فرا برسد.

والتر موزلی به طور دقیق می‌گوید: «رشد و حرکت رو به جلو و آموختن و فراگیری، زمانی شکل می‌گیرد که شما شکست می‌خورید. چه در هنر و چه در علم، این شکست است که به شما می‌آموزد. کار درست کردن، هیچ وقت آموزشی در پی نخواهد داشت. فقط در شکست خوردن و ناکام شدن است که از آن بهره یادگیری می‌آید.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,