Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کرد خطاب به قوه قضاییه:

«قانون را در مورد زندانیان کرد رعایت کنید»

2012 July 02

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کرد، در مورد زندانیان سیاسی و مدنی کرد، به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، نامه‌ای نوشته و در آن خواستار اجرای اصول قانون اساسی و رعایت حقوق زندانیان کرد شده‌اند.

متن این نامه در پی آمده است:

ما با تاسی به رویه اصلاح‌طلبانه و با تاکید بر ضرورت تغییرات درونی نظام بار دیگر از مسوولین سیاسی و قضائی کشور می‌خواهیم که به مفاد اصول قانون اساسی عمل نموده و با استفاده از اختیارات قانونی خود از پایمال‌شدن بیش از این حقوق زندانیان بی‌پناه و بی‌گناه کرد به‌ویژه محمدصدیق کبودوند و ده‌ها فعال سیاسی و مدنی  دربند دیگر که در زندان‌های شهر خود و یا در شهرهای دیگر زندانی در تبعید هستند، جلوگیری نمایند.

به نام خداوند تدبیر و رای

جناب آقای آیت اله آملی لاریجانی

رییس محترم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احترامن نظر به مسوولیت حقوقی و قانونی که در قبال حقوق  انسانی شهروندان ایران دارید، توجه جناب‌عالی را به موارد زیر جلب می‌نماید:

1. در عرف جهانیان، زندان محلی است برای تنبیه جنایت‌کاران و متعدیان به حقوق مردم و کسانی که وجودشان در جامعه مضر به حال اکثریت جامعه است. گرچه در تاریخ حیات سیاسی پیامبر اسلام پدیده‌ای به نام زندان موضوعیت نداشته و آنچه به نام دیدگاه شریعت اسلامی در مورد زندان مطرح شده از بدعت‌های زمان حکام به نام مسلمان است، اما در عصر حاضر، در نگاه غالب مسلمانان نیز زندان جای کسانی است که جرم‌شان در دادگاه صالحه به اثبات رسیده و آزادی‌شان برای جامعه ایجاد ضرر وزیان  بنماید. لذا انتظار مردم مسلمان – از هر مذهب و نحله فکری و دینی – این است که وقتی فرد یا افرادی در نظامی که داعیه دینداری دارد، راهی زندان می‌شوند، اکثریت مردم جامعه وی را مستحق زندان بشمارند. متاسفانه در سال‌های اخیر، مسوولان نهادهای انتظامی، امنیتی و قضایی کشور، به دور از اصول و مبانی اصیل دینی و برخلاف خواست و انتظارت مردم ایران، هر روز بر تعداد زندان‌ها و زندانیان کشور می‌افزایند. در حالی که اعمال متناسب با رافت و مهربانی از دین‌داران بیش‌تر مورد انتظار است، شدت عمل این دست‌گاه‌ها، تا حدی است که ترس از زندان به یکی از نگرانی‌های روزمره خانواده‌های ایرانی تبدیل شده است، به‌ویژه در سه سال اخیر و پس از برگزاری انتخابات دهم ریاست جمهوری، افراد زیادی از مردمان شریف، بی‌گناه و حق‌گو به ناحق زندانی شده‌اند که در میان آنان ده‌ها شخصیت سیاسی مبارز خدوم و شناخته‌شده و هزاران جوان و فعال سیاسی، فرهنگی و مدنی وجود دارد. که در این میان آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی دوتن از نامزدهای ریاست جمهوری دهم و اکثریت رهبران دو حزب اصلاح‌طلب جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران و نیز اعضای نهضت آزادی و جریان ملی‌مذهبی‌ها و ده‌ها خبرنگار، حقوق‌دان و شخصیت فرهنگی بیش‌تر از همه به چشم می‌آید.

2.‌ در مناطق کردنشین نیز فعالان سیاسی کرد و از جمله اصلاح‌طلبانی که بارها و بارها اعلام کرده‌اند در چارچوب قانون فعالیت کرده و مطالبات قانونی مردم را به عنوان هدف خود برگزیده و از دوم خرداد 76 با حضور در انتخابات کشور فعالان شرکت نموده‌اند، بیشتر از سایرین تحت فشار قوه قضاییه و نهادهای امنیتی کشور قرار گرفته‌اند، به‌ویژه پس از حوادث مربوط به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری برخورد خشن نیروهای دولتی با معترضان کرد بیش‌تر شده و صدها فعال سیاسی، مدنی و جوانان و دانش‌جویان کرد راهی زندانها شده، با احکام سنگین مواجه شده و آنانی نیز که به ظاهر آزاد هستند تحت شدیدترین فشارهای روحی و روانی قرار دارند. از جمله حکم پنج سال زندان برای دکتر عبداله رمضان‌زاده رییس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کرد، احضارهای مکرر و مداوم فعالان سیاسی مرتبط با جریان اصلاح‌طلبان کرد درشهرهای کردنشین از ایلام و کرمانشاه گرفته تا سنندج، بانه، سقز، بوکان و مهاباد و ارومیه و سلماس و ماکو و دستگیری‌های پی‌درپی، همه از جمله ستم‌هایی است که بر این مردمان شرافت‌مند و فعالان اجتماعی قانون‌مدار،  روا دیده شده است. دستگیری فعالان مدنی کرد، محمدصدیق کبودوند، احسان هوشمند، شریفی و کیوان مهرگان از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب کرد، از دیگر نمونه‌های این برخورد ناپسند است. و دردناکتر از همه دستگیری و زندانی کردن ده‌ها جوان و دانش‌جوی گم‌نام کرد است که در تمامی زندان‌های کشور پراکنده شده‌اند، به‌طوری که هیچ زندانی در کشور یافت نمی‌شود که گروهی از این جوانان برومند و وطن دوست را درخود جای نداده باشد. باید به این آمار افزود قتل و اعدام تعدادی از جوانان بی‌پناه کرد که در فضای بسته پس از انتخابات بدون داشتن حق وکیل و محاکمه علنی به صورت غیر قانونی تیرباران شدند و نیز افراد وطن‌دوست و علاقمند به خدمتی که ناچار از مهاجرت و انتخاب زندگی در کشورهای خارجی شده و با مشکلات روحی و انسانی و مادی زیادی دست وپنجه نرم می‌کنند.

3.‌شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کرد بارها و بارها از مسوولان نظام، درخواست نموده است که به مفاد قانون، پای‌بند بوده و از دستگیری و محاکمه‌های غیرعلنی و غیرقانونی فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی، از جمله فعالان کرد دست بردارند و نسبت به حقوق انسانی زندانیان به قانون تمکین نموده و کاری نکنند که خانواده‌های زندانیان امیدشان را از تظلم‌خواهی از نهادهای دولتی کشورشان از دست بدهند. متاسفانه مسئولان کشور مغرورانه به هیچ مرجعی پاسخگو نبوده و هنوز هم به‌صورت غیرقانونی می‌گیرند، زندان می‌کنند، اجازه ملاقات به خانواده‌های زندانیان نمی‌دهند، زندانیان بیمار را از دستیابی به پزشکان معتمد خود محروم می‌کنند و فشار بر فعالان سیاسی و مدنی را روز به روز افزایش می‌دهند. لذا می‌بینیم اینک بسیاری از تشکل‌ها و شخصیت‌های حقوق بشری هم‌میهن، درحالی که خود را در برابر انتظارات صدها خانواده زندانیان بی‌گناه کرد ناتوان دیده و به این نتیجه رسیده‌اند که نهادهای قانونی کشور تمایلی به رعایت حقوق مردم و به ویژه زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران کرد و سایر هم‌میهنان دربند ندارند، دست به سوی نهادهای خارجی دراز کرده و از آنان انتظار دارند به یاری زندانیان دربند بشتابند. ما با تاسی به رویه اصلاح‌طلبانه و با تاکید بر ضرورت تغییرات درونی نظام بار دیگر از مسوولان سیاسی و قضایی کشور می‌خواهیم که به مفاد اصول قانون اساسی عمل نموده و با استفاده از اختیارات قانونی خود از پایمال‌شدن بیش از این حقوق زندانیان بی‌پناه و بی‌گناه کرد به‌ویژه محمدصدیق کبودوند و ده‌ها فعال سیاسی و مدنی  دربند دیگر که در زندانهای شهر خود و یا در شهرهای دیگر زندانی در تبعید هستند، جلوگیری نمایند و از وارد آوردن فشار بیشتر بر منتقدان، فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران هم‌میهن کاسته و اکنون که شرایط اقتصادی کشور در اثر فشارها و تحریمهای بین‌المللی بحرانی‌تر از هر زمانی است و فشار بر مردم افزایش یافته و کشور از هر زمان دیگری بیش‌تر به هم‌دلی و اتحاد ملی نیازمند است، با آزاد کردن زندانیان سیاسی و پایان بخشیدن به حصر رهبران دلسوز و فداکار جنبش سبز و فشار آوردن بردیگر فعالان مدنی و حقوق بشری، زمینه رفع نگرانی‌های داخلی را از بین برده و با تدبیر و عقلانیت، کشور را از بحرانی که خود ساخته‌اند، رها سازند.

شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد

دهم تیر ماه  1391

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,