Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
آقای خوشبختی- بخش هفتم

«مدیریت زمان»

2012 July 02

آقای خوشبختی/ رادیو کوچه

امروز با شانزدهمین برنامه از مجموعه برنامه‌های «موفقیت»، در خدمت شما عزیزان هستم و به ادامه موضوع «مدیریت زمان» می‌پردازم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در برنامه‌های قبل به یک روش پنج مرحله‌ای برای مدیریت زمان اشاره کردم که مراحل آن عبارت بودند از:

  1. تعیین هدف‌ها
  2. اولویت‌بندی هدف‌ها
  3. مکتوب کردن هدف‌ها با استفاده از جدول روزانه
  4. اقدام با نگرش مثبت
  5. بررسی عمل‌کرد

هم‌چنین راجع به مراحل اول و دوم یعنی «تعیین هدف‌ها» و «اولویت‌بندی هدف‌ها» توضیح دادم. حال در این برنامه به توضیح مراحل بعدی روش پنج مرحله‌ای مدیریت زمان می‌پردازم.

مرحله سوم: مکتوب کردن هدف‌ها با استفاده از جدول روزانه

به‌ترین راه‌کاری که ما را قادر خواهد ساخت تا از زمان موجود برای رسیدن به اهداف خود به‌ترین استفاده را داشته باشیم، برنامه‌ریزی است. در برنامه‌ریزی، منابع، امکانات و شرایط لازم برای تحقق اهداف را فراهم می‌کنیم. نکته کلیدی و به اصطلاح «فوت کوزه‌گری» هر برنامه‌ریزی همان نکته‌ای است که تا به حال بارها به آن اشاره کرده‌ام و حتا در بخش چهارم برنامه‌های موفقیت به طور اختصاصی به آن پرداختم یعنی نوشتن اهداف و برنامه‌ها. مکتوب سازی بسیار مهم است.

دوستان من، نظراتی که تا به حال از شما دریافت کرده‌ام نشان می‌دهد که خوش‌بختانه به این موضوع پی برده‌اید که مکتوب‌سازی مهم است. اما دانستن داستان «فوت کوزه‌گری» این موضوع را در ذهن شما نهادینه خواهد کرد.

استاد کوزه‌گری بود که کوزه‌های لعابی که می‌ساخت خیلی مشتری داشت. شاگردی نزد وی کار می‌کرد که باهوش بود و استاد به او علاقه داشت و تمام تجربه‌های کاری خود را به او یاد می‌داد .شاگرد پس از یادگرفتن تمام کارها به یک‌باره تصمیم گرفت از پیش استاد برود تا برای خودش کارگاهی راه اندازی کند و کلی فایده ببرد .هرچه استاد کوزه‌گر از او خواهش کرد مدتی دیگر نزد او بماند تا استاد دست تنها نباشد، پسرک قبول نکرد و او را تنها گذاشت و رفت .او رفت و کارگاهی راه‌اندازی کرد و همان‌طور که یاد گرفته بود کوزه‌ها را ساخت و رنگ کرد و روی آن لعاب داد و در کوره گذاشت. ولی متوجه شد که رنگ کوزه‌های او مات است و شفاف نیست .دوباره از نو شروع کرد و خاک به‌تر انتخاب کرد و در درست کردن خمیر بیش‌تر دقت کرد و به‌ترین لعاب را استفاده کرد و آن‌ها را در کوره گذاشت ولی باز هم مشکل قبلی به‌وجود آمد. شاگرد فهمید که تمام اسرار کار را یاد نگرفته. نزد استاد رفت و مشکل خود را گفت و از استاد خواهش کرد که او را راه‌نمایی کند .استاد از او پرسید که چگونه خاک را آماده می‌کند و چگونه لعاب را تهیه می‌کند و چگونه آن را در کوره می‌گذارد. شاگرد پاسخ تمام سوال‌ها را داد .

استاد بزرگ‌وارانه گفت: «هرچند تو مرا بی‌موقع تنها گذاشتی اما من تو را راه‌نمایی خواهم کرد.» استاد کنار کوره ایستاد و کوزه‌ها را گرفت تا در کوره بگذارد به شاگردش گفت: «چشم‌هایت را باز کن تا فوت وفن کار را یاد بگیری.» استاد هنگام گذاشتن کوزه‌ها در کوره به آن‌ها چند بار فوت کرد و گرد و غباری را که از آن برخاسته بود به شاگرد نشان داد و گفت: «این فوت و فن کار است، این کوزه‌ها چند روز در کارگاه می‌ماند و پر از گرد و غبار می‌شود. در کوره این گرد و غبار با رنگ لعاب مخلوط می‌شود و رنگ لعاب را کدر می‌کند. وقتی آن را فوت می‌کنیم گرد و غبار پاک می‌شود و لعاب خالص پخته می‌شود و رنگش شفاف می‌شود‌. همه کارهایت درست بود اما فقط همین فوت را کم داشت.»

دوستان هوشیار من. هر کاری فوت کوزه‌گری مخصوص به خودش را دارد که در عین سادگی، انجام ندادنش تمامی زحمات شما را به باد می‌دهد. فوت کوزه‌گری موفقیت در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان هم «مکتوب‌سازی» است. پس لطفن مرحله سوم روش پنج مرحله‌ای مدیریت زمان یعنی «مکتوب کردن هدف‌ها با استفاده از جدول روزانه» را جدی بگیرید.

در نظر گرفتن یک زمان کوتاه 10 دقیقه‌ای برای برنامه‌ریزی و نوشتن کاری که قصد انجام آن‌را دارید می‌تواند تا یک ساعت زمان انجام آن کار را کاهش دهد. اما این نوشتن، روش خودش را دارد. یک راه ساده آن استفاده از جدول زمان‌بندی است. جدولی که کارهای روزانه‌تان را در‌ آن می‌‌نویسید. تهیه جدول روزانه زمان‌بندی امور و استفاده از آن تمرینی است برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت‌تر. خواهید دید که پس از مدتی که در تهیه جدول زمان‌بندی روزانه مهارت پیدا کردید، می‌توانید برنامه‌ریزی‌های هفتگی، ماهیانه و حتا سالیانه داشته باشید. یعنی در ابتدای سال برای کل سال برنامه‌ریزی کنید. بله دوستان، به دست آوردن توانایی برنامه‌ریزی‌های بلند مدت از تمرین‌های کوچک روزانه آغاز می‌شود. در ابتدا ممکن است انجام این‌کار کمی سخت و زمان‌بر به نظر بیاید، اما جای نگرانی نیست. به‌طور طبیعی انجام هر کار جدیدی در ابتدا اندکی مشکل است. اما پس از مدت کوتاهی آن‌چنان ساده می‌شود که باور نمی‌کنید روزی از سختی انجام آن سخن می‌گفته‌اید. آیا چند روز اول آموزش رانندگی یادتان هست؟ به یاد دارید که چه‌اندازه با کندی و ترس و لرز پشت فرمان اتوموبیل می‌نشستید؟ خاطرتان هست که چقدر به خاطر سپردن ترتیب مراحل نشستن داخل اتومبیل تا روشن کردن و راندن صحیح آن ذهن شما را به خود مشغول کرده‌ بود؟ آیا این روزها اصلن به این چیزها در مورد رانندگی فکر می‌کنید؟ تمامی این کارها را آن‌چنان پشت سر هم و سریع و به صورت خودکار انجام می‌دهید که گویی از ابتدا با این مهارت‌‌ها به دنیا آمده‌اید. انگار نه انگار که همان روزهای اول، فکر چگونگی یادگیری مهارت رانندگی حتا خواب را نیز از چشمان‌تان می‌ربود. آری عزیزان، کار نیکو کردن از پر کردن است. شاید دو سه روز اول تهیه جدول زمان‌بندی امور روزانه کاری مشکل به نظر بیاید اما به سرعت تبدیل به یک فعالیت عادی روزانه می‌شود و خواهید دید که چقدر سریع این کار را انجام می‌دهید.

در برنامه بعد یعنی برنامه هفدهم، در مورد روش تهیه جدول زمان‌بندی امور روزانه با شما صحبت خواهم کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,