Saturday, 18 July 2015
18 September 2021

«خبرهای دوم ژوئیه ۲۰۱۲»

2012 July 02

با رای دادگاه انقلاب،

«پنج‌سال حبس محکومیت ثمین احسانی فعال حقوق کودک»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، ثمین احسانی، فعال حقوق کودک و شهروند بهایی با صدور حکمی از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال زندان محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، این حکم روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، به وکیل وی ابلاغ شده است. دادگاه احسانی در تاریخ 20 خرداد ماه سال جاری در این شعبه برگزار شده بود. اتهامات این فعال حقوق کودک «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت موثر در جامعه بهایی» عنوان شده است.

ثمین احسانی که گفته می‌شود جهت رفع پاره‌ای مشکلات پیرامون پاسپورت خود در تاریخ 26 مردادماه 90 به دادسرای اوین مراجعه کرده بود، بازداشت شد. پس از بازداشت ماموران امنیتی به منزل وی آمده و ضمن تفتیش آن، تمام وسایل شخصی وی از جمله کامپیو‌تر و وسایل مربوط به دیانت بهایی را ضبط کردند.

احسانی 11 روز اول بازداشت خود را در سلول‌های انفرادی بند 2-الف و سپس در سلول‌های چند نفره همین بند در زندان اوین به سر برده بود.

وی نزدیک به یک ماه را در بازداشت به سر برده و سپس با تودیع وثیقه 185 میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

………………………………………….

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«آمریکا و اروپا، تهدیدکننده امنیت انرژی»

خبر / رادیو کوچه

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 2 ژوئیه، تحریم‌ نفت ایران را فاقد مشروعیت و مغایر قوانین بین‌المللی خواند و آمریکا و اروپا را تهدید کننده امنیت انرژی برشمرد و گفت: «آن‌ها به دنبال تنش آفرینی هستند.»

به گزارش فارس، رامین مهمان‌پرست در واکنش به اعمال تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران اظهار داشت: «آمریکا و اتحادیه اروپایی با تداوم روی‌کرد فشار و تحریم از طریق تحریم‌های اخیر، عملن امنیت انرژی و تعادل بازار جهانی انرژی را در سطح بین‌المللی تهدید کرده‌اند.»

وی افزود: «آن‌ها در قبال این اقدام غیرمسوولانه خود باید پاسخ‌گوی سیاست‌ها و مواضعی باشند که بر بحران اقتصادی دنیا تاثیرگذار خواهد بود؛ چرا که امنیت عرضه، بخش تفکیک ناپذیری از امنیت بازار جهانی انرژی است.»

سخن‌گوی وزارت امور خارجه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اروپا را فاقد مشروعیت و مغایر قوانین بین‌المللی از جمله اصول تجارت آزاد دانست و گفت: «آمریکا و اتحادیه اروپا علاوه بر پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک این اقدام، باید آماده رویارویی با مشکلاتی چون تشدید بحران مالی و اقتصادی و گسترش اعتراض‌های اجتماعی باشند.»

وی در پایان افزود: «مردم ایران در برابر سیاست فشار و تهدید نه تنها عقب نمی‌نشیند، بلکه تحریم‌ها موجب انسجام مردم در برابر دشمنان و تقویت خودکفایی خواهد شد.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که از روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، تحریم‌های نفتی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی اتحادیه اروپا به‌طور یک‌جانبه علیه ایران به اجرا درآمده است.

………………………………………….

با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی،

«اعطای مرخصی به حسین رونقی، وبلاگ‌نویس»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 2 ژوئیه، ‌حسین رونقی‌ملکی، وبلاگ‌نویس، که در وضعیت وخیم جسمانی به‌سر می‌برد، بعد از گذشت 32 ماه از دوران محکومیت 15 ساله خود با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی به مرخصی آمده است.

به گزارش کلمه، ‌حسین رونقی به دلیل عدم دست‌ر‌سی به دارو و امکانات درمانی لازم و هم‌چنین شرایط نامناسب زندان، در وضعیت وخیم جسمانی به‌سر می‌برد.

دو هفته پیش، پس از گذشت فقط یک هفته از جراحی کلیه حسین رونقی و با وجود هشدار پزشکان مبنی بر نیاز وی به مراقبت‌های ویژه در بیمارستان، این وبلاگ‌نویس زندانی به بند 350 زندان اوین بازگردانده شده بود.

این وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر هم‌اکنون دو سال و نیم است که بدون مرخصی در زندان اوین به سر می‌برد. وی در تاریخ 22 آذر ماه 88 در شهر ملکان در نزدیکی تبریز بازداشت و بلافاصله به بند 2-الف زندان اوین منتقل شد.

………………………………………….

برهان غلیون، عضو شورای ملی سوریه:

«نشست ژنو جهت تمسخر مردم سوریه بود»

خبر/ رادیو کوچه

برهان غلیون، رییس پیشین و عضو فعلی شورای ملی سوریه، روز یک‌شنبه یکم ژوئیه، در واکنش به بیانه نشست ژنو، به ریاست کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، گفت: «آنچه در ژنو رخ داد روی‌دادی مسخره به تمام معنی است.»

به گزارش العربیه، غلیون ضمن اعتراض شدید به نتایج نشست ژنو، مردم سوریه را به «نبردی آزادی‌بخش با یاری جستن از خدا و کشورهای برادر و فرزندان سوریه فراخواند.»

وی با اشاره به بیانیه کنفرانس ژنو افزود: «عضای شورای امنیت به خواسته‌های روسیه تن داده و از تحمل مسوولیت اخلاقی‌شان در برابر مردم سوریه شانه خالی کرده و این ملت را در برابر جلاد تنها رها کردند.»

در کنفرانس ژنو، کشورهای شرکت‌کننده بر سر تشکیل دولت انتقالی در سوریه توافق کرده اما با این شرط که از ارکان دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه نیز افراد حق ورود داشته باشند.

آقای غلیون در ادامه گفت: «مردم سوریه به انقلاب خود ادامه خواهند داد و نشست ژنو اراده و اعتماد به نفس آن‌ها را بیش‌تر خواهد کرد.»

عضوشورای ملی سوریه هم‌چنین تاکید کرد: «توافق جامعه بین‌المللی امروز در ژنو بدترین موضع‌گیری است که از شروع بحران تا کنون در قبال مردم سوریه اتخاذ شده است.»

در همین حال کمیته‌های هماهنگی انقلاب سوریه در‌باره نتایج نشست ژنو خاطرنشان کرد: «توافق برسر یک حکومت انتقالی نشانه شکست جامعه بین‌المللی در حل بحران سوریه است و این راه حل همان راه حلی است که روسیه متحد رژیم جنایت و قتل در سوریه خواهان آن است به ویژه آن‌که در بیانیه این نشست سخن از امکان وجود عناصری از رژیم اسد در حکومت انتقالی به میان آمده است.»

از سوی دیگر روزنامه حزب بعث حاکم در سوریه، نشست ژنو را شکست خورده توصیف کرد.

در همین حال، دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از کشته‌شدن 120 تن در روز شنبه و بیش از 41 تن در روز  یک‌شنبه خبر داده است.

………………………………………….

نقل و انتقال یگان‌ها و پای‌گاه‌های موشکی سپاه،

«آغاز مرحله مقدماتی رزمایش موشکی سپاه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، از اولین ساعات صبح روز دوشنبه، 2 ژوئیه، کلیه یگان‌ها و پای‌گاه‌های موشکی شرکت‌کننده در رزمایشی در ایران، با نام رزمایش موشکی پیامبر اعظم، مراحل آماده‌سازی و نقل و انتقالات خود به مواضع از پیش تعیین شده را آغاز کردند.

به گزارش فارس و به نقل از روابط عمومی کل سپاه، با توجه به این‌که در این رزمایش موشکی پای‌گاه هوایی شبیه‌سازی شده در کویر مورد هدف قرار خواهد گرفت، موشک‌های برد بلند، برد متوسط و کوتاه برد متناسب با مشخصات هر یک، در فواصل جغرافیایی مناسب در سطح ایران گسترش می‌یابند.

بنابراین گزارش در رزمایش موشکی پیامبر اعظم، ده‌ها فروند از انواع موشک‌های شهاب 1،2،3، موشک فاتح، موشک تندر، موشک‌های زلزال، خلیج فارس و قیام به کارگیری خواهند شد.

همچنین مقارن ساعت 3 بامداد امروز علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از فرایند اجرای مرحله مقدماتی رزمایش و نحوه آماده‌سازی و استقرار یگان‌ها و سامانه‌ها در برخی مناطق بازدید کرده است.

گفتنی است در مرحله مقدماتی این رزمایش مراحل آماده‌سازی و استقرار به منظور اجرای مرحله اصلی رزمایش انجام می‌شود.

این رزمایش هم‌زمان با آغاز تحریم‌ نفتی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی اتحادیه اروپا صورت گرفته است.

پیش‌تر مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی در خصوص تحریم‌های نفتی ایران هشدار داده و اعلام کردند در صورت ادامه این تحریم‌ها احتمال بسته شدن تنگه هرمز وجود خواهد داشت.

………………………………………….

از سوی رییس زندان زنجان صورت گرفت،

«عدم موافقت با انتقال نرگس محمدی به بیمارستان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، وضعیت جسمانی نرگس محمدی‌، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، وخیم‌تر شده است.

به گزارش سایت ملی-مذهبی، خانم محمدی که در زندان زنجان به سر می‌برد، روز شنبه 30 ژوئن، پیش از ملاقات با اعضای خانواده‌اش دچار فلج عضلانی شده و در دست‌شویی زندان به زمین خورده است. به همین دلیل او با صورت کبود در سالن ملاقات حاضر شده و ملاقات این بار برخلاف دفعات پیشین کابینی بوده است.

بنابر این گزارش، مسوولان دادسرای اوین در تهران روز چهارم تیرماه با بستری شدن خانم محمدی در بیمارستان موافقت کرده‌اند، اما رییس زندان زنجان به دلایل نامعلوم تاکنون از صدور اجازه اعزام او به بیمارستان خودداری کرده است.

عدم پذیرش این حکم توسط زندان زنجان با اعتراض خانواده خانم محمدی مواجه شده است.

خانم محمدی که به جرم تبلیغ علیه نظام به تحمل شش سال حبس محکوم شده است، در اردی‌بهشت‌ماه توسط ماموران امنیتی در خانه پدری‌اش در زنجان بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد، اما پس از مدتی به زندان زنجان انتقال یافت.

………………………………………….

در ادامه تنش‌ها میام ایران و عربستان،

«عدم صدور روادید برای ایرانیان متقاضی حج عمره»

خبر / رادیو کوچه

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، خبر توقف صدور روادید از سوی عربستان سعودی برای متقاضیان ایرانی حج عمره را تایید کرده است.

سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در اقدامی پیش‌بینی نشده موسسه ارایه خدمات عمره عربستان از چهارشنبه 31 خرداد صدور روادید و ارسال اطلاعات افراد برای اخذ روادید را برای برخی از کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران متوقف کرد.»

به گزارش واحد مرکزی خبری ایران، جمهوری اسلامی تلاش داشته است تا بیش از یک و نیم میلیون ایرانی را در سال 91 به حج عمره مفرده بفرستد اما دو روز پیش از این عربستان سعودی اعلام کرده‌ است که ایران تنها 700 هزار نفر سهمیه عمره داشته‌ و این سهمیه هم‌اینک پر شده ‌است.

به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، درباره این اقدام دولت عربستان گفته است که «سازمان حج و امور زیارت به عنوان دست‌گاه مسوول در این زمینه در حال پی‌گیری این قضیه است.»

پیش از این در آبان‌ماه سال 90 نیز سفیر جمهوری اسلامی در ریاض اعلام کرد که در کنار «حدود 320 زائر ایرانی» که به دلیل داشتن روادید جعلی از عربستان اخراج شده‌اند، «بیش از 200 ایرانی» دیگر  نیز که ویزای صحیح در دست داشتند، از انجام مراسم حج منع شده‌اند.

خودداری عربستان از صدور ویزا برای زائران حج عمره در سال جاری پس از آن صورت می‌گیرد که مناسبات تهران و ریاض در هفته‌های اخیر با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده‌است.

روابط دیپلماتیک دو کشور پس از اعدام 18 ایرانی متهم به قاچاق مواد مخدر توسط حکومت ریاض با تنش روبه‌رو شده است و حتا دامنه اختلافات ایران و عربستان تا آن حد بالا گرفت که موجب شد تا موضوع دعوت از پادشاه عربستان برای حضور در اجلاس سران جنبش غیرمتعدها در تهران نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

هم‌چنین سه روز پیش از آن رامین مهمان‌پرست، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، توصیف وزیر خارجه عربستان از مذاکرات هسته‌ای ایران با عنوان «اتلاف وقت» را «تعجب‌برانگیز» خواند و به آن واکنش نشان داد.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، روز دوشنبه، پنج تیر، در نشست مشترک شورای هم‌کاری خلیج فارس و اتحادیه اروپا، ایران را به دخالت در امور کشورهای منطقه متهم کرد و هم‌چنین با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی افزود که: «واقعن حس می‌کنیم که ایران سعی می‌کند وقت و انرژی همه را تلف کند.»

………………………………………….

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی:

«بسته‌شدن پرونده مامور حاضر در حادثه میدان کاج تهران»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، یکم ژوئیه، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، از مختومه شدن پرونده مامور نیروی انتظامی شاهد در حادثه قتل میدان کاج، در منطقه سعادت‌آباد تهران، پایتخت، خبر داده است.

به گزارش مهر، کاظم بهرامی در این خصوص اظهار داشت: «ابتدا همه فکر می‌کردند این مامور مقصر است در حالی که پس از مدت‌ها بررسی دادسرا به این نتیجه رسید مقصر نبوده است.»

وی در ادامه تاکید کرد: «این پرونده با جزییات بسیار دقیق و مفصل رسیدگی شد. در روند رسیدگی، دادسرا به این نتیجه رسید که متهم مقصر نیست برای همین پرونده را به دادگاه ارجاع نداد.»

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح در پاسخ به این‌که فیلم حادثه نشان می‌دهد «این مامور می‌توانسته اقدامی انجام دهد ولی مردم شاهد بودند که تنها نظاره‌گر بوده»، گفت: «این موارد صحیح است ولی این تنها یک بعد مسئله است و شما تنها ظاهر اتفاق را مشاهده کردید. حتا دست‌گاه قضایی هم در مرحله اول فکر می‌کرد این مامور نیروی انتظامی مقصر است. ولی باید بگویم در این پرونده‌ها باید تمامی شرایط محیطی، احساسی، جو محیط و… را در نظر بگیریم برای همین این پرونده وقت زیادی برای مطالعه و بررسی گرفت.»

‌آقای بهرامی اظهار داشت: «البته باید این را هم بگویم که در آن لحظه قاتل کار خودش را کرده بود و کار از کار گذشته بود.»

گفته‌های بهرامی در حالی است که در تاریخ 15 آبان ماه 89 یعنی پس از گذشت 10 روز از حادثه قتل احمد‌رضا رادان جانشین نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد: «متاسفانه در حادثه سعادت‌آباد فردی با چاقو اقدام به ضرب و شتم یک مرد به علت مسایل اخلاقی می‌کند که منجر به قتل وی شد اما روند رسیدگی از سوی ماموران حاضر در صحنه به این ماجرا خیلی کند بود. ماموران حاضر در صحنه می‌توانستند سریع‌تر از سلاح خود برای دستگیری قاتل استفاده کنند که متاسفانه این اقدام دیر صورت گرفت. که در این مورد بازرسی نیروی انتظامی دو مامور را برای رسیدگی و تشکیل پرونده خواسته است زیرا ماموران حاضر در صحنه باید پس از اخطار به متهم از سلاح خود استفاده می‌کردند که این اقدام دیر صورت گرفت.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,