Saturday, 18 July 2015
25 September 2021

«خبرهای سوم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 02

رسانه‌های داخلی ایران:

«منع فروش مواد غذایی و ارایه خدمات به اتباع بیگانه در فارس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌های داخلی ایران، از روز دوشنبه، 2 ژوییه، طرح «ممنوعیت ارایه خدمات و مواد غذایی به اتباع بیگانه غیر‌مجاز» در استان فارس به اجرا درآمده است.

به گزارش ایرنا، به نقل از غلامرضا غلامی، مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری فارس آمده است: «دلیل این اقدام جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار توسط اتباع غیر‌مجاز است که هنگام ورود به ایران مراحل قرنطینه را طی نکرده‌اند.»

آقای غلامی هم‌چنین گفته است که کارفرمایان و صاحبان حرفه‌ها و مشاغل در استان فارس، برای دور ماندن از عواقب این طرح کافی است که قبل از ارایه خدمات به اتباع بیگانه، از هویت آن‌ها با مشاهده کارت هویت و مجوز اقامت قانونی، اطمینان حاصل کنند.

به گزارش روزنامه ‌عصرمردم، چاپ شیراز، آقای غلامی در ادامه افزوده که نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و مراکزی که مواد غذایی می‌فروشند، در صورت عدم رعایت این طرح، پلمپ و جریمه خواهند شد.

این ممنوعیت شامل اتوبوس‌ها و اماکن عمومی نیز می‌شود.

مدیر کل اتباع و مهاجران خارجی استان‌داری فارس تصریح کرده که هر یک از شهروندان ایرانی برای این‌که مطمئن شوند اتباع غیر‌مجاز در میان آن‌ها نیست، می‌توانند در اماکن عمومی، صف نانوایی‌ها، اتوبوس‌ها و دیگر وسایط نقلیه، مشخصات هویتی اتباع بیگانه را مطالبه و رویت کنند و اتباع بیگانه نیز ملزم به هم‌راه داشتن کارت و مجوز اقامت قانونی خود هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در همین حال به گفته شاهدان عینی افغان در این استان، این طرح تاکنون به مرحله اجرا درنیامده است.

این شهروندان افغان گفتند که پیش از این نیز چنین مواردی از سوی مقامات اعلام شده اما در عمل به اجرا گذاشته نشده است.

این در حالی است که از روزهای ابتدایی سال 91 فشار بر افغان‌های مهاجر در ایران افزایش یافته است.

روز سیزدهم فروردین ماه امسال پلیس اصفهان اعلام کرد که افغان‌ها حق ورود به یک پارک تفریحی موسوم به صفه را ندارند.

به دنبال آن اقامت افغان‌ها در استان مازنداران غیر‌قانونی اعلام شد و حتا افغان‌های که مجوز قانونی داشتند نیز مجبور به ترک این استان شدند.

در آخرین حادثه در این زمینه، هفته گذشته، جسد یک دختر 18 ساله ایرانی که به نوشته رسانه‌ها «مورد تجاوز قرار گرفته بود»، از چاهی در اطراف شهر یزد کشف شد.

به نوشته این رسانه‌ها، متهم این حادثه، یک فرد افغان بوده است.

پس از انتشار خبر کشف این جسد، تعدادی از شهروندان ایرانی در شهر یزد، با حمله به محل سکونت افغان‌ها، در محله «کشتارگاه» این شهر، عده ای از افغان‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده و  دو خانه را که محل زندگی این افراد بود آتش زدند.

در مقابل، سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، خواهان بازداشت کسانی شد که در ضرب و جرح افغان‌ها و آتش زدن خانه‌های آنان در یزد دست داشتند.

پیش از آن نیز یک نهاد مدافع حقوق بشر موسوم به «سازمان عدالت برای ایران» گزارشی را در مورد نقض حقوق افغان‌ها در آن کشور، به احمد شهید، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در ایران، تحویل داده بود.

……………………………………………..

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

«طرح دوفوریتی مسدود کردن تنگه هرمز»

خبر / رادیو کوچه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه، 2 ژوییه، از تدوین «طرحی دو فوریتی» برای مسدود کردن تنگه هرمز در پاسخ به تحریم‌های نفتی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی اتحادیه اروپا خبر داده است.

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که به دنبال اعمال دور جدید تحریم‌های نفتی علیه ایران وزیر نفت جمهوری اسلامی با صدور بخش‌نامه‌ای خواستار «بسیج همگانی تمامی مدیران و کارکنان این وزارت‌خانه برای مقابله این تحریم‌ها شده است»، در فاصله کمی در مجلس هم نمایندگان به دنبال طرحی برای «بستن تنگه هرمز » هستند.

به گزارش خانه ملت، ابراهیم آقا‌محمدی گفته است: «طرحی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تهیه شده که بر جلوگیری از تردد نفت‌کش‌هایی که به کشورهای تحریم‌کننده ایران، نفت حمل می‌کنند، از تنگه هرمز تاکید دارد.»

 این طرح دارای قید 2 فوریت بوده و تا پایان روز یک‌شنبه به امضای 100 نفر از نمایندگان مجلس رسیده است.

آقا محمدی درباره مواد این طرح افزوده است: «طرح مسدود کردن تنگه هرمز دارای یک ماده واحده است. مطابق این ماده واحده دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است تا بر اساس حق حاکمیت خود از «عبور نفت‌کش‌هایی که به کشورهای تحریم‌کننده ایران»، نفت حمل می‌کنند، جلوگیری کند.»

وی هدف از تهیه این طرح را پاسخ به تحریم‌های نفتی غرب علیه ایران خواند و گفت: «وقتی آن‌ها ناجوان‌مردانه و با رفتار ظالمانه دست به تحریم نفتی علیه ایران می‌زنند، اعمال حق حاکمیت در آب‌های داخلی و ساحلی ایران، حداقل اقدام است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، یادآور شد: «این طرح به زودی به صحن علنی مجلس می‌آید.»

این در حالی است که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران از روز یک‌شنبه، یکم ژوییه، آغاز شده است.

……………………………………………..

پس از گذشت چهار ماه،

«مرخصی نازنین خسروانی، روزنامه‌نگار، از زندان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 2 ژوییه، نازنین خسروانی، روزنامه‌نگار، که اسفند ماه سال گذشته برای اجرای حکم 6 ساله خود به زندان اوین رفته بود، به مرخصی آمده است.

به گزارش کلمه، نازنین خسروانی، ‌روز 15 اسفندماه خود را برای اجرای حکم به زندان اوین معرفی کرد.

نازنین خسروانی در فرودین ماه سال جاری در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی به تحمل شش سال زندان محکوم شده بود.

فریده غیرت، وکیل خسروانی در آن زمان عنوان کرده بود که دادگاه انقلاب اسلامی خانم خسروانی را به اتهام «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» مجرم شناخته است.

نازنین خسروانی 12 آبان سال 89، در منزل پدری‌اش بازداشت شده و در طول مدت بازداشت در بند امنیتی 209 زندان اوین بود.

او از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلبی است که با روزنامه‌های نوروز، بهار، دوران امروز، کارگزاران، سرمایه و خبرگزاری آفتاب هم‌کاری داشته، اما به گفته خانواده‌اش در ماه‌های منتهی به بازداشتش در هیچ روزنامه‌‌ای فعالیت نداشته است.

نازنین خسروانی، اسفندماه سال 89 بعد از تحمل 132 روز بازداشت با سپردن وثیقه‌ای به ارزش 600 میلیون تومان از زندان اوین آزاد شد.

 ……………………………………………..

نخست وزیر اسراییل:

«تروریسم ایران مرز نمی‌شناسد‌»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های رسمی در کنیا اعلام کردند دو ایرانی که چندی پیش در ارتباط با حمل مواد منفجره در این کشور بازداشت شده‌‌، متهم به «برنامه‌ریزی حمله به منافع آمریکا و اسراییل» شده‌اند. در همین حال نخست وزیر اسراییل اعلام کرد: «تروریسم ایران مرز نمی‌شناسد.»

به گزارش آسوشیتدپرس، این مقام رسمی کنیا، پس از اعلام اتهام این دو عنوان کرد: «این دو تبعه ایرانی از اعضای سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هستند.»

از سویی دیگر نیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز دوشنبه، دوم ژوییه، ایران را به برنامه‌ریزی برای حمله به منافع اسراییل در کنیا نیز متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنیامین نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «‌تروریسم ایران مرز نمی‌شناسد.»

نخست وزیر اسراییل گفته است: «پس از آن‌که ایران ماموران خود را برای ترور سفیر عربستان به خاک آمریکا اعزام کرد، این کشور اقدام به حملاتی در آذربایجان، ‌بانکوک، تفلیس و دهلی‌نو کرد و اکنون فهمیده‌ایم که برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی در آفریقا داشته است.»

بنیامین نتانیاهو  اضافه کرده است:«جامعه بین‌المللی می‌بایست با این بازیگر بزرگ ‌دنیای تروریسم بجنگد.»

لازم به اشاره است بر اساس کیفرخواست صادر شده توسط دادستانی در کنیا، احمد ابوالفتحی و منصور موسوی، دو تبعه ایرانی، حدود دو هفته پیش در شهر بندری مومباسا با 15 کیلوگرم مواد منفجره بازداشت شدند.

……………………………………………..

هم‌زمان با آغاز مذاکرات فنی ایران و گروه 1+5،

«در صورت عدم تفاهم، ایران راه تقابل را پیش‌ می‌گیرد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، سوم ژوییه، مذاکرات هسته‌ای کارشناسان جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در شهر استانبول ترکیه، برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سلچوک اونال، سخن‌گوی وزارت خارجه ترکیه  با اعلام این خبر افزود که این نشست «تنها» یک دیدار فنی است.

این گفت‌وگوها جهت یافتن زمینه‌های مشترک‌ برای ادامه مذاکرات اصلی میان ایران و گروه‌ 1+5 انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، در همین حال، علی‌اکبر صالحی‌‌ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در مورد مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد ایران از تقابل استقبال نمی‌کند.

وی تاکید کرد: «طرف مقابل چاره‌ای جز تفاهم ندارد، در غیر این‌صورت به جای تعامل، انتخاب بعدی تقابل است».

آقای صالحی در باره مذاکرات هسته‌ای گفت، بر اساس توافق مسکو قرار شد نشست کارشناسی فنی، حقوقی و سیاسی میان کارشناسان دو طرف در استانبول برگزار شود و پس از نشست معاونان، تاریخ نشست اصلی در آینده تعیین می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست کارشناسان ایران و گروه 1+5 هم‌زمان با آغاز تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران افزود،‌ تاکید کرده که پرونده هسته‌ای ایران به نفع جمهوری اسلامی خاتمه خواهد یافت.

لازم به اشاره است مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در آخرین دور در مسکو، پایتخت روسیه، برگزار شد به گفته تحلیل‌گران و دیپلمات‌های غربی با شکست هم‌راه بود هرچند مقام‌های جمهوری اسلامی توافق بر سر مذاکره فنی را به عنوان یک نتیجه مثبت ارزیابی می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,