Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
سیزدهم تیر- سوم ژوییه

«تقویم تاریخ سیزدهم تیر»

2012 July 03

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رادیو کوچه

1883 میلادی- «فرانتس کافکا» نویسنده معروف چک، در خانواده‏ای یهودی در «پراگ» به‌دنیا آمد. کافکا پس از اتمام تحصیلات مقدماتی از دانش‌گاه پراگ دکترای حقوق گرفت و پس از آن‌که مدتی به‌کارهای حقوقی مشغول بود، راهی پاریس شد. در آثار کافکا دنیایى از پوچی، تناقض، بی‏هدفی وسرشار از امیدهای واهی به‌چشم می‏خورد. مشهورترین آثار کافکا داستان کوتاه «مسخ» و رمان «محاکمه» و رمان ناتمام «قصر» هستند.

1935 میلادی- «آندره سیتروئن» مخترع و سازنده اتومبیل‌های «سیتروئن» درگذشت. در جنگ جهانی اول او مسوول تولید انبوه جنگ‌افزار شد. در ۱۹۱۹ او کارخانه‌ی خودروسازی سیتروئن را بنا کرد، تا این‌که این کارخانه در آغاز دهه‌ی 1930 میلادی چهارمین کارخانه‌ی بزرگ تولید خورو جهان شد.

1377 خورشیدی- «صادق چوبک» نویسنده ایرانی نیز در چنین روزی درگذشت. وی به هم‌راه «صادق هدایت» از پیش‌گامان داستان‌نویسی مدرن ایران هستند. مجموعه داستان «انتری که لوطی‌اش مرده بود» و رمان‌های «سنگ صبور» و «تنگسیر» از معروف‌ترین آثار او هستند. از روی رمان تنگسیر فیلمی به همین نام با بازی بهروز وثوقی ساخته شده ‌است.

اکثر داستان‌های وی حکایت تیره‌روزی مردمی است که اسیر خرافه و نادانی و پای‌بند به مذهب خویش هستند.

گفته می‌شود جسد وی به درخواست او بعد از مرگ سوزانده شده است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1350 خورشیدی- دکتر «محمد معین» استاد زبان و ادبیات فارسی پس از سال‌ها تلاش در امر فرهنگ و ادب پارسی درگذشت. اولین فرد دارای درجه دکترای ادبیات فارسی در ایران است. در سال 1336 که سازمان لغت‌نامه دهخدا به دانش‌کده ادبیات دانش‌گاه تهران انتقال یافت، طبق اساس‌نامه شورای دانش‌گاه، ریاست آن سازمان بر عهده دکتر معین قرار گرفت. فرهنگ لغت و اعلام معین، مشهورترین تالیفات این ادیب ایرانی است. در 1340 از طرف دولت فرانسه، نشان عالی هنر و ادب را دریافت کرد.

1863 میلادی- در میان جنگ‌های داخلی آمریکا، نبرد «گتیزبورگ» (Gettysburg) پایان یافت.

جنگ داخلی آمریکا بین ایالت‌های شمالی به رهبری «آبراهام لینکلن» از حزب جمهوری‌خواه و یازده ایالت جنوبی تحت فرمان‌روایی رییس‌ جمهوری «جفرسون دیویس» (Jefferson Finis Davis) بود که در ایالات متحده آمریکا رخ داد.

1944 میلادی- ارتش سرخ، «مینسک» پایتخت بلاروس را از ارتش آلمان پس گرفت و بیش از یک‌صد هزار نظامی آلمانی را اسیر کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,