Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
کتاب‌خانه‌ی کوچک من- «ناکجا»، ناشر کتاب‌های فارسی

«گریز از جاگیرشدن»

2012 July 03

نهال نوریان/ رادیو کوچه

«ناکجا»، ناشر کتاب‌های فارسی در کشور فرانسه است که با رعایت قوانین کنوانسیون بین‌المللی کپی‌رایت به انتشار کتاب می‌پردازد. مخاطب «ناکجا» در هر نقطه‌ی دنیا که باشد می‌تواند از امکانات این وب‌سایت استفاده کند. «ناکجا» خود را به اصل بنیادین آزادی انتشارات وفادار می‌داند و در این راستا پذیرای هیچ محدودیت ویژه‌ای نیست. یگانه معیار ما در انتخاب آثار، کیفیت آن‌هاست و با هیچ‌‌کدام از معیارهای کاذبی که ممکن است در هر جای دیگر مرسوم باشند سازگار نخواهیم بود. شهرت و سابقه‌ی کاری پدیدآورندگان، نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب و انتشار کتاب‌‌ها ندارد؛ انتشار آثار باکیفیت مولفان و مترجمان جوان و کم‌تر شناخته شده، یکی از اهداف مهم نشر «ناکجا» به شمار می‌آید.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مدت زمان زیادی از پیوستن «ناکجا» به شمار ناشران اینترنتی نمی‌گذرد، ولی این نشر توانسته است اقبال قابل توجهی در میان اهل کتاب بیابد هرچند هنوز راه زیادی دارد تا ساختار خود را بیابد و نام خود را در میان حرفه‌ای‌ها تثبیت کند. پای‌گاه اینترنتی این نشر از بخش‌های متنوعی تشکیل شده که یکی از بخش‌های مهم آن، پرونده‌‌هایی است که برای نویسندگان مختلف ترتیب داده است. این پرونده‌ها مجموعه‌ای از مقالات، یادداشت‌ها، گفت‌وگوها و ویدئوها را دربر می‌گیرند که در رابطه با نویسنده‌ی مورد نظر تهیه می‌شوند و به‌ هم‌راه مجموعه‌ی آثار آن نویسنده، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرند. امکان جست‌وجو و پی‌گیری در این وب‌سایت به نحو مطلوبی در اختیار مخاطب قرار گرفته است، به‌طوری که با جست‌وجوی نام نویسنده یا عنوان کتاب در وب‌سایت ناکجا، به صفحه‌ی ویژه‌ی کتاب مورد نظرتان هدایت خواهید شد. در این صفحه، خلاصه‌‌ی کتاب به اضافه‌ی جمله‌های برگزیده‌ی آن، برای آشنایی بیش‌تر با فضای کلی اثر، موجود است. هم‌چنین می‌توان با انتخاب گزینه‌های دیگر در این صفحه، اطلاعات بیش‌تری از قبیل زندگی‌نامه‌ی نویسنده و نقدها و یادداشت‌های مرتبط با کتاب را پیدا کرد. ادعای ناکجا بر این است که تلاش می‌کند تا کتاب‌های خود را با رعایت تمام معیارهای کیفی یک کتاب الکترونیک تهیه کند و به دست مخاطب برساند. این نشر، تصریح می‌کند که هدفش معرفی کتاب‌های با‌کیفیت به‌جای فایل‌های اسکن‌شده‌ی غیر استانداردی است که اغلب موجب دل‌زدگی و عدم رغبت خوانندگان به ادامه‌ی مطالعه‌ی کتاب می‌شوند.

«ناکجا» محصولات خود را در سه شکل متفاوت عرضه می‌کند: نخست، کتاب الکترونیک که این کتاب‌ها با فرمت‌های pdf و ePub عرضه می‌شوند و برخی از آن‌ها مجهز به قفل DRM هستند. دوم کتاب گویا تحت عنوان «خواندن در تاریکی» که به‌صورت کتاب صوتی در دست‌رس مخاطبان قرار می‌گیرد و سوم کتاب چاپی برای مخاطبانی که در خارج از ایران اقامت دارند، در صورت سفارش، از طریق سیستم پستی بسته‌ی درخواستی فرستاده می‌شود. وب‌سایت این نشر الکترونیکی چشم‌نواز و کاربردی است، به‌گونه‌ای که برای هرکدام از خواسته‌های بازدیدکننده تمهیدی اندیشیده شده است. برای نمونه یکی از پیوندهای این پای‌گاه، «پرسش‌های متداول» است که با فرض ناآگاهی مخاطب در مورد کتاب الکترونیک، مجموعه پرسش‌هایی طرح شده و پاسخ آن‌ها هم در پی آمده است. هم‌چنین در قسمت سمت چپ و بالای صفحه پیوندی به نام «پرسه» وجود دارد که نام برنامه‌ای از ناکجا‌ست که هر جمعه از تلویزیون فارسی‌زبان «من و تو» پخش می‌شود و می‌توان در همین پیوند هم بیینده‌ی آن بود. تولد هر یک از نشرهای الکترونیک فارسی‌زبان و نزدیک شدن آن‌ها به استانداردهای این گونه‌ی نشر کتاب، این امید را زنده می‌دارد که نشر کتاب‌های فارسی بتواند راه برون‌رفت خود را بیابد و به‌ویژه ادبیات از شمایل تشریفاتی خود خروج کند تا بتوان میان فارسی‌زبانان پراکنده در جهان به‌منظور رشد ادب فارسی و رهایی از محدودیت‌های کنونی، نزدیکی برقرار کرد.

آدرس سایت «ناکجا»:     http://www.naakojaa.com/

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,