Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
پس‌نشینی تند- درپی تجاوز و سپس قتل دختر جوان در یزد

«مهره‌های یک بازی خطرناک»

2012 July 03

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

چندین روز است که در پی تجاوز و سپس قتل دختر جوانی در یزد که گفته می‌شود عاملین آن دو مهاجر افغان بوده‌اند، افغانی‌های مقیم این شهر و سپس دیگر شهرها، مورد توهین و تهدید قرار گرفتند و خانه‌های‌شان به آتش کشیده شد. این مسئله پس از آن، جنبه‌های عمومی‌ و گسترد‌ه‌تری یافت و کار به جایی رسید که در برخی از شهرها حتا فروش موادغذایی به مهاجران را تحریم کردند و با کمال تاسف شبکه‌های اجتماعی پر شد از توهین‌ها و تهدیدها به افغانیان ساکن ایران.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به موازات این برخورد، شماری فراوانی از ایرانیان نیز در شبکه‌های اجتماعی مجازی، نوشته‌های در حمایت از مهاجرین افغان و تقبیح برخوردهای نژادپرستانه با آنان نگاشتند. در این میان کم نبودند کسانی که این افراد را به روشن‌فکر نمایی و ایده‌آلیست بودن متهم کرده و بر این باور بودند که تهدیدات و اذیت و آزارهای خارجیان و انجام اعمال خلاف و کمک به گسترش قاچاق موادمخدر و قتل و جنایت در ایران امری واقعی و جدی است و با شعارهای انتزاعی این چنینی، اوضاع جامعه به سامان نشده و نخواهد شد.

گمان نگارنده این است که چندین نکته در این انتقاد دوستان نادیده گرفته شده است. نخست آن‌که هیچ کس در سال‌های اخیر نتوانسته ثابت کند که میزان و نقش مهاجران افغان در گسترش فساد، خلاف‌کاری و جرم و جنایت در جامعه‌ی ما بیش‌تر از هم‌وطنان خودمان بوده است. فراموش نکنیم که در چند مورد از قتل‌ها و تجاوزهای سریالی در سال‌های اخیر جمعی آگاهانه و ناآگاهانه از این بیگانه‌هراسی ما ایرانیان سو‌استفاده کرده و باعث شدند تا پیش از پیدا شدن مجرم، هزاران تن از مهاجران بی‌گناه افغان مورد اذیت و آزار و گه‌گاه قتل و تجاوز واقع شوند که دو نمونه‌ی آن ماجرای خفاش شب و تجاوز جمعی به دختر جوانی در پاکدشت بود که در پی آن برخوردهای تند و احساسی فراوانی با افاغنه‌ای صورت گرفت که از اساس نقشی در این ماجراها نداشتند. مسئله‌ی دیگری که عمومن فراموش می‌شود این است که ما نیز در شرایط فعلی پیش‌آمده بی‌تقصیر نیستیم، وقتی ما بخش فراوانی از این عزیزان را به عنوان مهاجر قانونی می‌پذیریم و برای‌شان کارت اقامت موقت و یا دایم صادر می‌کنیم، مانند همه جای دنیا باید به طور طبیعی برای‌شان برخی از حق و حقوق را قایل باشیم و حداقل امکانات را فراهم کنیم، از جمله حق تحصیلات دانش‌گاهی و پیش از دانش‌گاهی را. بسیاری از این مهاجران که عمر خود را در ایران گذرانده‌اند از ابتدایی‌ترین آموزش‌ها بی‌بهره بوده‌اند و در فقر و تنگ‌دستی روزگارشان را سپری کرده‌اند، پس چگونه می‌توان انتظار رفتارهای متمدنانه را از آنان داشت.

در میان تمام اقلیت‌های مهاجر و با اندک تفاوت‌هایی همواره عده‌ای کم‌شمار یافت می‌شوند که دست به کارهای زشت و ناپسند در کشور میزبان زده و نام آن اقلیت را در جامعه‌ی میزبان بدنام می‌کنند. این رفتار در میان همه‌ی ملیت‌ها و قومیت‌ها یافت می‌شود اما نوشتن اشتباه جمعی به پای تمام آن مهاجرین، کاری ناپسند و غیراخلاقی است. برای نمونه در سال‌های اخیر کم نبوده‌اند ایرانیانی که با حضور در کلاب‌ها و بارهای شبانه در کشورهای آسیای ‌جنوب‌شرقی هم‌چون مالزی و تایلند دست به حرکات زشت و خلاف عرف زده‌اند اما هیچ‌گاه دولت‌ و پلیس این کشورها از حضور تمام ایرانیان در این اماکن جلوگیری نکرده است و خود ایرانیان نیز هرگز به دیگران اجازه نداده‌اند تا درباره همه‌ی این قوم به یک چشم نگاه شود.

نکته بسیار مهم دیگری که در پایان باید به آن اشاره شود این است که دست‌هایی در کار است تا با فرافکنی، ریشه‌ی بسیاری از مشکلات فرهنگی و اقتصادی کشورمان را بر گردن مهاجرین افغان بیاندازد. کشوری با منابع، ثروت و توانایی و سرمایه‌های اقتصادی و انسانی مانند ایران، اگر چرخش بر مدار مدیریت و عقلانیت بگردد نه تنها از حضور یکی دو میلیون مهاجر افغان که غالبن نیز به عنوان نیروهای کار ساده اما کارآمد به کار مشغولند، ضرری نخواهد دید و ضربه‌ای نخواهد خورد، بلکه با استفاده‌ درست از توانایی‌های‌شان و سیاست‌گذاری به‌جا می‌تواند مانند آلمان و کانادا از آن، اهرمی برای موفقیت‌های بیش‌تر بسازد. در شرایط اعمال تحریم‌های کمرشکن جهانی و در پی شکست ماجراجویی‌های احمقانه حاکمان ما، کم نیستند دولت‌مردانی که اصلن بدشان نمی‌آید تا فشار روحی و روانی که در اثر هدف‌مندی یارانه‌ها و گرانی‌های سرسام‌آور موجود در جامعه‌ی ما ایجاد شده است را با حرکات این چنینی تخلیه کنند و در حقیقت تمام کاسه و کوزه‌ها را بر سر مهاجران افغان بشکنند. بکوشیم تا مهره‌ی این بازی خطرناک نشویم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,