Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
در چند روز آینده برگزار می‌شود،

«نشست‌های دموکراسی‌خواهان و سبز‌ها در غرب اروپا»

2012 July 04

فرشید فاریابی / گوتنبرگ سوئد‌

کم‌تر از چند روز دیگر استکهلمی‌ها برای دیداری دو روزه به بروکسل می‌روند و مسافران پاریس در گوتنبرگ سوئد چهار روز تمام لنگر می‌اندازند تا شاید هریک از منظر خود برای برون شد از شرایط جنبش سبز ایران راه‌کاری ارایه کنند.

کنفرانس بروکسل با عنوان «دومین کنفرانس پیشبرد اتحاد برای دموکراسی» به مدت 2 روز در آخرین روز‌های هفته‌ی نخست ماه جاری میلادی (‌شنبه 7 و یک‌شنبه 8 جولای) و «دومین نشست سفیران سبز امید» از 12 تا 15 جولای  به مدت 4 شبانه‌روز در گوتنبرگ برگزار خواهد شد.

در بررسی اخبار منتشره از این نشست‌ها می‌توان تفاوت‌ها و تشابه‌های این دو گروه را دید، پیش‌رفت‌های شکلی و محتوایی آن‌ها را نسبت به تجربه‌ی پیشین رصد کرد و خلا‌های بسیاری را هم نسبت به تجربه و علم بشری در آن‌ها سراغ گرفت.

دست‌اندرکاران نشست بروکسل کارکشتگان سیاست و اپوزیسیون دموکراسی‌خواه ایرانی با کوله‌باری از دانش و تجربه سیاسی هستند که غالب چهره‌های آن زخم‌خوردگان انقلاب 57 باید باشند؛ در مقابل برگزار‌کنندگان نشست گوتنبرگ جوانان جنبش سبز هستند که می‌توان آن‌ها را کودکان انقلاب 57، کلافه از فراز و نشیب‌های اصلاحات و گریخته از کودتای انتخاباتی اخیر دانست.

بروکسلی‌ها از پشت درب‌های بسته گذرکردند و به انتشار بیانیه‌ی مطبوعاتی، وبلاگ و اطلاع‌رسانی روی آوردند؛ اما گوتنبرگی‌ها توان رسانه‌ای و ارتباطی خود را که در پاریس چشم‌گیر بود، گسترش داده و بیش از یک ماه مانده به «قرار سبز» شان وب‌سایت «دبیرخانه سفیران سبز امید» را رونمایی کردند. در شبکه‌های اجتماعی جولان می‌دهند، بیانیه و اخبار و گفت‌وگوهای مختلفی را در سایت و رسانه‌های هم‌سو با جنبش سبز منتشر می‌کنند و تقریبن 10 روز مانده به نشست خود، پوستری در خور را به نمایش گذاشتند.

میهمانان بروکسل پیش از این در استکهلم پذیرایی خوب بنیاد اولاف پالمه را تجربه کردند و اینک که نشان بنیاد در پوستر سفیران سبز امید به چشم می‌خورد نوبت سبز‌های جوان است که میزبانی این بنیاد سوئدی را در گوتنبرگ محک بزنند.

 از روز‌های پر تعداد برگزاری، وب‌سایت، پوستر و حجم اخبار و گفت‌وگوهای منتشره می‌توان حدس زد جوانان سبز در نشست گوتنبرگ گردش چرخ‌های اقتصادی این شهر را برای 4 روز روانتر خواهند کرد. این امر، هم به جهت تدبیر دریافت هزینه‌ها از شرکت‌کنندگان است و هم جذب کمک‌های بنیادهایی چون اولاف پالمه؛ و خود نشان از گام‌های رشد مدیریتی این‌گونه نشست‌ها است.

اگر چه حاشیه‌های نشست «اتحاد برای دموکراسی» بر متن و محتوا و دست‌آورد‌های آن سنگینی کرد و هر آن‌چه در یادها مانده اعتراض بود به برگزاری مخفی آن و پاسخ‌هایی که تلاش می‌کرد شکل برگزاری را روشن کند، اما جوانان سبز نشست پاریس مستنداتی خوب ولو بسیار کم را پیش از این در اختیار عموم قرار دادند و دو محصول قابل توجه در سال‌گرد جنبش سبز را در آستانه‌ی نشست گوتنبرگ ارایه کردند: کتاب الکترونیک «چنین گفت میر حسین» مجموعه آثار قلمی و گفتاری میرحسین موسوی در سه سال اخیر و آلبوم اشعار و دکلمه‌های صدیقه وسمقی با عنوان «دیده‌ام من که ماه می‌روید».

«سفیران سبز امید» اگر چه در مستند‌سازی حرفی برای گفتن داشتند اما در پاریس به استناد برخی گزارش‌های منتشره که تکذیب هم نشد، در شکل اجرا و برگزاری خاطره‌ی خوبی از خود به یادگار نگذاشتند، موضوعی که بعید می‌دانم میهمانان استکهلم تجربه‌ی مشابه‌ی از آن بیان کنند.

دست‌اندرکاران کنفرانس بروکسل برای جبران خراش‌های استکهلم گام‌های خوبی در آگاه کردن علاقه‌مندان و ارتباط با رسانه‌ها برداشته‌اند و جز تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌کنندگان نشست استکهلم اسامی باقی مجریان و حاضران و غایبان پیش تر منتشر شد؛ اما در این سوی برگزارکنندگان نشست گوتنبرگ هم‌چنان علاقه‌ای به انتشار اطلاعات بیش‌تری از شرکت‌کنندگان، سخنرانان و میهمانان و محتوا ی نشست چهار روزه‌ی خود ندارند و تاکنون مخاطب را با پیش‌رفت‌های شکلی در اطلاع‌رسانی مشغول نگاه داشته‌اند و البت وعده داده‌اند که چنین نخواهد ماند.

هر کدام از این نشست‌ها را گروهی برگزار می‌کند با ویژگی‌های خود، گروهی  آن را براساس محتوایش می‌خواند و حرکت‌های سه سال گذشته را جنبش دموکراسی خواهی می‌نامد و نشست‌های خود را اتحادی برای رسیدن به دموکراسی عنوان می‌دهد و دسته‌ای رنگش را به رخ می‌کشند و جنبش را سبز می‌دانند و بر آن تکیه دارد. هر دو اما در این نشست‌ها راه‌کاری برای جنبش می‌جویند و هستند بسیاری که همین ایستادن و تامل کردن را مفیدترین راه پیش روی می‌دانند تا جنبش بداند چه می‌خواهد برای بعد پیروزی؟ امری که بسیاری آن را پاشنه‌ی آشیل «دموکراسی خواهی سبز ایران» معرفی کرده‌اند.

باید به انتظار نشست و خروجی این دو نشست را دید و آن‌گاه ارزیابی‌ها را هم به اشتراک گذاشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,