Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
با انتشار نسخه‌ی سوئدی،

«استقبال رسانه‌های سوئدی از کتابی درباره ندا آقا‌سلطان»

2012 July 03

فرشید فاریابی/ گوتنبرگ سوئد‌

انتشار نسخه‌ی سوئدی کتاب 47 ثانیه به قلم آرش حجازی با استقبال گسترده‌ی رسانه‌های گروهی و منتقدان کتاب در مطبوعات سوئد مواجه شد.

این کتاب که روایت آرش حجازی پزشک مترجم، نویسنده و مدیر انتشارات کاروان از هنگام تیر خوردن ندا آقاسلطان در روی‌دادهای پس از انتخابات 1388 تهران است، پیش از این به زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی و آلمانی منتشر شده است و بر اساس گفته‌ی نویسنده به زودی ترجمه‌ی آن به زبان هندی هم به بازار خواهد آمد.

آرش حجازی در وب‌سایت شخصی خود به مناسبت سومین سال‌گرد جنبش سبز  در روایتی کوتاه  از حادثه، به نقش تازه‌ای که بر او تحمیل شد اشاره کرده است. او می‌نویسد: «دیگر نه ناشر بودم، نه نویسنده، و نه پزشک. سرنوشت نقش تازه‌ای برایم رقم زده بود. از آن روز به بعد «شاهد» بودم. تمام آن چیزهایی که تا چند روز قبلش مرا تعریف می‌کرد، در کم‌تر از چند روز از من گرفته شد. ضربه مهلکی بود، اما سعی کردم سزاوار نقش تازه‌ام باشم. نمی‌دانم این نقش چه تاثیری در تاریخ یا در عدالت داشت، اما باعث شد به ریشه‌های خودم برگردم، از حبابی که در آن حبس شده بودم بیرون بیایم و در اعماق وجودم نقب بزنم تا خود راستینم را پیدا کنم. هنوز هم در سفرم

واکنش رسانه‌های گروهی سوئد به انتشار این کتاب در سوئد، طی ماه‌های گذشته چنان گسترده بود که به جرات می‌توان ادعا کرد تمام رسانه‌های معتبر مطلب و گزارش، دیدگاه و تحلیلی در باره‌ی این کتاب و نویسنده‌ی آن منتشر کردند.

‌تازه‌ترین واکنش رسانه‌ای در سوئد که می‌توان آن را مقارن با سومین سال‌گرد جنبش سبز و روی دادن حادثه‌ی اصلی این داستان دانست‌، گفت‌وگوی کانال بسیار معتبر آموزشی تلویزیون سوئد (UR) با آرش حجازی است که توسط چهره سرشناس سیاسی – اجتماعی سوئدی «بِنگت وِستر بَری» (Bengt Westerberg) انجام شد؛ شاید بتوان این برنامه را یکی از شاخص‌ترین بازتاب‌های رسانه‌ای در این خصوص دانست.

بِنگت وِستر بَری در حال حاضر رییس سازمان صلیب سرخ سوئد و قائم مقام جهانی این سازمان در ژنو است. وی در بین سال‌های 1991 تا 1994 قائم مقام نخست وزیر سوئد بود.

این گفت‌وگو که از مجموعه تلویزیونی «یک کتاب‌، یک نویسنده» است، در چند نوبت طی روز‌های 29 و 30 ژوئن از کانال سراسری تلویزیون سوئد پخش شد و تا روز سوم اکتبر سال جاری در وب‌سایت تلوزیون آموزشی سوئد در دست‌رس خواهد بود.

شبکه‌های مختلف رادیو سوئد از جمله بخش اخبار فرهنگی کانال 1 (P1  KULTURNYTT) و برنامه‌ی استودیو یک (STUDIO ETT) داستان کتاب 47 ثانیه را در ماه‌های مارس و فوریه‌ی 2012 مورد توجه قرار دادند.

گزارش رادیویی برنامه‌ی «استودیو یک» پرداخت دقیقی از حادثه ی منجر به مرگ ندا آقا سلطان و اتفاقات پس از کودتای انتخاباتی سال 2009 ارایه و بخش‌های از گفت‌وگوی خود به زبان انگلیسی با آرش حجازی را در لا‌به‌لای گزارش پخش کرد. در بخشی از گزارش رادیو سوئد شرایط کنونی ایران پس از سه سال از جنبش سبز مورد توجه قرار گرفت که مخالفت آرش حجازی با تحریم‌های گسترده علیه ایران نکته ی قابل توجه آن است.

شاهد قتل ندا آقا سلطان در پاسخ به گزارش‌گر رادیو سوئد تاکید کرد: «روش مواجهه‌ی جهان و غرب با ایران نتیجه بخش نخواهد بود؛ تحریم‌ها مردم را تحت فشار قرار داده و دولت مردان حاکم بر ایران همیشه به منابع مالی دست‌رسی دارند.

 وب‌سایت‌های این برنامه‌ها علاوه بر خود گزارش رادیویی متن مکتوبی در مورد محتوای گزارش منتشر کرده‌اند.

روزنامه‌های پر تیراز‌ اکسپرسن (EXPRESSEN)، یوتبوری پستن (Gp.se) ،اس . و . د (SVD)‌، داگنز نیهتر (DN.se) و بسیاری از هفته‌نامه‌ها و مجلات و سایت‌های تخصصی ادبیات، فرهنگ و کتاب در سوئد این کتاب و داستان آن را طی گزارش‌های مختلف مورد توجه قرار دادند.

از جمله یکی از تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در مورد کتاب 47 ثانیه، گزارش روزنامه‌ی یوتبوری پستن است، که در 17 ژوئن به قلم لیزا آلگویست (Lisa Ahlqvist) منتشر شد.

فروش اینترنتی کتاب 47 ثانیه به قلم آرش حجازی در سوئد در کنار فروش سنتی در کتاب‌فروشی‌ها،کمک بزرگی به توزیع آن در سراسر سوئد و علاقه‌مندان به تاریخ مدرن ایران امروز کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,