Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
چهاردهم تیر- چهارم ژوییه

«تقویم تاریخ چهاردهم تیر»

2012 July 04

رادیو کوچه

1950 میلادی- رادیو اروپای آزاد(رادیو آزادی) با هدف مقابله و مبارزه رسانه‌ای با تسلط شوروی بر شرق اروپا توسط کمیته ملی اروپای آزاد تاسیس و راه‌اندازی شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رادیو اروپای آزاد هنوز در اروپا و خاورمیانه فعالیت دارد و برنامه‌های خود را به مدت هزار ساعت در هفته، روی امواج کوتاه، AM، FM رادیویی و یک وب‌گاه و به ۲۸ زبان زنده دنیا از جمله فارسی، ارایه می‌کند.

پس از تاسیس کمیته ملی اروپای آزاد در سال ۱۹۴۹ در نیویورک، نیاز به وجود یک ابزار رسانه‌ای احساس می‌شد. از این رو مدیران کمیته دفتر مرکزی رادیو اروپای آزاد در مونیخ را راه‌اندازی کردند. این رادیو نخستین برنامه خود را با موج کوتاه در چنین روزی روی حوزه چک و اسلواکی مخابره کرد.

1987 میلادی- «کلاوس باربی» (Klaus Barbie) رییس گشتاپو شهر لیون در زمان اشغال فرانسه توسط آلمان نازی، به اتهام جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شد.

او از اعضای گشتاپو در هلند، روسیه و سرانجام لیون در فرانسه بود که ریاست گشتاپو را در آن‌جا برعهده داشت. او را «قصاب لیون» نام نهادند زیرا عامل مرگ هزاران نفر از مردم آن منطقه شد.

با پایان یافتن جنگ، باربی به هم‌راه خانواده‌اش و با نامی جعلی به آمریکای جنوبی گریخت اما در ۱۹۸۳ در بولیوی شناسایی، دستگیر و به فرانسه بازگردانده شد. باربی در فرانسه به عنوان جنایت‌کار جنگی محاکمه و در ۱۷۷ مورد جنایت علیه بشریت متهم شناخته شد. او چهار سال بعد در ۱۹۹۱ و در سن ۷۷ سالگی در زندانی در لیون بر اثر ابتلا به سرطان خون درگذشت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1355 خورشیدی- «میرزا طاهر خوش‌نویس» خطاط برجسته معاصر، درگذشت. مرتبه میرزاطاهر خوش‌نویس در هنر خوش‌نویسی به درجه‏ای است که استادان این فن به مهارت او در خط نسخ معترفند. این استاد در طول حیات خود کتاب‌های فراوانی را خوش‌نویسی کرد که «نهج‌البلاغه»، «صحیفه سجادیه»  و «قرآن»‏های متعدد از آن جمله‏اند.

1804 میلادی- در چنین روزی «ناتانیل هاثورن» (Nathaniel Hawthorne) نویسنده برجسته آمریکایی متولد شد. «نامه اسکارلت» عنوان مهم‌ترین اثر اوست‌. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانش‌گاه «بودین» شد اما تحصیل را در این دانش‌گاه رها کرد. هاثرون از این پس به مدت دوازده سال در انزوا به سر برد و همین مایه‌های خلاقیت را در او پراکند‌. وی در دوره‌ای کنسول آمریکا در انگلستان نیز شد. اولین داستان او به نام «دره‌ای میان سه تپه» منتشر شد. هاثورن در سال 1837‌، پس از انتشار «داستان‌های بازگفته» به شهرت دست یافت‌.

«اکسیر حیات»، «خانه هفت شیروانی»، از رمان‌های او و هم‌چنین «راه‌آهن آسمانی»، «صورت سنگی بزرگ» از داستان‌های کوتاه این نویسنده هستند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,