Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
دیده‌بان حقوق بشر:

«شکنجه در سوریه سازمان‌یافته صورت می‌گیرد»

2012 July 04

خبر / رادیو کوچه

دیده‌بان حقوق بشر، روز چهارشنبه، 4 ژوییه، اعلام کرد از طریق بازداشت‌شدگان پیشین و عناصر جدا شده از حکومت سوریه توانسته است 27 بازداشت‌گاه امنیتی و مسوولان آن‌ها و شیوه‌های مختلف شکنجه مخالفان را شناسایی کند.

این گزارش 80 صفحه‌ای که تحت عنوان «شکنجه‌گاه‌های زیرزمینی» منتشر شده است به 200 مصاحبه با بازداشت‌شدگان استناد کرده است.

در این گزارش مفصل به بازداشت‌های غیرقانونی‌، شکنجه و ناپدید شدن تعداد زیادی از مردم سوریه از آغاز اعتراض‌ها علیه حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، از سال گذشته تاکنون اشاره می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر محل مراکز شکنجه و آزار بازداشت‌شدگان در دمشق‌، حمص‌، حلب‌، ادلب‌، درعا و لاذقیه را برملا می‌کند و تصاویری از شیوه‌های شکنجه منتشر کرده است.

دیده بان حقوق بشر آدرس 27 مرکز وابسته به سازمان امنیت سوریه و نام چندین ژنرال و مقام مسوول را منتشر کرده و تاکید می‌کند شیوه‌های شکنجه بازداشت‌شدگان در مراکز مختلف امنیتی سوریه یک‌سان و سازمان‌یافته است.

دیده‌بان حقوق بشر بر همین اساس از شورای امنیت خواسته است پرونده سوریه را به دادگاه جنایی ارسال کند.

بر اساس این گزارش شدیدترین شکنجه‌ها اغلب در چهار سازمان امنیتی عمده یعنی سازمان امنیت نظامی‌، مدیریت امنیت سیاسی‌، مدیریت امنیت عمومی و سازمان امنیت هوایی به وقوع می‌پیوندند.

در همین حال منابع خبری اعلام کردند تعداد کشته شدگان روز سه‌شنبه، در سوریه به 70 تن رسید و اغلب آن‌ها در حومه دمشق‌، درعا و حمص کشته شدند.

 بیشتر بخوانید:

«دیدار رییس مجلس سوریه و ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,