Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«خبرهای چهارم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 04

محمود احمدی‌نژاد:

«وابستگی ایران به صادرات نفت تنها 10 درصد است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، سوم ژوییه، تاکید کرد ایران مقتدرانه از تحریم‌ها گذر خواهد کرد.

به گزارش مهر، محمود احمدی‌نژاد در دیدار با کارکنان وزارت اطلاعات تاکید کرد: «باید در مقابل فشارها ایستادگی کرده و مقتدرانه از تحریم‌ها گذر کنیم.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته که اتحادیه اروپا از روز یک‌شنبه گذشته به دلیل شکست مذاکرات اتمی، واردات نفت از ایران را متوقف کرده و بیمه‌نامه نفت‌کش‌هایی را که از ایران نفت حمل می‌کنند لغو کرده است.

ناظران اقتصادی می‌گویند ایران به تدریج یک میلون بشکه از صادرات خود را از دست خواهد داد و بر اثر این تحریم‌ها روزانه 80 میلیون دلار از درآمد نفتی خود را از دست می‌دهد.

در حالی که منابع اقتصادی تاکید می‌کنند بیش از 80 درصد از درآمد ایران از نفت و گاز تامین می‌شود رییس جمهوری اسلامی این نسبت را 10 درصد اعلام کرد.

احمدی‌نژاد در ادامه اظهار داشت: «باید تحریم را فرصتی ببینیم که همین مقدار وابستگی بودجه کشور به نفت نیز رفع شده و استفاده از نفت به عنوان سلاحی برای تحریم برای همیشه از دست دشمن خارج شود.»

او افزود: «ملت ایران 33 سال است که به طور مستقیم با مستکبران درگیر است.»

وی دلیل دشمنی «مستکبران» را تلاش‌های‌ ایران برای «تکمیل رسالت انبیا» به شمار آورد.

لازم به اشاره است با وجود تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و یک‌جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا، مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند به برنامه اتمی ادامه خواهند داد و در برابر فشارهای غرب تسلیم نمی‌شوند.

………………………………………….

63 درصد از شرکت‌کنندگان خواستار شدند،

«درخواست برای توقف غنی‌سازی در یک نظرسنجی تلویزیون ایران»

خبر / رادیو کوچه

شصت و سه درصد از کاربرانی که تا ساعت 20:30 به وقت تهران در نظرسنجی اینترنتی شبکه خبر تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی شرکت کرده‌اند، خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران در برابر لغو تدریجی تحریم‌های بین‌المللی شده اند.

این شبکه، ‌روز سه‌شنبه، 3 ژوئیه، بر روی سایت رسمی خود از مخاطبان این سایت خواسته بود که بگویند «کدام شیوه را در قبال تحریم یک‌جانبه غرب ضد‌ایران ترجیح می‌دهند؟»‌

در این نظرسنجی سه گزینه‌ای، 19 درصد پاسخ‌دهندگان خواستار «اقدام تلافی‌جویانه ایران در بستن تنگه هرمز» شده‌اند و 18 درصد نیز گزینه «مقاومت در برابر تحریم‌های یک‌جانبه برای حفظ حقوق هسته‌ای» را انتخاب کرده‌اند.

در نظرسنجی دیگری که روز گذشته بر روی همین سایت منتشر شده، از مخاطبان خواسته شده تا نظر خود را در مورد «تصمیم مجلس ایران برای بستن تنگه هرمز در پاسخ به تحریم نفتی غرب» بیان کنند.

 در پاسخ به این نظرسنجی نیز که به نظر می‌رسد به جای نظرسنجی پیشین روی سایت شبکه خبر قرار گرفته است، تا ساعت 21 به وقت تهران تنها 11 درصد نظردهندگان با بستن تنگه هرمز توسط ایران موافقت کرده و 89 درصد آن‌ها با این این اقدام مخالفت کرده‌اند.

این نظرسنجی یک روز بعد از آن منتشر می‌شود که ابراهیم آقامحمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از تهیه طرحی دو فوریتی با امضای 100 نماینده برای «مسدود‌کردن تنگه هرمز در پاسخ به تحریم‌های غرب» خبر داده است.

اتحادیه اروپا، از سه روز پیش تحریم‌های جدیدی را به مرحله اجرا گذاشته که به موجب آن کشورهای این اتحادیه، که مشتری حدود یک پنجم نفت صادراتی ایران بودند، از واردات نفت از این کشور خودداری می‌کنند.

در مقابل، مسوولان جمهوری اسلامی می‌گویند که اقتصاد ایران توانایی غلبه بر تحریم‌های جدید را دارد و دلیلی برای نگرانی در مورد تبعات این تحریم‌ها وجود ندارد.

 ………………………………………….

در پی عذر خواهی آمریکا،

«بازگشایی مسیر نیروهای ناتو در پاکستان»

خبر / رادیو کوچه

دولت ایالات متحده آمریکا به خاطر کشته‌شدن 24 سرباز پاکستانی در حمله‌ای که در مرز این کشور با افغانستان انجام شد، عذرخواهی کرد. پاکستان در مقابل قول داد که مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان را بعد از هشت ماه دوباره باز کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش بابت «ضایعاتی که به ارتش پاکستان متحمل شده، متاسف است.»

پس از این پیام، طالبان پاکستان تهدید کرد که کاروان‌های تدارکاتی ناتو را مورد حمله قرار می‌دهد.

مسیر تدارکاتی ناتو در افغانستان از آن جهت اهمیتش بیش‌تر شده که ناتو می‌خواهد تا سال 2014 میلادی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

تصمیم پاکستان مبنی بر بستن مسیر تدارکاتی ناتو، بر روابط این کشور با آمریکا ضربه زده است.

اما، پاکستان اعلام کرده که تعرفه عبور کاروان‌های ناتو را افزایش نمی‌دهد.

مقام های آمریکایی هم اعلام کردند که رقم 250 دلار برای هر کامیون ناتو در این مسیر، به همین مقدار خواهد ماند.

پیش از این پاکستان برای هر کانتینری که از خاکش عبور کند، 5000 دلار طلب کرده بود.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه از این تصمیم پاکستانی‌ها استقبال کرد.

ژنرال جان الن، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان هم گفت که تصمیم پاکستان برای بازگشایی مسیر تدارکاتی نیروهای ناتو، نشان می‌دهد که این کشور می‌خواهد به آینده «روشن‌تر در افغانستان و منطقه کمک کند.»

 ………………………………………….

پس از ورود به تهران،

«دیدار رییس مجلس سوریه و ایران»

خبر / رادیو کوچه

رییس مجلس سوریه، روز سه‌شنبه، 3 ژوییه، هم‌راه با هیتی تهران شده و با علی لاریجانی هم‌تای ایرانی خود دیدار کرده است.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که سوریه بیش از 15 ماه است که با تظاهرات و اعتراض‌های مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری این کشور روبه‌رو است.

سفر رییس مجلس سوریه به ایران مهم‌ترین سفر علنی یک مقام بلندپایه سوریه به این کشور طی نزدیک به یک سال گذشته است.

این دیدار به فاصله چند روز پس از کنفرانس ژنو برگزار می‌شود که طی آن تصمیم به تشکیل دولت انتقالی سوریه بدون حضور شخص بشار اسد گرفته شد.

ایران به این کنفرانس دعوت نشده بود و دولت سوریه نتایج آن را نپذیرفت.

در جریان دیدار روسای مجلس ایران و سوریه، آقای لاریجانی گفته است که ایران «همیشه موضع سوریه را در مقابله با رژیم صهیونیستی ستایش می‌کند.»

ایران و سوریه دو متحد استراتژیک یک‌دیگر در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شوند که از ابتدای انقلاب اسلامی روابط مستحکم و پای‌داری با یک‌دیگر داشته‌اند.

ایران به طور مکرر از منافع سوریه در برابر کشورهای منطقه متلاطم خاورمیانه حمایت کرده است.

از سویی دیگر، اتحادیه اروپا و آمریکا برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی را به اتهام هم‌کاری با دولت سوریه در سرکوب مردم این کشور مورد تحریم قرار داده‌اند.

………………………………………….

دادگاهی در شرق افغانستان:

«پانزده سال زندان برای پلیس افغان به جرم تجاوز جنسی»

خبر / رادیو کوچه

دادگاهی در شرق افغانستان، یک فرد متهم به تجاوز جنسی به یک پسر خردسال را به تحمل پانزده سال زندان محکوم کرده است.

این فرد، از محافظان امنیتی دادستانی ولایت کنر بوده و متهم بود که یک پسر خردسال را چند ماه قبل از یک هتل با خود برده و به او تجاوز جنسی کرده است.

این دادگاه در ولایت کنر که به شکل علنی برگزار شد، به یک نفر دیگر نیز به جرم زمینه‌سازی در تجاوز جنسی، حکم پنج سال زندان داد.

قاضی دادگاه گفت که این فرد، علاوه بر تجاوز جنسی، به سو‌استفاده از وظیفه و یونیفورم پلیس نیز محکوم شده است.

قربانی تجاوز جنسی در جلسه دادگاه حضور نداشت، اما کارمندان بخش پزشکی قانونی در دادگاه گفتند که آزمایش‌های آنان ثابت کرده که این پسر مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

مسئله تجاوز جنسی به پسران و دختران در افغانستان یکی از دغدغه‌های این کشور به‌شمار می‌آید.

این در حالی است که این مسئله میان مقام‌های دولتی افغانستان نیز دیده می‌شود.

………………………………………….

تشکیلات خودگردان فلسطین:

«درخواست برای تحقیقات بین‌المللی درباره ترور یاسر عرفات»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، روز چهارشنبه، 4 ژوییه، تشکیلات خودگردان فلسطین برای تحقیقات بین‌المللی درباره ترور یاسر عرفات، رهبر پیشین تشکیلات خودگردان، درخواست داده‌اند.

به گزارش الجزیره، تشکیلات خودگردان در ادامه این درخواست اعلام کرده که تحقیقات درباره ترورعرفات باید هم‌چون تحقیقات بین‌المللی برای ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان باشد.

گفتنی است در تحقیقاتی علمی با ادله محکم کشف و ثابت شده که لباس‌های یاسر عرفات رهبر پیشین تشکیلات خودگردان فلسطین به ماده سمی آلوده بوده است.

………………………………………….

دیده‌بان حقوق بشر:

«شکنجه در سوریه سازمان‌یافته صورت می‌گیرد»

خبر / رادیو کوچه

دیده‌بان حقوق بشر، روز چهارشنبه، 4 ژوییه، اعلام کرد از طریق بازداشت‌شدگان پیشین و عناصر جدا شده از حکومت سوریه توانسته است 27 بازداشت‌گاه امنیتی و مسوولان آن‌ها و شیوه‌های مختلف شکنجه مخالفان را شناسایی کند.

این گزارش 80 صفحه‌ای که تحت عنوان «شکنجه‌گاه‌های زیرزمینی» منتشر شده است به 200 مصاحبه با بازداشت‌شدگان استناد کرده است.

در این گزارش مفصل به بازداشت‌های غیرقانونی‌، شکنجه و ناپدید شدن تعداد زیادی از مردم سوریه از آغاز اعتراض‌ها علیه حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، از سال گذشته تاکنون اشاره می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر محل مراکز شکنجه و آزار بازداشت‌شدگان در دمشق‌، حمص‌، حلب‌، ادلب‌، درعا و لاذقیه را برملا می‌کند و تصاویری از شیوه‌های شکنجه منتشر کرده است.

دیده بان حقوق بشر آدرس 27 مرکز وابسته به سازمان امنیت سوریه و نام چندین ژنرال و مقام مسوول را منتشر کرده و تاکید می‌کند شیوه‌های شکنجه بازداشت‌شدگان در مراکز مختلف امنیتی سوریه یک‌سان و سازمان‌یافته است.

دیده‌بان حقوق بشر بر همین اساس از شورای امنیت خواسته است پرونده سوریه را به دادگاه جنایی ارسال کند.

بر اساس این گزارش شدیدترین شکنجه‌ها اغلب در چهار سازمان امنیتی عمده یعنی سازمان امنیت نظامی‌، مدیریت امنیت سیاسی‌، مدیریت امنیت عمومی و سازمان امنیت هوایی به وقوع می‌پیوندند.

در همین حال منابع خبری اعلام کردند تعداد کشته شدگان روز سه‌شنبه، در سوریه به 70 تن رسید و اغلب آن‌ها در حومه دمشق‌، درعا و حمص کشته شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,