Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
پانزدهم تیر- پنجم ژوییه

«تقویم تاریخ پانزدهم تیر»

2012 July 05

رادیو کوچه

255 هجری قمری- به روایت شیعیان، «حجت بن حسن» امام دوازدهم شیعیان در روزی چون امروز در نیمه ماه شعبان در سامرا به دنیا آمده است. شیعیان همه ساله چنین روزی را جشن می‌گیرند. او را با القابی چون قائم، منتظر، حجت، صاحب‌الزمان و یا بقیه‌اله می‌شناسند.

در دیدگاه مسلمانان شیعه، مهدی منجی موعود است که به خواست خداوند غایب شده و پیش از روز قیامت حکومت می‌کند و زمین را از ظلم و جور پاک خواهد کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1833 میلادی- «ژوزف نیپس» (Joseph Niépce) مخترع فرانسوی درگذشت. وی از پیش‌گامان عکاسی به شمار می‌آید. معمولن از او به عنوان فردی یاد می‌شود که اولین عکس را با قرار دادن یک صفحه فلزی قیر اندود در یک جعبه تاریک از جلوی پنجره تصویر پشت بام را ثبت کرد در آن زمان صفحه عکس به مدت 8ساعت تحت تابش نور آفتاب قرار داشت. او هم‌چنین در ابداع روش «دگروتایپ» (Daguerotype) با «لوییس داگر» (Louis Daguerre) هم‌کاری داشت. گفته شده داگر روش نیپس را تکامل بخشید و نخستین دوربین عکاسی کارآمد را اختراع کرد. در سال ۱۸۱۶ «جوزف نیپس» یک دوربین عکاسی ساخت که با آن می‌توانست تصویر نگانتیو بگیرد.

1975 میلادی- «آرتور اش» (Arthur Robert Ashe) تنیس‌باز برجسته سیاه‌پوست آمریکایی بود که در روزی چون امروز به عنوان نخستین سیاه‌پوست در مسابقات تنیس ویمبلدون قهرمان شد. وی بر «جیمی کانرز» (Jimmy Connors) غلبه کرده و جام این مسابقات را از آن خود کند.

ویمبلدون یکی از رقابت‌های بزرگ ورزش تنیس است که هر سال از اواخر ماه ژوئن تا اولین تعطیلات آخر هفته ماه ژوییه در حاشیه جنوب غربی لندن برگزار می‌شود.

1977 میلادی- ژنرال «ضیاالحق» فرمان‌ده ارتش پاکستان در یک کودتا دولت «ذوالفقار علی بوتو» را که از طریق انتخابات برسر کار آمده بود، برانداخت و وی را زندانی کرد و بعدن اعدام شد. بوتو قبلن وزیرخارجه این کشور بود. او بنیان‌گذار حزب مردم پاکستان و پدر بی‌نظیر بوتو است.

«ضیاالحق» مجالس پاکستان را تعطیل و فعالیت احزاب و مطبوعات را ممنوع و در سال 1988 مجالس ملی و ایالتی را منحل کرد و پس از برکناری نخست‏وزیر وقت، وعده برگزاری انتخابات دیگری را داد. بیش از یازده سال حکومت را در پاکستان در دست گرفت تا این‏که به هم‌راه برخی از سران ارتش پاکستان در انفجار یک هواپیمای نظامی کشته شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1811 میلادی- «ونزوئلا» به همت «سیمون بولیوار»  (Simón Bolívar)، به عنوان نخستین سرزمین آمریکای لاتین از اسپانیا اعلام استقلال کرد که روز ملی این کشور است. ونزوئلا برای اولین بار در سال 1522 تحت استعمار اسپانیا قرار گرفت.

1830 میلادی- دولت فرانسه شهر الجزیره و مناطق اطراف آن ‌را گرفت. ولی برای تصرف همه الجزایر مجبور شد چهل سال جنگ کند که 17 سال، قهرمان این جنگ «عبدالقادر» فیلسوف صوفی و اندیش‌مند الجزایری بود که لقب قهرمان ملی الجزایری‌ها را به‌دست آورده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارس)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,