Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
شاد و تندرست

«شاخ غول شکست»

2012 July 05

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

بالاخره شاخ غول شکست و تیم فوتبال پرسپولیس هم صاحب مربی شد، و طبق معمول این مربی بیش‌تر باید به مذاق مدیران این تیم و از جمله «علی آقا» خوش بیاید تا رضایت طرف‌داران. به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، «علی پروین» رییس کمیته فنی این باشگاه گفته است: «واقعن باید از تلاش‌های شبانه‌روزی سردار «محمد رویانیان» تشکر کنیم. کمیته فنی به آقای «مانوئل خوزه» به دلیل سوابق و افتخارات کسب شده نظر مثبت داشت و مقرر شده بود تا درصورتی که باشگاه نتواند نظر موافق این مربی را جلب نماید از گزینه‌های دیگر استفاده شود که خوش‌بختانه با تلاش‌های سردار «رویانیان» این مربی با پرسپولیس به توافق رسید و امشب وارد کشورمان می‌شود.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پروین ادامه داد: «من همیشه می‌گفتم باید مربیان درجه‌‌ی یک بیایند و ما از آن‌ها چیزی یاد بگیریم نه این‌که به آن‌ها یاد بدهیم.»

البته کسی هم نیست که از علی آقا بپرسد در دنیای فوتبال از «خوزه» درجه‌ی یک‌تر سراغ نداشتید و یا مربیان دیگر حاضر نبودند با شرایط شما و هم‌چنین اوضاع مملکت کنار بیایند؟ «پروین» در خصوص میزان دریافت دست‌مزد این مربی گفت: «مانوئل خوزه» در ابتدا رقم پیشنهادی بالایی را مطرح کرده بود که با رایزنی‌های سردار «رویانیان» و تلاش‌های انجام شده سرانجام با رقم پیشنهادی باشگاه پرسپولیس موافقت کرد و در این خصوص به تفاهم رسیدیم و ایشان هم محبت کردند و عنوان کردند می‌خواهم برای پول کار نکنم و بنابراین با پرسپولیس کارم را برای قهرمانی آغاز می‌کنم.»

باز این مدیران پرسپولیس، مردم و رسانه‌ها را درازگوش فرض کرده‌اند. دوستان چه می‌شود که تا این مربیان پای‌شان به ایران که می‌رسد یاد عشق و علاقه و کسب قهرمانی می‌افتند؟ این جور که شما صحبت می‌کنید مردم گمان می‌برند این مربیان قرارشان این است تا در باشگاه‌های دیگر، تیم‌ها را به قعر جدول رده‌بندی و یا یک دسته پایین‌تر بفرستند اما پای‌شان به ایران که می‌رسد مرام و معرفت‌شان گل می‌کند. در ثانی چرا به طور شفاف رقم پیشنهادی ایشان و توافق نهایی را اعلام نمی‌کنید؟ همه می‌دانند که 50 میلیون تومان تخفیف در یک رقم میلیاردی چیزی نیست که بشود اسمش را کوتاه آمدن گذاشت.

———————————————————–

اما حالا بشنوید از نابلدی مسوولان باشگاه پرسپولیس از اجرا و مدیریت یک مراسم ساده‌ی استقبال. در شبی که صدها هوادار پرسپولیس در فرودگاه امام منتظر ورود سرمربی جدید پرسپولیس بودند، صحنه‌های زشت و تاسف‌باری رقم خورد. در ابتدا مسوولان حراست و امنیت فرودگاه با ممانعت از ورود عکاسان و خبرنگاران به شدت با آن‌ها درگیر شدند که در این میان چهره‌ی مربی پرتغالی دیدنی بود، البته در این بین سردرگمی مسولان باشگاه که بیش‌تر در هیجان قرار گرفتن در لنز دوربین عکاسان بودند تا مدیریت مراسم، اوضاع را دشوارتر کرد. «خوزه» که از دیدن این صحنه‌ها شگفت‌زده شده بود به رغم تلاش مسولان باشگاه حاضر به خروج از میان هواداران نشد و نمایندگان باشگاه مجبور به اجرای ترفند دیگری برای خروج این مربی دور از چشمان حاضران در فرودگاه شدند. در حالی‌که هواداران پرسپولیس در برابر در خروجی فرودگاه منتظر بودند تا این مربی از مقابل آن‌ها سوار اتومبیل شود، خبر خارج شدن این مربی از دری دیگر، آشوبی را در بین طرف‌داران به پا کرد. به طوری که عده‌ای از آن‌ها با سردادن شعار «علی دایی» و پاره کردن بنرها و کاورهای باشگاه پرسپولیس خشم خود را از این رفتار مسوولان باشگاه نشان دادند. این شعارها باعث شد تا مخالفان و موافقان «علی دایی» در مقابل در خروجی فرودگاه و در برابر چشمان حیرت‌زده مسافران و میهمانان خارجی با هم درگیر شوند و حسابی از خجالت یگ‌دیگر درآیند. مسولان باشگاه پرسپولیس هم از فرصت استفاده کردند و «خوزه» را از در دیگری سوار تاکسی کردند و با انتقال او به پارکینگ، به دور از چشم عکاسان و دوربین‌های تلویزیونی وی را سوار اتومبیل باشگاه کردند و از فرودگاه بیرون بردند.

————————————————————-

از خود پرسیده‌اید که علت این‌که در چند سال اخیر پای مربیان پرتغالی به ایران باز شده است چیست؟ شایعاتی به گوش می‌رسد که سفارت جمهوری ‌اسلامی در پرتغال، نقش اصلی را در انتقال این مربیان به ایران دارد. «کارلوس کی‌روش» پیش از حضور در ایران و ثبت قرارداد، یک وعده ناهار را میهمان سفارت جمهوری ‌اسلامی در پرتغال بود و پس از ورود به ایران هم قرادادش را در اتاق وزیر امضا کرد. خود او که بعد‌ها از نداشتن امکانات و بودجه مناسب برای تیم‌ملی به ستوه آمده بود، از این موضوع یاد کرد و گفت: «من برای نخستین بار در زندگی‌ام قرادادی را در اتاق یک وزیر امضا کردم.» حالا هم مربی پرسپولیس «مانوئل خوزه» پیش از آمدن به ایران، در سفارت جمهوری اسلامی در این کشور ملاقاتی را با یکی از اعضای سفارت داشته است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین بخش این قرادادها، مسایل مالی آن است که ظاهرن برای دور زدن تحریم‌ها از طریق سفارت پرداخت می‌شود. جمهوری ‌اسلامی در تحریم است و انتقال پول از طریق بانک‌های بین‌المللی امکان‌پذیر نیست، از طرف دیگر، پرداخت این مبالغ بدون در نظر گرفتن مالیات رضایت دو طرف ماجرا را جلب خواهد کرد و به قول معروف نه سیخ می‌سوزد و نه کباب، فقط این وسط چند میلیارد تومانی از جیب ملت نگون‌بخت ایران خارج خواهد شد که آن هم ظاهرن تنها موضوعی است که برای مسوولان اهمیتی ندارد.

————————————————————

ورزش‌کاران ما در بداخلاقی و رفتارهای ناپسند در محیط‌های ورزشی و عمومی کم شهره بودند که حالا پای‌شان به بیرون از مرزها هم رسیده است. جریان از این قرار است که یکی از ملی‌پوشان کاراته ایران در مسابقات غرب آسیا، پس از باخت برابر حریف، در استخر هتل با داور بازی مواجه و با او درگیر ‌شده است.

«مازیار الهامی» پس از شکست برابر حریف خود در مسابقات غرب آسیا و حذف از گردونه‌ی مسابقات، در استخر هتل با داور همان مسابقه روبه‌رو و پس از حمله‌ور شدن به سمتش، با او درگیر می‌شود و در پی آن صحنه‌های زشتی را رقم می‌زند. این درگیری که اردوی برگزاری مسابقات را به شدت متشنج کرده بود، در نهایت با وساطت «مجید قربانی» داور ایرانی ساکن ژاپن و رضایت داور کتک خورده خاتمه می‌یابد. با توجه به کسب تنها یک مدال طلا و یک نقره از این رقابت‌ها، هزینه‌ی چنین اتفاقاتی بدون شک بر ناکامی کاروان اعزامی کاراته می‌افزاید. فدراسیون کاراته جمهوری ‌اسلامی تاکنون در این باره واکنشی از خود نشان نداده است.

———————————————————–

تیم‌ملی فوتبال ایران در تازه‌ترین رده‌بندی فیفا پنج پله نزول کرده و اسپانیا هم‌چنان بر صدر فوتبال جهان ایستاده است و از همه جالب‌تر سقوط برزیل به رده‌ی یازدهم برای نخستین بار پس از سال 1992 تاکنون است.

ایران که در رده‌بندی ماه گذشته فیفا به دلیل پیروزی بر ازبکستان در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی هفت پله صعود کرده بود، در رده‌بندی اخیر با نزولی پنج پله‌ای مواجه شده و به رده پنجاهم جهان سقوط کرده که بی ارتباط با تساوی خانگی مقابل قطر در همین مسابقات نیست.

ایران پس از تیم‌های ژاپن، استرالیا و کره‌جنوبی در رده‌ی چهارم تیم‌های فوتبال آسیایی قرار دارد. اسپانیا که مدت زمان درازی است در صدر رده‌بندی فیفا قرار دارد در گزارش جدید نیز هم‌چنان همان بالا جا خوش کرده است، ضمن این‌که آلمان به دلیل انجام بازی‌های زیبا در مسابقات یورو ۲۰۱۲ موفق شد جای‌گاه خود را از اروگوئه در رده‌ی دوم جدول پس بگیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,