Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
گزارش اجتماعی

«مهریه، هم‌چنان معضلی اجتماعی»

2012 July 05

سایه کوثری/ رادیو کوچه

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به این‌که تعداد زندانیان مهریه رو به افزایش است گفته است که در سال‌های 89 و 90، 20 هزار خانواده به خاطر مطالبه مهریه از هم پاشید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 اسداله جولایی از افزایش زندانیان مهریه خبرداد و اعلام کرد: «این مسئله باید از مردم پرسیده شود که چرا مهریه را بالاتر از حد توان فرد تعیین می‌کنند. در سال 89 و 90 حدود 20 هزار کانون خانواده به دلیل شکایت زوجه علیه زوج برای دریافت مهریه از هم پاشیده است.»

به گفته وی باید این ضرب‌المثل «مهریه را کی داده و کی گرفته» از زبان خانواده‌های ایرانی برچیده شود چراکه ما شاهد هستیم خانواده‌ها با شکایت مهریه را می‌گیرند و طرف مقابل نیز مجبور به پرداخت آن است.

رییس ستاد دیه استان خراسان رضوی هم هفته گذشته از افزایش زندانیان مهریه در سال جاری خبر داد.

سید منصور عبادی با بیان این‌که در اسفند سال گذشته تعداد زندانیان غیرعمد در مشهد 1960 نفر بوده است، گفت: «این آمار در خرداد ماه سال جاری به 3940 نفر افزایش داشته است.»

وی افزود: «از اول سال جاری تاکنون 500 زندانی را آزاد کردیم ولی متاسفانه 70 درصد زندانیان غیرعمد را زندانیان مهریه و چک تشکیل می‌دهند.»

هم‌چنین به گفته وی زندانی شدن ۲۰ هزار نفر به دلیل پرداخت نکردن مهریه طی دو سال گذشته زنگ خطر را برای سامان‌دهی این موضوع به صدا درآورده، این در حالی است که از این تعداد ۳ هزار و ۵۰۰ زندانی هنوز نتوانسته‌اند نظر شاکی را جلب کرده و در زندان به سر می‌برند.

به گفته اسداله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور در بسیاری از پرونده‌ها، مهریه‌های نامتعارفی به ثبت رسیده که معقولانه نیست و به همین دلیل تعداد زیادی از جوانان بسیاری از سال‌های عمر خود را به دلیل عدم تمکن مالی در پرداخت مهریه در پشت میله‌های زندان می‌گذرانند.

وضعیت زندانیان مهریه به‌حدی وخیم شده است که به گفته آقای جولایی از سال ۸۹ تا سال جاری ۱۸ هزار نفر به دلیل نپرداختن مهریه به زندان افتاده‌اند که در حال حاضر از این تعداد ۳ هزار و ۴۰۰ نفر در زندان هستند و مابقی از زندان خارج شده‌اند. هرچند ستاد دیه و مجلس از مدت‌ها قبل به دنبال ارایه راه‌کاری برای کاهش زندانیان مهریه بود، اما گویا این موضوع تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

هم‌چنین به گفته جولایی وضعیت نابسامان مهریه و تعداد بالای ورودی زندانیان مهریه به زندان‌ها باعث شد تا جلسات و مذاکرات متعددی برای سامان‌دهی به این موضوع تشکیل شود اما تاکنون نتیجه مثبتی در پی نداشته است. تعیین مالیات بر مهریه‌های نامتعارف از طرح‌هایی بود که به دلیل مشکلات شرعی و قانونی و تبعات اجتماعی که به دنبال آن متصور می‌شود به تصویب نرسید.

اگر‌چه گفته می‌شود که مهریه توافقی بین زن و مرد برای تشکیل یک زندگی جدید است، اما مدیرعامل ستاد دیه معتقد است که بیش‌ترین مشکل در این زمینه زمانی به وجود می‌آید که جوانان با عدم آگاهی از تبعات مهریه‌های سنگین و با اتکا به سخنان بزرگان فامیل که معتقدند مهریه را کسی نداده و کسی نگرفته حاضر می‌شوند با حقوق ماهیانه ۲۰۰هزار تومان به راحتی با تعیین ۲ هزار سکه مهریه موافقت کنند، این در حالی است که خود جوان به خوبی می‌داند که حتا توانایی پرداخت یک سکه را نیز ندارد.

طبق سخنان آقای جولایی در حال حاضر حدود ۳۰ دست‌گاه در کشور مسوول آموزش و فرهنگ‌سازی هستند و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید کاری کند که این دست‌گاه‌ها نقطه نظرات‌شان را در مورد ازدواج و مهریه تجمیع کنند و مردم را آموزش دهند و همه یک راه را بروند.

از سویی مجلس نیز هنوز بر سر وضعیت مهریه به توافق نرسیده است.

اسفند ماه گذشته یک عضو فراکسیون زنان مجلس هشتم در واکنش به اظهارات اخوان بی‌طرف مبنی بر این‌که مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه زندان داشته باشد و نه بیش‌تر، تاکید کرد: «تعیین سقف برای مهریه نباید به وضعیت مالی مردان محدود شود و باید برای پشتوانه مالی زنان نیز چاره‌ای اندیشیده شود.»

طیبه صفایی گفته بود: «پیشنهاد اجرای ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی برای مهریه‌های تا سقف ۱۱۰ سکه پیشنهاد خوب و مقبولی است، اما باید شرایط و زمینه‌های آن را فراهم کرد.»

به این ترتیب عدم ثبت مهریه‌های نامتعارف و با رقم بالا نیز یکی دیگر از طرح‌هایی بود که در میانه راه متوقف ماند و هیچ وقت نتیجه آن معلوم نشد و طرح ممنوعیت زندان برای مردانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند نیز هیچ‌گاه عملی نشد.

از سویی در هنگام عقد طرفین با امضای شرط سیزدهم عقدنامه رضایت می‌دادند که مهریه در زمان درخواست زن به او پرداخت شود و با امضای شرط ۱۴ پرداخت آن مشروط به توانایی مالی مرد می‌شد اما حتا این شروط هم نتوانستند تغییری در میزان مهریه و زندانیان آن داشته باشند. چرا که بر اساس آمار حتا بعد از تصویب این قانون نیز تعداد زندانیان مهریه کم نشد و اکثر زوج‌ها از ثبت عندالاستطاعه بودن مهریه در سند ازدواج خود استقبال نکرده‌اند و کلیه موارد را عندالمطالبه به ثبت رساندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,