Saturday, 18 July 2015
20 September 2021

«خبرهای پنجم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 05

 ترکیه در حال بررسی کاهش واردات نفت خام ایران،

«انصراف کنیا از خرید نفت خام ایران»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 4 ژوییه، کنیا اعلام کرد به علت نگرانی از تبعات تحریم نفتی ایران از خرید نفت خام این کشور منصرف شده است.

این کشور ماه گذشته قراردادی را برای خریداری 4 میلیون تن نفت خام از شرکت ملی نفت ایران امضا کرده بود.

امضای این توافق‌نامه با واکنش سفارت آمریکا در نایروبی، پایتخت کنیا مواجه شد.

این سفارتخانه با صدور بیانیه‌ای بر اهمیت کاستن از درآمدهای نفتی ایران تاکید کرده بود.

به گفته اسکات گریشن، سفیر آمریکا در کنیا، کشورهای خریدار نفت ایران ممکن است دچار تبعات تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور شوند.

به گفته پاتریک نوییک از مقام‌های ارشد وزارت انرژی کنیا، این کشور به خاطر «فشارهای بین‌المللی» توافق‌نامه خرید نفت خام از ایران را لغو کرده است.

در همین حال روز پنج‌شنبه، 5 ژوییه، یک منبع بلندپایه ترکیه گفته است که این کشور برای سال آینده میلادی، در نظر دارد که در راستای ترغیب آمریکا به گرفتن معافیت دوباره از تحریم‌های احتمالی، باز هم تا سقف 10 درصد خرید نفت ایران را کاهش دهد.

به گزارش رویترز ، آمریکا از 11 ژوئن، ترکیه را به خاطر کاهش 20 درصدی واردات نفت از ایران، به مدت شش ماه از تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه خریداران نفت ایران معاف کرد. این معافیت بدین معنی است که «هالک بانک» ترکیه تا 180 روز می‌تواند پول نفت وارداتی شرکت توپراش، تنها شرکت خریدار نفت ایران در ترکیه، را بدون نگرانی از تحریم‌های احتمالی آمریکا، به حساب بانک مرکزی ایران واریز کند.

لازم به اشاره است اتحادیه اروپا از یک‌شنبه تحریم کامل نفتی ایران را به اجرا گذاشت و تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشور نیز از هفته گذشته تشدید شده‌اند.

 …………………………………………..

معاون وزیر امور خارجه روسیه:

«‌پیش‌رفت مشخص در مذاکرات ایران و گروه 1+5»

خبر / رادیو کوچه

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه، 4 ژوییه، از «پیش‌رفت مشخص» در مذاکرات در سطح فنی و کارشناسی  بین ایران و گروه 1+5 در استانبول ترکیه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی ریابکوف گفته است که  به رغم  این که هنوز اختلافاتی وجود دارد، مسکو  از نتایج این مذاکرات راضی است.

مذاکرات ایران و گروه 1+5 ‌در سطح فنی و کارشناسی روز سه‌شنبه در استانبول آغاز شد و  ساعات اولیه (به وقت محلی) روز چهارشنبه به پایان رسید. در این مذاکرات معاون سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته جمهوری اسلامی، و معاون کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حضور داشتند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته است:«نمی‌توانم بگویم به  نوعی پیش‌رفت مهم و یا قطعی دست یافته‌ایم.»

سرگئی ریابکوف با این حال تصریح کرده است که نمی‌توان  از «شکست» در مذاکرات فنی و کارشناسی در استانبول نیز سخن گفت.

معاون وزیر امور خارجه روسیه  اضافه کرده است: «بلکه برعکس، زمینه‌هایی وجود دارد که می‌توان از پیش‌رفت مشخص صحبت کرد.»

سرگئی ریابکوف توضیح بیش‌تری در خصوص این پیش‌رفت در مذاکرات هسته‌ای ارایه نکرده است.

گفتنی است مذاکرات بین علی باقری، معاون سعید جلیلی و هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون، ادامه  خواهد یافت. اما زمان و مکانی برای برگزاری دور بعدی این مذاکرات مشخص نشده است.

 …………………………………………..

تشکیلات خودگردان فلسطینی،

«موافقت با نبش قبر یاسر عرفات در رام‌اله»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال انتشار گزارشی درباره احتمال مرگ یاسر عرفات، رییس پیشین تشکیلات خودگران فلسطینی بر اثر مسمومیت ناشی از ماده رادیو اکتیو پلونیوم‌، تشکیلات خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه، 4 ژوییه، با نبش قبر وی موافقت کرد.

به گزارش الجزیره، یک مرکز سوییسی مدعی شده پس از بررسی لباس‌های یاسر عرفات که آن‌ها را ‌سها عرفات‌ بیوه او در اختیار این مرکز قرار داده بود، مقادیر زیادی ماده رادیو اکتیو پلونیوم در آن‌ها یافته است.

این در حالی است که گزارش‌های پزشکی مرگ یاسر عرفات،  اشاره‌ای به مرگ وی بر اثر مسومیت ناشی از این ماده رادیو اکتیو، نشده است.

به گزارش رویترز، تشکیلات خود گردان فلسطینی اعلام کرده است با خواسته سها عرفات برای نبش قبر یاسر عرفات در رام‌اله، به منظور کالبد شکافی او، موافقت کرده است.

نبیل ابو ردینه سخن‌گوی محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در این‌باره گفته است: «تشکیلات همان‌گونه که پیش‌تر اعلام کرده بود، آماده است تا هرگونه تسهیلاتی برای مشخص شدن دلایل بیماری و شهادت یاسر عرفات فراهم کند. هیچ دلیل دینی یا سیاسی برای مخالفت با از سر‌گیری تحقیقات در این موضوع از جمله نبش قبر عرفات به منظور کالبد شکافی جسدش توسط پزشکان مورد اعتماد با خواست و موافقت خانواده‌اش، وجود ندارد.» او اما زمان این اقدام را مشخص نکرد.

‌سها عرفات گفته است که می‌خواهد جهان حقیقت ‌ترور یاسر عرفات‌ را بداند. او کسی را در این زمینه متهم نکرد اما خاطرنشان کرد که اسراییل و ایالات متحده عرفات را مانعی در مسیر صلح می‌پنداشتند.

  …………………………………………..

جهت شرکت در اجلاس غیرمتعهدها،

«دعوت احمدی‌نژاد از رییس جمهوری مصر برای سفر به تهران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، شام‌گاه چهارشنبه، 4 ژوییه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، از محمد مرسی هم‌تای مصری خود جهت سفر به تهران دعوت کرده است.

به گزارش فارس، سخن‌گوی ریاست جمهوری مصر از تماس تلفنی محمود احمدی‌نژاد با محمد مرسی خبر داده است.

یاسر علی گفت: «احمدی‌نژاد در این تماس تلفنی انتخاب مرسی به عنوان رییس جمهوری مصر را تبریک گفت و برای او آرزوی موفقیت کرد.»

وی افزود: «در این تماس تلفنی هم‌چنین رییس جمهوری اسلامی ایران از رییس جمهوری مصر برای شرکت در اجلاس عدم تعهد که 29 آگوست (8 شهریور) در تهران برگزار می‌شود‌، دعوت کرد.»

گفتنی است ریاست اجلاس عدم‌تعهد هم اکنون بر عهده مصر است که در اجلاس آینده به ایران واگذار می‌شود.

 …………………………………………..

تاکید جمهوری اسلامی بر وحدت دولت و ملت سوریه،

«استقبال دولت سوریه از نتیجه نشست ژنو»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 5 ژوییه، دولت سوریه از نتیجه نشست ژنو، به ریاست کوفی عنان، برای خاتمه دادن به بحران سیاسی آن کشور استقبال کرده و یک مقام ایرانی بار دیگر بر حمایت از «ملت و دولت سوریه» تاکید نهاده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، وزارت امور خارجه آن کشور با صدور بیانیه‌ای از نتیجه اجلاس اخیر کشورهای عضو دایم شورای امنیت و چند کشور منطقه‌ای دیگر با دعوت کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب، برای یافتن راه حلی جهت بحران سیاسی در سوریه استقبال کرده است.

این در حالی است که پس از پایان این نشست، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه نتیجه این نشست را ناامیدکننده خواننده بود.

این طرح، شامل پیشنهاد تشکیل دولت انتقالی وحدت ملی با شرکت نمایندگان حکومت فعلی و مخالفان بود تا زمینه مناسب برای برگزاری انتخابات آزاد و قرار دادن سوریه در مسیر دست‌یابی به یک نظام دموکراتیک را فراهم آورد.

وزارت خارجه سوریه با اشاره به بخش هایی از بیانیه نهایی نشست ژنو، گفته است: «سوریه بیانیه نهایی کنفرانس ژنو را به خصوص نکات اساسی آن در مورد احترام به حق حاکمیت، استقلال، امنیت و تمامیت ارضی این کشور را کاملن مورد قبول قرار می‌‌دهد.»

در اجلاس ژنو، روسیه با مجبور کردن بشار اسد به کناره‌گیری از قدرت مخالفت کرد در حالی‌که مخالفان حکومت آقای اسد و کشورهای غربی تاکید داشته‌اند که وی مسوول اصلی برخورد خشونت‌آمیز با حرکت اعتراضی است که تا‌کنون بیش از پانزده هزار کشته برجای گذاشته است.

اما از سویی دیگر، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی بار دیگر حمایت این کشور از حکومت بشار اسد را مورد تاکید قرار داده است.

به گزارش ایرنا، صادق لاریجانی، در ملاقات با رییس مجلس سوریه که به تهران سفر کرده، گفته است که «در جلسات مسوولان قوا و هم در محضر رهبر معظم انقلاب، به طور مکرر حمایت خود را از دولت و ملت سوریه اعلام کرده‌ایم.»

آقای لاریجانی در مورد حرکت اعتراضی علیه حکومت بشار اسد گفته است که «همه می‌دانیم که آنچه که امروز برای سوریه رخ داده بر اثر مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی است» و از «پیش‌رفت‌هایی در سوریه مانند تغییر قانون اساسی و انتخابات جدید» ابراز خرسندی کرده است.

رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی هم‌زمان منتقدان منطقه‌ای حکومت سوریه را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: «برخی کشورهای همسایه در حالی مدافع مخالفان در سوریه هستند که حتا یک‌بار هم انتخابات برگزار نکرده‌اند و این همه در سایه حمایت‌های بی‌دریغ کشورهای غربی انجام می‌شود.»

آقای لاریجانی از «تلاش مسوولان کشور سوریه برای جذب حداکثری موافقان» ابراز خرسندی کرد و گفت «این مسئله سبب می‌شود که سوریه بیش از گذشته در مسیر رشد و موفقیت قرار گیرد.»

  …………………………………………..

نهاد بازداشت‌کننده مشخص نیست

«بازداشت علی مصلحی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، ظهر چهارشنبه، 4 ژوییه، علی مصلحی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی حامی جنبش مردمی ایران با نام جنبش سبز، در کاشان بازداشت شده است.

به گزارش سحام نیوز، از نهاد بازداشت‌کننده و هم‌چنین محل نگه‌داری علی مصلحی خبری در دست‌رس نیست.

گفتنی است که علی مصلحی از جمله فعالانی بود که در سایت‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی به انتشار مقالات سیاسی و تحلیلی می‌پرداخته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,