Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
مهارت‌های زندگی

«ویتامینی به نام دی»

2012 July 06

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   در هفته‌ای که گذشت خبری توجهم را جلب کرد: «دبیر علمی نهمین کنگره بین‌المللی «ام اس» که در تهران برگزار شده، اعلام کرده که طی 10 سال آینده در هر خانواده ایرانی یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود» و البته ظاهرن شهرهای بزرگ بیش‌تر در معرض این بیماری قرار دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر با افراد مبتلا به این بیماری برخورد کرده باشید، این خبر می‌تواند به اندازه کافی نگران‌کننده باشد که در پی راه‌های پیش‌گیری از آن باشید.

این که بیماری ام اس چگونه بیماری هست شاید در مجال این برنامه نگنجد و باید از خانم دکتر آویده بخواهم که در کوچه سلامتی به آن بیش‌تر بپردازد. اما به طور خلاصه بیماری ام اس به بیماری گفته می‌شود که در آن سیستم عصبی مرکزی دچار اختلال می‌شود و فرمان‌ها به موقع به اعضای بدن نمی‌رسد و در نتیجه افراد به ویژه در جوانی و اغلب زنان، دچار کرختی، اختلال در سیستم ایمنی، تعادل و دید شده و در معرض حمله‌های عصبی و ضعف قرار می‌گیرند.

گفته می‌شود که عوامل گوناگونی در ایجاد این بیماری موثر است؛ عواملی هم‌چون جنسیت، فشارهای عصبی، وراثت، حتا شغل، مهاجرت و زندگی در ارتفاعات که سبب می‌شود اکسیژن کم‌تری به بدن برسد هرچند که برخی عوامل نیز هم‌چنان ناشناخته مانده‌اند.

اما در این میان از کمبود ویتامین D نیز به عنوان یکی از دلایل مهم ایجاد این بیماری یاد می‌شود و در نتیجه تامین کافی این ویتامین شاید بتواند از این بیماری پیش‌گیری کند.

بنا به یافته‌های پژوهش‌گران، مصرف ویتامین D نه‌تنها باعث پیش‌گیری از بیماری ام‌اس می‌شود،‌ بلکه علایم آن را نیز تخفیف می‌دهد.

از سوی دیگر مطالعات نشان داده که شیوع بیماری در مناطقی که کمبود ویتامین دی وجود دارد، بالاتر است.

در این برنامه به چند راه ساده برای دریافت ویتامین دی؛ این ویتامین بسیار مفید برای بدن اشاره دارم:

ابتدا لازم هست اشاره کنم که ویتامین دی نه‌تنها پیش‌گیری کننده بیماری ام اس هست بلکه برای جلوگیری از پوکی و اختلالات مربوط به استخوان هم‌چنین پیش‌گیری از سرطان به ویژه سرطان سینه در زنان و فشار خون بالا، بسیار ضروری است. این ویتامین هم‌چنین سبب می‌شود تا کلسیم و فسفر موجود در موادغذایی جذب بدن شود.

هرچندکه باید توجه داشت که نیاز ما به ویتامین D در شرایط سنی، اقلیمی و سلامتی گوناگون، متفاوت است. گفته می‌شود که کهن‌سالان یا افرادی که در سرزمین‌هایی با زمستان‌های طولانی‌تر زندگی می‌کنند هم‌چنین افرادی که پوست تیره‌تری دارند، بیش‌تر نیازمند دریافت این ویتامین هستند.

از سوی دیگر افرادی که گیاه‌خوارند و کودکان نیز باید به میزان کافی از این ویتامین دریافت کنند.

اما باید دید چگونه می‌توان ویتامین دی را دریافت کرد؟

هدیه آفتاب

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌های دریافت ویتامین دی، نور خورشید است. شاید با قدم زدن یا قرارگرفتن تنها به مدت 10 تا 15 دقیقه در زیر نور خورشید روزانه بتوان به میزان مورد نظر این ویتامین دست یافت. البته در این وضعیت نباید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کرد. هرچند که به افراد با پوست‌های تیره‌تر توصیه می‌شود زمان بیش‌تری در مقابل نور خورشید قرار گیرند و این مدت زمان را برای فصل‌های پائیز و زمستان طولانی‌تر کنند.

جذب از طریق مواد خوراکی

از آن‌جا که ویتامین دی یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است، در بسیاری از موادغذایی مانند ماهی، تخم‌‌مرغ و روغن کبد ماهی یافت می‌شود.

از سوی دیگر در محصولات شیری، ماهی سالمون، جگر، آب پرتقال، تن ماهی و در قارچ نیز این ویتامین به وفور وجود دارد.

بنابراین باید توجه کرد که در رژیم خوراکی روزانه از این مواد به میزان کافی مصرف کرد.

مکمل‌ها

یکی دیگر از راه‌های تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن بهره بردن از مکمل‌هاست که چنان‌چه به ضرورت نیاز به مصرف بیشتر ویتامین دی باشد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

پرهیز از زیاده‌روی در مصرف ویتامین دی

باوجود تمام این ضرورت‌های مصرف ویتامین دی، باید توجه داشت که نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد و در مورد مصرف مکمل‌ها نیز چنان‌چه هم‌زمان از داروهای دیگر استفاده می‌شود، حتمن باید با پزشک مشورت کرد.

مصرف زیاده از حد‌ ویتامین D در بدن سبب بروز تهوع، ضعف، یبوست، و کاهش وزن شده و در موارد شدیدتر به اغتشاش ذهنی و مشکلات کلیوی و قلبی می‌انجامد.

به هر روی این جمله معروف را همواره به خاطر داشته باشیم که “ما آن چیزی هستیم که می‌خوریم”. با کمی توجه به مواد خوراکی مصرفی روزانه می‌توان از بروز بسیاری بیماری‌ها پیش‌گیری کرد و عمر طولانی‌تر همراه با سلامتی داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,