Saturday, 18 July 2015
10 December 2023
تقویم تاریخ شانزدهم تیر– ششم ژوئیه

«تقویم تاریخ شانزدهم تیر»

2012 July 06

رادیو کوچه

1483 میلادی «ریچارد سوم» (Richard III)، پادشاه انگلستان، تاج‌گذاری شد. ریچارد هشتمین و کوچک‌ترین فرزند خانواده بود. وی سال‌های زیادی از کودکی خود را در کاخ میدلزهام گذراند و تحت تعلیم ریچارد نویل قرار گرفت. در زمان مرگ پدرش و برادر بزرگش ادموند وی تنها هشت سال داشت که توسط مادرش به جای دیگری فرستاده شد تا از دستان انتقام جوی همسر هنری پنجم در امان بماند. او بعدها به هم‌راه برادر بزرگترش جورج به انگلستان بازگشت و شاهد تاج‌گذاری بزرگ‌ترین برادر خود ادوارد بود. وی تا ۱۲ سالگی خود در آنجا ماند و در سن ۱۸ سالگی وی در دو نبرد شرکت کرد که به بازگشت برادرش به تخت و تاج انجامید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1921 میلادی- «نانسی ریگان» (Nancy Reagan) در نیویورک سیتی زاده شد.  وی همسر رییس جمهوری آمریکا رونالد ریگان بود وی از سال 1981 تا 1989 بانوی اول ایالات متحده آمریکا بود.

1946 میلادی- «جورج واکر بوش» (George Walker Bush) رییس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا و چهل و سومین رییس‌جمهوری این کشور در این روز چشم به جهان گشود. وی تا قبل از آغاز ریاست جمهوری در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۱ بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ به عنوان چهل و ششمین فرماندار تگزاس خدمت کرد. بوش بزرگ‌ترین پسر جورج هربرت واکر بوش چهل‌و‌یکمین رییس جمهوری آمریکا و باربارا بوش بانوی اول ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ است. وی پس اتمام تحصیلاتش در دانش‌گاه ییل به کار در تجارت نفت خانواده خود پرداخت. در سال ۲۰۰۰ و در جریان یک انتخابات نزدیک و بحث برانگیز بوش به عنوان کاندیدای حزب جمهوری خواه به سمت ریاست جمهوری رسید، وی توانست رای هیت‌های انتخاب را کسب کند در حالی که در تعداد آرای مردمی با اختلاف کمی شکست خورده بود. در زمینه سیاست خارجی نیز، پس از حملات ترویستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بوش جنگی جهانی برعلیه تروریسم را آغاز کرد، که اشغال افغانستان در همان سال و اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ از نتایج عمده آن به شمار می‌رود.

 ———————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1893 میلادی- «گی دو موپاسان» (Guy de Maupassant) یکی از بزرگ‌ترین داستان‌نویسان قرن نوزدهم فرانسه درگذشت. او داستان‌های کوتاه و بلند، رمان، سفرنامه، یک مجموعه شعر و چند نمایش‌نامه خلق کرد. اما نقطه اوج کارهای موپاسان داستان‌های کوتاه اوست که برخی از آن‌ها از شاه‌کارهای ادبیات داستانی جهان شمرده می‌شوند. وی پس از طی تحصیلات ابتدایى، به خدمات دولت پرداخت و در همین زمان اولین مجموعه شعریش را با نام «خداوند متعال» منتشر کرد. موپاسان در سال‏های بعد با انتشار داستان‏های کوتاه، خود را در ردیف استادان ادب فرانسه قرار داد.

ذکر نکات ضروری در مورد اشخاص، موقعیت‏ها و بسط و تکامل داستان و درآمیختگی منطق با منتهای سادگی، از ویژگی‏های برجسته آثار اوست. داستان‏های وی همانند آثار بیش‌تر، از بدبینی و تلخی سرشار است.

رمان‌هایی نظیر «یک زندگی»، «قوی هم‌چون مرگ» و داستان «انتقام» برخی از آثار او هستند.

1907 میلادی- امروز زادروز «فریدا کالو» (Frida Kahlo) نقاش مکزیکی است. پدرش یک نقاش و عکاس یهودی-آلمانی با اصلیت رومانیایی بود.

نقاشی‌های فریدا بازتابی از تجارب و زندگی شخصی او هستند. وی در نقاشی‌هایش تاکید زیادی بر رنج و هم‌چنین زندگی خشن زنان دارد. بیش‌تر نقاشی‌هایش خودنگاره هستند. چهره‌نگاری‌های کالو از خودش آمیخته با مفاهیم و نمادهای شخصی‌اند. با سررشته‌ای که فریدا از علم پزشکی داشت، بعضی نقاشی‌هایش با دقت بسیار در کالبدشناسی بدن انسان کشیده شده‌اند. فرهنگ مکزیکی تاثیر زیادی بر کالو داشت و این موضوع به وضوح در نقاشی‌هایش نیز مشهود است.

زادروز لویی ارمسترانگ، سلطان جاز و برترین نوازنده ترومپت.

 منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

ریسمون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,