Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
گزارش اقتصادی

«تحریم نفت ایران و عواقب پیش رو»

2012 July 06

سایه کوثری / رادیو کوچه

تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا از یک‌شنبه گذشته آغاز شده و اکنون ارتباطات مالی ایران و اروپا تقریبن قطع شده است. این در حالی‌ست که کشورهای دیگری از جمله چین، کره جنوبی و ژاپن نیز به اروپا پیوسته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کره جنوبی روز سه شنبه دو هفته پیش اعلام کرد که هم‌زمان با اجرای تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران در روز ۱۱ تیرماه، این کشور نیز خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند.

وزارت‌خانه‌های امور خارجه، تجارت و دارایی کره جنوبی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند: «اتحایه اروپا از ۱۱ تیرماه واردات نفت از ایران را متوقف و از بیمه کردن نفت‌کش‌های حامل نفت ایران خودداری می‌کند، بنابراین واردات نفت کره جنوبی از ایران به حال تعلیق در می‌آید.»

این در حالی‌ست که علی اکبر صالحی، وزیر خارجه‌ تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا را مسیری اشتباه دانسته است.

 رستم قاسمی، وزیر نفت ایران بلافاصله پس از اعلام تصمیم اتحادیه اروپا گفت که ایران پیش از اجرای این تصمیم در ماه ژوئیه، زودتر صادرات نفت خود به اروپا را قطع خواهد کرد.

ترکیه نیز که پنجمین خریدار نفت ایران بوده و تاکنون با توقف واردات نفت از این کشور مخالفت می‌کرد، خرید نفت‌ از ایران را بیست درصد کاهش داده است. هند نیز که دومین خریدار نفت ایران است از کاهش یازده درصدی واردات نفت از ایران در سال جاری میلادی خبر داده است. ژاپن، سومین وارد کننده‌ی نفت ایران نیز به میزان شصت و پنج درصد خرید نفت از تهران را در آوریل گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داده است.

از سویی به گزارش سازمان بین المللی انرژی، صادرات نفت ایران در شش ماه گذشته با۴۰ درصد کاهش به یک میلیون و پانصد هزار بشکه در روز رسیده است. بنا براین گزارش، ایران برای جلوگیری از کاهش تولید نفت خود تاکنون ۴۲ میلیون بشکه از آن را در کشتی‌های نفت‌کش خود انبار کرده است. تهران با تکذیب این خبرها تاکید کرده که تولید نفت ایران افزایش یافته و به سه میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز رسیده و میزان صادرات این کشور هم‌چنان ثابت است و به دو میلیون و صد هزار بشکه در روز بالغ می‌شود.

هم زمان، مطابق جدیدترین گزارش اوپک، تولید نفت ایران براساس آمارهای غیر رسمی، به 3 میلیون و 138 هزار بشکه در روز رسیده اما مقام‌های رسمی نفت ایران این میزان را 3 میلیون و 760 هزار بشکه اعلام می‌کنند.

اما بانک مرکزی آماری منتشر می‌کند که نشان می‌دهد در پایان سال گذشته تولید نفت ایران به 3 میلیون و 536 هزار بشکه نفت در هر روز رسیده، با وجود این، مدیرعامل شرکت ملی نفت با زیرسوال بردن این آمار تولید نفت خام را نزدیک به 4 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

از سویی در حالی که اروپا به وعده خود عمل کرده و خرید نفت از ایران را متوقف کرده است، خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت که نفت ایران قابل تحریم نیست.

بر اساس این گزارش ساختارهای بازار جهانی نفت از سالیان دور شکل گرفته و شواهد موجود نشان می‌دهد هیچ جایگزینی برای نفت ایران وجود ندارد، حذف ۱۹ کشور  از فهرست تحریم نفتی ایران خود نشان دهنده شکست تحریم‌های مورد ادعای غرب و پیش‌رو بودن هیاهو و جنجال‌های تبلیغاتی این دولت‌ها در برابر اقدامات عملی آنان است.

‌بنا به گزارش خبرگزاری فارس در حال حاضر بیش از 19 کشور از این تحریم‌ها معاف شده‌اند و می‌توانند واردات نفت خود را از ایران انجام دهند.

‌هم اکنون کشورهای هند، مالزی، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ترکیه، تایوان، ژاپن، چین، بلژیک، انگلیس، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا، چین ،سنگاپور و کره جنوبی از اعمال تحریم های نفتی بر ایران معاف شده‌اند، که البته برخی از این کشورها خود داوطلبانه به جمع تحریم‌کنندگان پیوسته‌اند.

هر چند خبرگزاری فارس می‌گوید که در طول مدتی که از مصوبه تحریم نفتی ایران در اتحادیه اروپا می‌گذرد اکثر کشورهایی که از تحریم نفتی ایران معاف شده‌اند، نتوانستند نفت جایگزینی را برای خود پیدا کنند و مجبور به واردات نفت از ایران هستند، اما با اعمال فشارهای صورت گرفته از آمریکا و اتحادیه اروپا تنها واردات نفت خود را از ایران کاهش داده‌اند و واردات نفت از ایران را به طور کامل قطع نکرده‌اند.

براساس این گزارش در طول مدتی که از تصویب این تحریم در اتحادیه اروپا می‌گذرد اثرات آن در بازارهای جهانی نفت و فراورده‌های نفتی دیده شده است، به طوری که در برابر کاهش صادرات نفت افزایش قیمت مشکل احتمالی کمبود درآمدهای کشور را حل کرده است.

متوسط قیمت نفت صادراتی ایران در طول این 6 ماه حدود 112 دلار بوده است و حتی در ماه‌های ابتدایی این مصوبه شاهد رشد فزاینده قیمت فرآورده‌های نفتی برای کشورهای تحریم کننده بودیم.

این خبرگزاری می‌گوید اگر چه آمریکا و اتحادیه اروپا یک فرصت 6 ماهه دیگر به معاف شدگان داده‌اند تا به دنبال نفت جایگزین به جای واردات از ایران باشند اما به دلیل آن‌که میزان کیفیت نفت‌های کشورهای مختلف در جهان متفاوت است هرگز هیچ نفتی نمی‌تواند جایگزین نفت ایران شود و در آینده نیز این مشکلات ادامه خواهد داشت به طوری که می‌توان گفت نفت ایران قابل تحریم نیست.

از سویی سعید جلیلی نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ای، مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 در بغداد را که در ماه جاری برگزار شد مثبت خوانده بود و نسبت به به‌تر شدن آن اظهار امیدواری کرده بود.

‌روز پنج‌شنبه، هشتم تیر وی در نامه‌ای خطاب به کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هشدار داد که تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا بر مذاکرات اتمی پیش رو تاثیر خواهد گذاشت‫.

در این نامه هم‌چنین آمده است که مسوولیت هرگونه لطمه به روند سازنده گفتگوها متوجه طرفی است که ابزارهای غیرمشروع را جایگزین منطق در گفتگوها می‌کنند.

باید دید در ماه‌های آینده تحریم نفت ایران چقدر به ایران یا کشورهای تحریم کننده صدمه خواهد زد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,