Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
در گفت و گو با یکی از اعضای گروه

«هوار، داد می زند که نگران ایران است»

2012 July 06

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

روز یک شنبه عصر در برابر دفترهای چند کشور در سازمان ملل متحد گروهی از ایرانی ها با شعار «نه به سرکوب داخلی، نه به جنگ و نه به تحریم» در شهر نیویورک تجمع کردند. این درست در آغاز دور تازه تحریم های نفتی اروپا بر علیه ایران بود. اعتراضی که گروهی موسوم به «هوار» به راه انداخته بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«هوار»ی ها از حدود ماه دسامبر سال قبل دور هم جمع شده اند. اکثر آن ها را ایرانی- آمریکایی هایی تشکیل می دهند که بزرگ شده ایالات متحده هستند اما باور شان بر این است که ایران وطن آن ها است. هم چنین تعدادی هم از جوان هایی که از ایران تازه به این سرزمین آمده اند «هوار» را همراهی می کنند.

آن ها به جنگ بر علیه ایران و تحریم ها اعتراض دارند. نسبت به فشارهایی که حاکمیت بر مردم ایران وارد می کند نیز معترض هستند. چند برنامه اعتراضی تاکنون این گروه در نیویورک به راه انداخته که آخرین آن روز یک شنبه یکم جولای در مقابل دفتر های نمایندگی چند کشور اروپایی در سازمان ملل بوده است.

«منیژه» یک هواری و متولد آمریکا و ساکن نیویورک است. در سومین «همایش اتحاد برای سکولار دموکراسی در ایران که در شهر دالاس در روزهای ۲۹ژوئن تا ۱ جولای برگزار شد» او نیز شرکت داشت. «منیژه» ایران را دوست دارد. می گوید سالی پیشتر یک بلیت یک طرفه گرفته تا برود ایران و کشورش را ببیند و بماند اما مدتی بعد مجبور به بازگشت شده است. در این مدت با کمپین یک میلیون امضا آشنا شده و با جوانان معترض ایرانی هم‌صحبت. فارسی آموخته است و علی رغم مدت کوتاهی که فارسی یاد گرفته مناسب صحبت می کند. می گوید «هوار» نگران می خواهد بگوید خطری در انتظار ایران است.

چرا اسم این گروه «هوار» است؟

چون احساس می‌کردیم یک موقعیت ضروری بود، بنابراین حدود هشت ماه پیش هوار شروع شد. اوباما تحریم‌های بیش‌تری نسبت به ایران اعمال می‌کرد که اثرش روی مردم ایران هر روز شدید‌تر می‌شد. به همین دلیل خواستیم با هماهنگی جلوی این تحریم‌ها کاری کنیم.

گروه هوار از کی شروع شد و چه کاری انجام می‌دهد؟

این گروه ماه ژانویه 2012 شروع شد که متشکل از بچه‌های ایرانی- آمریکایی و افرادی است که تازه از ایران آمدند و در ایران هم فعالیت می‌کردند. هم‌چنین این گروه اعضایی دارد که ایرانی نیستند و از کشورهای دیگر آمدند.

هوار یعنی چه؟

در این مورد بحث کردیم که هوار را چطور به انگلیسی ترجمه کنیم تا این‌که تصمیم گرفتیم نامش را « emergency cry of» بگذاریم. یعنی وضعیت حساس.

چند نفر هستید؟

ما بین بیست تا سی نفر هستیم و امروز در نیویورک و در جلوی سازمان اتحاد ملی تظاهراتی بر ضد تحریم‌ها داریم. می‌دانید که امروز تحریم نفت شروع می‌شود. میخواهیم بگوییم این تحریم غیر‌اخلاقی است و درخواست داریم این تحریم را از مردم ایران بردارند.

متولد کجا هستی؟

من آمریکا به دنیا آمدم.

چه احساسی نسبت به ایران داری؟

من این‌جا بزرگ شدم و هشت سال پیش تصمیم گرفتم به ایران بروم. چون احساس می‌کردم یه چیزی در زندگیم را از دست دادم و می‌خواستم فارسی یاد بگیرم و با فامیل‌ها آشنا شوم. من آن‌جا با بچه‌های فعال جنبش فمینیست و جنبش سبز نیز آشنا شدم و با آن‌ها ارتباط دارم.

«به صفحه اصلی مطلب های مربوط به همایش بروید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    mellte bedoone hafezehe tarikhi, bedone hoviyyate melli va farhangi va ensani,mellati biganeh az khod ,mellate jenn zadeh dini va mazhabi,mellati gerftare tote`e va khianat hay ahzabe va sazeman haye khaen dakheli va aredatie chap va rast, mellati gerftare jomoode fekri varokoode farhangi va por moddaa, mellati marg pazir, shekanjeh va tohin va tahghir va…. pazir, bad az 34 sal natavanest kamtarin hartekate mellie rahaii bakhsh baraye khodash anjam dahad !!!!! hala shayad dar hashyeh jange tahmili forsati baraye Azadie khod bedast bavarad. in mellat digar chizi baraye az dast dadan nadarad ,agar gheir az in ast ,moddaian va karshenasan va ahle kar va amal va ghahremanan pish bioftand !!!!!!!balatar az siahi ranginist, in gooy a in meydan !!!!!!!dar door dastha neshstan va avaz va havar keshidan asan ast, har ke marde amal ast,tashrif biavarad dakhel va mobarezh azadi bakhsh konad, baghyeh harfa pishkesh !!!!!!