Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
سکانس آخر

«مردمانی ساده و نجیب در ایران امروز»

2012 July 06

مهدی / رادیو کوچه

امروز نگاهی خواهیم داشت به فیلم «اسب حیوان نجیبی است» به کارگردانی «عبدالرضا کاهانی». کارگردانی جوان با آثاری هم‌چون «بیست»‌، «هیچ» و «آدم» که در این اواخر همواره مورد نکوهش دولت بوده و آن هم به اتهام سیاه نمایی جامعه.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 این در حالی است که در بیشتر این آثار خیلی به موقع و درست به معضلات و خطرات اجتماعی پرداخته است. به واقع باید وی را منطبق بر سینمای پویا و گروهی دانست، بدین معنا که ابتدا هر شخصیت داستان را به صورت فردی شخصیت پردازی کرده و در ادامه به مشکلات آن‌ها در جامعه و در گروهی بزرگ‌تر می‌پردازد و این همان اتفاقی است که در آخرین اثرش «اسب حیوان نجیبی است» هم افتاده است.

فیلم با نمایی بسته از چند لیوان مشروب و گروهی که در حال پایکوبی هستند شروع می‌شود و ناگهان زنگ خانه توسط «کمال خسروجردی» زده می‌شود. وی خود را پلیس معرفی می‌کند که با گشت در خیابان‌ها سعی در برقراری امنیت دارد . ولی این تنها روی سکه است به این دلیل که در ادامه متوجه خواهید شد که کمال خسروجردی با بازی خوب «رضا عطاران» که همان شخصیت اصلی داستان را شکل می‌دهد، ‌در پلیس ظاهر می‌شود که از این راه بتواند به تلکه کردن افراد مختلف در حلول شب می‌پردازد و در پی این شخصیت‌، مخاطب معضلات اجتماع از جمله فقر، اعتیاد، طلاق و … پی می‌برد.

عبدالرضا کاهانی به مرور آدم‌های قصه‌اش را وارد داستان می‌کند و با یک روایت خطی که در نوک پیکان این روایت کمال (رضا عطاران) است به داستان‌های فرعی و کوتاه شخصیت‌ها می‌پردازد و نکته‌ای که در همه‌ی شخصیت پردازی‌ها جذاب است شخصیت ‌پردازی‌های غیر مستقیم کاهانی است و برای نمونه باید به شخصیت «باران کوثری» اشاره‌ای داشت که در عین این‌که نشان می‌دهد یک آدم، با شخصیتی ساده لوح و زود باور است ولی با همان سوال‌های بچه‌گانه‌ای که از دیگران می‌پرسد تاثیر به سزایی بر باز‌گشایی کدهای شخصیت‌ها دارد.

 تمامی بازیگران به واقع با شخصیتی متفاوت در این فیلم ظاهر شده‌اند از شخصیت دوست داشتنی نسترن با بازی باران کوثری گرفته تا کارکتر معتاد مهتاب کرامتی و یا حتی مهران احمدی که به عنوان یک مردی که رفتارهای زنانه دارد، معرفی می‌شود .

در انتها باید اشاره کنم در واقع «اسب حیوان نجیبی است» یک کمدی سیاه است. واقعیت‌های جامعه را در قالب طنز به نمایش کشیده است، با این‌که با اندک صبر، بیننده به پلیس‌نما بودن «کمال خسرو جردی» پی می‌برد و یا حتا در سکانسی بازی‌گران هم به وی گوشزد می‌کنند که رفتارهایش با یک پلیس هم‌خوانی ندارد. ولی نه ‌آن‌ها و نه مخاطب از پلیس‌نمای فیلم متنفر نمی‌شوند. در مقابل قابل اعتماد هم می‌شود و در پایان با بازگشت معنادار کمال خسروجردی به زندان هم‌راه می‌شویم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,