Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پس از گذشت یک دوره بیماری،

«درگذشت پرویز دبیری، چهره نام‌دار علمی ایران»

2012 July 07

خبر / رادیو کوچه

پرویز دبیری، چهره نام‌دار علمی و فرهنگی ایران ‌روز سه‌شنبه گذشته، 3 ژوییه، در سن 91 سالگی پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری زونا و چند ماه بستری شدن در بیمارستان الزهرا در اصفهان درگذشته است.

به گزارش رهسا‌نیوز، پرویز دبیری، یکی از چهره‌های نامدار دانش پزشکی جهان و از دانش‌مندان اندیشه‌ورز اصفهانی بود که در سال 1375 (‌1996 میلادی‌) به عنوان یکی از پانصد دانش‌مند برتر جهان شناخته شد.

وی در دوم اسفند ماه سال 1300 در تهران دیده به گیتی گشود. اصلیت او از فراهان و از بازماندگان قائم مقام فراهانی است.

بنیان‌گذاری آزمایش‌گاه‌های بافت‌شناسی و پاتولوژی در بخش پاتولوژی و سپس بیمارستان‌های وابسته به دانش‌گاه اصفهان و ایجاد موزه پاتولوژی در بخش آسیب‌شناسی دانش‌گاه اصفهان و تربیت دست‌یاران آسیب‌شناسی از تلاش‌های ارزنده پرویز دبیری است.

دکتر دبیری به مدت یک سال در بخش پاتولوژی دانشکده ویرجینیا (‌MCV‌) آمریکا به مطالعه پرداخت و موفق به دریافت بورس مطالعاتی شش‌ماهه سازمان بهداشت جهانی (‌WHO‌) برای دانش‌گاه هاروارد آمریکا و (‌AFIP‌) واشینگتن شد. او از طرف سازمان بهداشت جهانی به بازرسی موسسات بزرگ پاتولوژی کشورهای اسکاندیناوی (‌سوئد، نروژ، دانمارک‌)، انگلستان و سوییس مبادرت کرده بود.

دکتر دبیری، در روز پزشک سال 1380 به پیشنهاد انجمن پاتولوژیست‌های ایران از طرف سازمان نظام پزشکی ایران به عنوان «‌پاتولوژیست نمونه‌» برگزیده شد. هم‌چنین در آبان ماه سال 1380 از طرف فرهنگستان علوم پزشکی ایران مقام عضویت افتخاری فرهنگستان به وی تقدیم شد.

از پرویز دبیری آثار متعددی در زمینه دانش پاتولوژی برجای مانده که از این میان کتاب «تومورهای مثانه» در سال 1379 به عنوان «‌کتاب سال ایران» برگزیده شده است.

دکتر دبیری یک‌سال پیش از درگذشتش در سال 1390 به عنوان پزشک نمونه ایران از بین متخصصان پاتولوژی برگزیده شد.

گفتنی است وی با به عضویت درآمدن شورای مرکزی جبهه ملی ایران یکی از فعالان سیاسی نیز بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,