Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
هفدهم تیر- هفتم ژوییه

«تقویم تاریخ هفدهم تیر»

2012 July 07

رادیو کوچه

1898 میلادی- «ویلیام مکینلی» رییس جمهوری وقت آمریکا مصوبه کنگره این فدراسیون مبنی بر ضمیمه کردن مجمع‌الجزایر هاوایی به قلمرو آن دولت را امضا‌ و این مجمع الجزایر از 1959 ایالت پنجاهم آمریکا شد.

مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام‌، قرار دارد و پایتخت و شهر مهم آن «هونولولو» است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1922 میلادی- «پیر کاردین» (Pierre Cardin) طراح لباس در ایتالیا زاده شد. کاردین بخاطر وسعت و سبک طراحیش شناخته شده‌است. او لباس‌هایی که برای دو جنسیت یعنی هم مردان و هم زنان طراحی می‌شوند را وارد مرحله تازه‌ای کرد و در سال ۱۹۵۴ به طراحی لباس‌های مدل حبابی (bubble dress) پرداخت.

پس از سفر پاریس به مطالعه معماری پرداخت و موسسه طراحی لباس زنان را هم در سال ۱۹۵۳ به راه انداخت. در سال ۱۹۵۹ به ژاپن سفر کرد و تصمیم گرفت که نخستین خیاط‌خانه زنانه مد روز را در آن‌جا تاسیس کند.

1930 میلادی- «سر آرتور کانن دویل» (Sir Arthur Conan Doyle) نویسنده و پزشک اسکاتلندی درگذشت. او پس از پدید آوردن شخصیت «شرلوک هولمز»، بسیار مشهور شد. علاوه بر کتاب‌های شرلوک هولمز، رمان و کتاب‌های تاریخ زیادی نگاشت. وی هم‌چنین آثاری درباره‌ی «بوئرهای آفریقای جنوبی» و «احضار ارواح» دارد.

1958 میلادی- به فرمان «دوایت آیزنهاور»  (Dwight D. Eisenhower)«آلاسکا» به ایالات متحده آمریکا پیوست. آلاسکا به علت داشتن معادن غنی و نیز نفت یکی از ثروت‌مندترین و بزرگ‌ترین ایالت‌های آمریکا محسوب می‌شود و پایتخت آن «ژونو»  (Juneau)نام دارد.

آلاسکا ابتدا در تسلط روسیه بود، اما قرارداد خرید آلاسکا از روسیه در ۱۸۶۷ به تصویب سنای آمریکا رسید و قطعی شد، طبق قرار داد معامله، آلاسکا مهاجرنشین روسیه در قاره آمریکا به مبلغ هفت میلیون و دویست هزار دلار خریداری شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1316 خورشیدی- پیمان سعدآباد در کاخ سعدآباد تهران امضا شد. پیمانی است که در چنین روزی میان چهار کشور ایران، عراق، افغانستان و ترکیه به امضا رسید. دولت‌های امضا کننده این پیمان متعهد شدند از مداخله در امور داخلی یک‌دیگر خودداری کنند، مرزهای مشترک را محترم بشمارند، و از تشکیل جمعیت‌ها و دسته‌بندی‌هایی که هدف آن‌ها اخلال در صلح میان کشورهای هم‌جوار و هم‌پیمان باشد جلوگیری کنند. پس از امضای پیمان سعد‌آباد، رضاشاه طی نطقی که به مناسبت افتتاح دوره یازدهم مجلس شورای ملی ایراد کرد، گفت: «پیمان سعد‌آباد در مشرق‌زمین بی‌سابقه بوده و در این هنگام که امور عالم مشوش است، مدد بزرگی به بقای صلح جهان خواهد بود.»

1365 خورشیدی- «محمدعلی ناصح» ادیب و شاعر معاصر درگذشت. محمدعلی ناصح، متخلص به ناصح در سال 1278 در تهران به‌دنیا آمد و علاوه بر فراگیری علوم جدید به آموختن علوم قدیمه نیز پرداخت. ناصح از سال 1297 که انجمن ادبی ایران به همت وحید دستگردی در تهران تاسیس شد از اعضای آن بود. او بعدها ریاست این انجمن را تا پایان عمر به عهده گرفت. «شرح بوستان سعدی»، «شرح حال خاقانی‌شروانی» و نیز «دیوان اشعار» از او به‌جای مانده است.

1860 میلادی- «گوستاو مالر» (Gustav Mahler) رهبر ارکستر و یکی از برجسته‌ترین آهنگ‌سازان دوره رمانتیک در جمهوری چک متولد شد. آثار مالر در دوران حیاتش چندان مورد استقبال موسیقی‌دانان برجسته وین قرار نگرفت. در دانش‌گاه وین تحصیل کرد. پس از پایان دانش‌گاه رهبری ارکستر را در اپراهای کشورهای اروپایی به دست گرفت.

موسیقی مالر اغلب برنامه‌دار و بازتاب تکاپوی مداوم او برای درک معنای زندگی است. مهم‌ترین آثارش شامل نه سمفونی و چند سیکل آوازی برای آوازخوان و ارکستر است که از سیلک‌های آوازی او می‌توان به «شیپور سحرآمیز پسرک» شاه‌کار «ترانه‌ی زمین» اشاره کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,