Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
دایره‌ی شکسته- خلق شخصیت در انیمیشن

«برساخته‌هایی از رویا»

2012 July 07

مه‌شب تاجیک/ رادیو کوچه

انیمیشن و حواشی مربوط به این ژانر دنیای پیچیده و جذابی است که همیشه طر‌ف‌داران و علاقه‌مندان پرو پاقرص خود را در همه‌ی رده‌های سنی داشته است. مسئله‌ی دنبال کردن  این ژانر صرفن به علاقه‌مندی برمی‌گردد و نه به سن و سال، به همین دلیل است که انیمیشن‌های موفق در پس ظاهر دل‌فریب برای کودکان و جذب کردن آن‌ها از المان‌ها و نشانه‌های تصویری برای بزرگ‌سالان نیز بهره می‌گیرند. فرایند خلق شخصیت در انیمیشن در کنار فیلم‌نامه و ساخت آن یکی از مهم‌ترین گزاره‌هایی است که به پیش‌برد داستان کمک می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خلق شخصیت در انیمیشن با دنیای سینما و داستان تفاوت عمده دارد. ابتدا این‌که در داستان طراحی ذهنی که خواننده از شخصیت داستان دارد و آن‌را برای دیگران توصیف می‌کند بسیار به تخیل خود خواننده مربوط می‌شود که چگونه این شخصیت را در ذهن خود طراحی کند و حتا وقتی این شخصیت با احساسات انسانی خود درگیر می‌شود،  بسته به نگاره خواننده است که چگونه این تصاویر را در ذهن خود تخیل کند. در فیلم هم ما با شخصیتی زنده و انسانی سروکار داریم که خود می‌تواند خود را تعریف کرده و احساسات لازم برای پیش‌برد فیلم را مدیریت کند پس به نوعی به صورت مستقیم و بدون واسطه این احساسات را با تماشاگر در میان می‌گذارد ولی در انیمیشن موضوع یکسر متفاوت است. شما با شخصیت‌هایی خلق شده در ارتباطید که فرایند ذهن خالق را ترسیم می‌کنند. آن‌ها باید در ابتدا ویژگی‌های جسمانی، روانی، فکری و عمل‌کردی لازم را داشته باشند و در مرحله‌ی دوم بتوانند این خصوصیات را به علاوه‌ی خصوصیات احساسی و شخصیتی بیرونی کرده و با تمهیدات سازندگان به نمایش بگذراند.

 شخصیت پردازی در انیمیشن باید بتواند ویژگی‌های ظاهری و هم‌چنین حقایق لازم برای افراد کارتونی را در چهره و آناتومی آن‌ها به نمایش بگذارد. از آن‌جا که در بسیاری از انیمیشن‌ها شخصیت‌های اصلی نه انسا‌ن‌ها که طبیعیت و اشیا هستند و گستره‌ی تخیل در این ژانر بسیار گسترده است و می‌تواند اجزای مختلفی را در بگیرد، بنابراین این محصولات ذهنی باید بتوانند آن‌چه را که یک داستان لازم دارد به اجرا درآورند در غیر این‌صورت ما با یک انیمیشن ناقص روبه‌رو خواهیم بود. مهم‌ترین وجه شخصیت‌پردازی در انیمیشن، آمیختن ویژگی‌های انسانی با شخصیت‌های‌ مختلف است که منجر به خلق شخصیتی جدید و خیالی می‌شود. این شخصیت‌های تخیلی واجد ویژگی خاص انسانی‌ از لحاظ تفکر هستند و برای درک به‌تر آنان و ارتباط برقرار کردن با این شخصیت‌ها بسیاری از خصوصیات انسانی به آن‌ها سنجاق می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها تفکر و برنامه‌ریزی است.

 امروزه انیمیشن نتیجه و حاصل کار چندین گروه است که این شخصیت‌های زنده را به روی پرده سینما یا صحنه‌ تلویزیون ظاهر می‌کنند و وقایع را جلو می‌برند. در حالی که این شخصیت‌ها قبل از خلق شدن و بازی کردن، در تفکر و سپس دستان توان‌مند  گروه‌های انیماتوری بوده که‌ توانسته‌اند با احاطه بر قوانین حرکتی و فرم‌های‌ بصری و هم‌چنین درک احساسات و موقعیت‌ شخصیت، به‌ترین حرکت‌ها را برای آن‌ها بیافرینند. سازندگان انیمیشن‌ها باید در حین بازی‌‌سازی برای شخصیت به فرم‌های بدنی و حالات جزیی شبیه به حالات انسانی او بسیار دقت کنند و این توجه را بر شخصیت به‌وجود آمده اعمال کنند. انیمیشن هم‌چون تخیل سیال و نافذ جریان می‌یابد. در این ره‌گذر علاوه بر این همه‌ نیز قدرت تکلم پیدا می‌کنند و می‌توانند به مثابه یک فرد انسانی داستان را به جلو هدایت کنند و گاهی چنان شخصیت‌پردازی در ایشان قوی و باورپذیر است که مخاطب ارتباط بیش‌تری با این شخصیت‌ها پیدا می‌کند مانند بسیاری از شخصیت‌های انیمیشن‌های «والت دیزنی.»

قابل ذکر است که انیمیشن به دلیل این‌که کودکان را مخاطب خود دارد در طول روایت داستان و بنا به بسیاری از دلایل شخصیت‌ها تغییر حالت می‌دهند و گاهی مجبور هستند پیامی طرح کنند و یا پندی در خود داشته باشند و این مسئله گاهی تغییرات عمده و اساسی در شخصیت‌ها به‌وجود می‌آورد. مسئله‌ی دیگری که در شخصیت‌های انمیشن مطرح و مشهود است جذابیتی است که باید تمام کاراکترها داشته باشند تا حتا بلاهایی که بر سر یک‌دیگر می‌آورند بتواند ملموس و باورپذیر باشد. واقعیت این است که بسیاری از اتفاق‌هایی که در دنیای انیمیشن می‌افتد نمی‌تواند در جهان واقعی نمود داشته باشد. اگر نگاهی به کارتون «تام و جری» و بلاهایی که بر سر یک‌دیگر می‌آورند بیاندازیم خواهیم دید که جذابیت شخصیت‌های این داستان‌هاست که بسیاری از مسایل را برای ما باورپذیر می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,