Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«نقش‌ها»

2012 July 07

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«غزاله علیزاده» در 27 بهمن 1325 در مشهد به دنیا آمد. پس از دریافت لیسانس علوم سیاسی برای تحصیل در رشته فلسفه به پاریس رفت. غزاله داستان‌نویسی را از نوجوانی آغاز کرد و مادرش که دوستدار ادبیات و خود داستان‌نویس بود آثار او را در سال های دهه چهل خورشیدی برای نشریه‌های ادبی و ناشران محلی می‌فرستاد. غزاله علیزاده در دهه پنجاه با انتشار داستان بلند «بعد از تابستان» در حالی که هنوز به سی سالگی نرسیده بود نام خود را به عنوان داستان‌نویسی پیش‌رو در محافل ادبی و روشن‌فکری ایران مطرح کرد و بسیاری از صاحب‌نظران نثر پرداخته، وسعت واژگان و زبان فاخر او را به رغم پاره‌ای خام دستی‌های جوانی ستودند. این موفقیت را غزاله بی‌تردید مدیون دل‌بستگی دیربازش به ادبیات کلاسیک‌ و دانشی بود که با خواندن رمان‌های بزرگ روسی و فرانسوی قرن نوزدهم از دوران خردسالی کسب کرده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

غزاله در سال‌های بعد از انقلاب تا واپسین روزهای زندگی‌اش هم‌چنان به عنوان نویسنده‌ای سخت‌کوش و مستقل به کار خود ادامه داد و به دور از جنجال و دنیای سیاست تا جای ممکن تمرکزش همواره بر ادبیات بود، هر چند از تبعات این تلاش در دورانی پر آشوب و سیاست‌زده آسیب‌های روحی و جسمی زیادی دید و به دنبال بیماری و افسردگی روحی در اردی‌بهشت 1375 دست به خودکشی زد.

«رویای خانه و کابوس زوال»، «جزیره»، «چهار راه»، «تالارها»، و رمان‌های «دو منظره» و «شب‌های تهران» شماری از آثار غزاله علیزاده هستند. رمان دو جلدی «خانه ادریسی‌ها» را که شاید مهم‌ترین اثر غزاله باشد می‌توان تسویه‌حسابی تاریخی با آرمان‌های دوران جوانی و انقلابی‌گری‌های نسل او خواند. این کتاب پس از مرگ غزاله جایزه بیست سال داستان‌نویسی ایران را به دست آورد.

داستان «نقش‌ها» که برای این برنامه انتخاب کرده‌ایم از مجموعه داستان «با غزاله تا ناکجا» انتخاب شده است. این مجموعه توسط انتشارات توس در سال 1378 در تهران به چاپ رسیده است.

موسیقی متن:

K. Penderocki: Cadenza, Andante

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,