Saturday, 18 July 2015
23 September 2021

«خبرهای هفتم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 07

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با صدور احضاریه،

«ابلاغ ممنوع‌الخروجی صدرحاج سیدجوادی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسان‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، احمد صدرحاج سیدجوادی، قدیمی‌ترین فعال سیاسی ایران، طی احضاریه‌ای که روز چهارشنبه، 4 ژوییه، ابلاغ شده، ممنوع الخروج شده است.

به گزارش ‌میزان خبر‌، این فعال سیاسی طی احضاریه شماره ۲د/۹۰۰۰۹۶ شعبه دوم دادیاری دادسرای امنیت شهید مقدس تهران واقع در زندان اوین مورخ 23 اردی‌بهشت که  توسط پست قضایی تحویل شده است، قرار ممنوع‌الخروجی او را ابلاغ کرده است.

این احضاریه در حالی صادر شده است که پرونده قضایی بازی علیه این فعال سیاسی وجود ندارد و طبق قوانین ایران، صدور هرگونه قرار قضایی و در صورت عدم وجود پرونده مستقل و مرتبط با موضوع قرار غیر‌قانونی است.

احمد صدرحاج سیدجوادی، دارای مدرک دکترا، ۹۵ ساله، از اعضای بنیان‌گذار نهضت آزادی، عضو شورای انقلاب، وزیر کشور و دادگستری انقلاب، نماینده مردم قزوین در مجلس اول شورا بوده است و چندین نوبت زندانی شده است.

…………………………………………..

پس از گذشت یک دوره بیماری،

«درگذشت پرویز دبیری، چهره نام‌دار علمی ایران»

خبر / رادیو کوچه

پرویز دبیری، چهره نام‌دار علمی و فرهنگی ایران ‌روز سه‌شنبه گذشته، 3 ژوییه، در سن 91 سالگی پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری زونا و چند ماه بستری شدن در بیمارستان الزهرا در اصفهان درگذشته است.

به گزارش رهسا‌نیوز، پرویز دبیری، یکی از چهره‌های نامدار دانش پزشکی جهان و از دانش‌مندان اندیشه‌ورز اصفهانی بود که در سال 1375 (‌1996 میلادی‌) به عنوان یکی از پانصد دانش‌مند برتر جهان شناخته شد.

وی در دوم اسفند ماه سال 1300 در تهران دیده به گیتی گشود. اصلیت او از فراهان و از بازماندگان قائم مقام فراهانی است.

بنیان‌گذاری آزمایش‌گاه‌های بافت‌شناسی و پاتولوژی در بخش پاتولوژی و سپس بیمارستان‌های وابسته به دانش‌گاه اصفهان و ایجاد موزه پاتولوژی در بخش آسیب‌شناسی دانش‌گاه اصفهان و تربیت دست‌یاران آسیب‌شناسی از تلاش‌های ارزنده پرویز دبیری است.

دکتر دبیری به مدت یک سال در بخش پاتولوژی دانشکده ویرجینیا (‌MCV‌) آمریکا به مطالعه پرداخت و موفق به دریافت بورس مطالعاتی شش‌ماهه سازمان بهداشت جهانی (‌WHO‌) برای دانش‌گاه هاروارد آمریکا و (‌AFIP‌) واشینگتن شد. او از طرف سازمان بهداشت جهانی به بازرسی موسسات بزرگ پاتولوژی کشورهای اسکاندیناوی (‌سوئد، نروژ، دانمارک‌)، انگلستان و سوییس مبادرت کرده بود.

دکتر دبیری، در روز پزشک سال 1380 به پیشنهاد انجمن پاتولوژیست‌های ایران از طرف سازمان نظام پزشکی ایران به عنوان «‌پاتولوژیست نمونه‌» برگزیده شد. هم‌چنین در آبان ماه سال 1380 از طرف فرهنگستان علوم پزشکی ایران مقام عضویت افتخاری فرهنگستان به وی تقدیم شد.

از پرویز دبیری آثار متعددی در زمینه دانش پاتولوژی برجای مانده که از این میان کتاب «تومورهای مثانه» در سال 1379 به عنوان «‌کتاب سال ایران» برگزیده شده است.

دکتر دبیری یک‌سال پیش از درگذشتش در سال 1390 به عنوان پزشک نمونه ایران از بین متخصصان پاتولوژی برگزیده شد.

گفتنی است وی با به عضویت درآمدن شورای مرکزی جبهه ملی ایران یکی از فعالان سیاسی نیز بوده است.

…………………………………………..

به اتهام از بین‌بردن اسناد مربوط به حسنی مبارک،

«بازجویی دادستانی مصر از وزیر اطلاعات مبارک»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 6 ژوییه، دادستانی مصر اعلام کرد که از عمر سلیمان،‌ معاون حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر و رییس دست‌گاه اطلاعاتی او درباره از بین بردن اسناد مربوط به اقدامات حسنی مبارک بازجویی می‌‌کند.

 به گزارش تلویزیون دولتی مصر، عمر سلیمان که در مصر به «مرد آهنین» معروف است، در زمان تصدی پست ریاست دست‌گاه اطلاعات مصر اسناد و مدارک مربوط به اقدامات حسنی مبارک علیه انقلابیون این کشور را از بین برد تا منجر به محکومیت وی در دادگاه نشود.

کمیته عالی قانون اساسی مصر نیز در خبری امروز اعلام کرد که از محمد البرادعی، رییس شورای موسسان حزب الدستور مصر و دبیرکل پیشین سازمان انرژی اتمی و عبدالجلیل مصطفی، حقوق‌دان این کشور درخواست کرده است تا پیشنهادات خود برای چگونگی تدوین قانون اساسی جدید را ارایه دهند.

از سوی دیگر ‌محمد جاد‌اله، مشاور محمد مرسی، رییس‌جمهوری مصر نیز اعلام کرد که قرار است، طی دو هفته آینده حکم عفو تمامی زندانیان سیاسی این کشور صادر شود.

…………………………………………..

قاضی پرونده اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی:

«احتمال پایان یافتن دادگاه فساد مالی بزرگ در ایران»

خبر / رادیو کوچه

قاضی ناصر سراج قاضی دادگاه انقلاب و قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی روز جمعه، 6 ژوییه، در مصاحبه با یکی از رسانه‌های داخلی ایران اعلام کرد ۸ متهم، روز یک‌شنبه، 8 ژوییه، به دادگاه اختلاس بانکی می‌آیند.

این اختلاس که در ایران به فساد مالی بزرگ معروف است بیش از 12 جلسه آن برگزار شده و به گفته قاضی سراج احتمال دارد که جلسه یک‌شنبه، آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده باشد.

وی با اعلام این مطلب افزود: «پس از وقفه‌ای که ایجاد شده بود یک‌شنبه این  هفته یکی دیگر از جلسات رسیدگی به پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی برگزار خواهد شد و 8 متهم باقی‌مانده از گروه اول متهمان در این جلسه حاضر خواهند شد.»

در پرونده اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی در ایران، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری به کسب سود پرداخته‌اند.

مه آفرید خسروی متهم اصلی این پرونده متهم شده است که از طریق تبانی با رییس شعبه بانک صادرات در یک کارخانه فولاد در خوزستان، ال‌سی‌های (اسناد اعتباری) جعلی به مبالغ ده‌ها میلیارد تومان می‌گرفته بدون آن‌که وجه آن‌ها را به بانک بپردازد. بعد از آن، وی این ال‌سی‌ها را به بانک های دولتی و خصوصی دیگر می‌برده و در آن‌جا با قیمتی پایین‌تر از قیمت رسمی ال‌سی می‌فروخته است.

…………………………………………..

‌وزیر امور خارجه آمریکا:

«حمایت چین و روسیه از اسد غیرقابل تحمل است»

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نمایندگان کشورهای حاضر در نشست «دوستان سوریه» که روز جمعه، 6 ژوییه، در پاریس برگزار شده را ترغیب کرده است تا از روسیه و چین بخواهند به حمایت خود از حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه پایان دهند.

این نشست ” با حضور نمایندگان 107 کشور جهان به منظور یافتن راه‌هایی جدید برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، برگزار شد.

آن‌ها در بیانیه پایانی خود بار دیگر خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه دولت سوریه و نیز افزایش کمک‌های مالی به مخالفان آقای اسد شدند.

در پایان نشست پاریس، خانم کلینتون گفت که اکنون تمام دنیا نظاره‌گر چند کشور معدودی است که هنوز روی آقای اسد نفوذ دارند تا خیلی قاطعانه به او اخطار دهند اوضاع به مرحله‌ای حساس رسیده و دیگر جایی برای انعطاف‌پذیری باقی نمانده است.

او گفت که روسیه و چین باید متوجه شوند که حمایت از آقای اسد برایشان هزینه خواهد داشت.

این در حالی است که دولت روسیه اظهارات خانم کلینتون را نامناسب توصیف کرده است.

در عین حال نمایندگان روسیه و چین در نشست «دوستان سوریه» در پاریس حضور نداشتند.

هیلاری کلینتون صبح امروز در ابتدای این نشست گفت که چین و روسیه با حمایت از آقای اسد چیزی به دست نمی‌آورند و اقدامات این دو کشور غیرقابل تحمل است.

خانم کلینتون هم‌چنین خواهان تصویب قطع‌نامه‌ای از سوی سازمان ملل متحد برای برقراری روند انتقال قدرت در سوریه شد.

…………………………………………..

به شکل مستقل از اتحادیه اروپا،

«تحریم ایران از سوی سوییس»

خبر / رادیو کوچه

دولت سوییس اعلام کرده است که از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، از جمله تحریم نفت ایران پیروی نخواهد کرد. البته این دولت گفته است که خود تحریم‌های جداگانه‌ای را علیه ایران به اجرا خواهد گذاشت.

تحریم‌های جدید سوییس، که از‌ روز جمعه، 6 ژوئیه، اجرایی می‌شوند، شامل تجهیزات مخابراتی، صنایع پتروشیمی و خرید و فروش فلزات گران‌بها و الماس می‌شود.

یک شعبه شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی نیز در سوییس قرار دارد و این کشور یکی از مراکز عمده معامله نفت خام ایران به شمار می‌رود.

علاوه بر این با عدم تحریم نفتی ایران، مفری قانونی برای ادامه معامله با ایران پیش روی شرکت‌های بزرگی چون گلنکور و ترافیگورا، که در سوییس مستقر هستند، گذاشته می‌شود.

هر دوی این شرکت‌ها می‌گویند که معامله نفت ایران را متوقف کرده‌اند.

به گزارش رویترز، متیو پریش، از دفتر مشاوره حقوقی هولمن فنویک ویلان در ژنو، گفته است که تصمیم دولت سوییس مبنی بر عدم تحریم نفتی ایران، عملن تنها برای شرکت‌های کوچک فضایی برای ادامه معامله با ایران باقی می‌گذارد.

این در حالی است که سوییس عضو رسمی اتحادیه اروپا نیست و اجباری در پیروی از تصمیم‌های این اتحادیه ندارد.

هم‌چنین این کشور در قبال ایران موضعی بی‌طرف را پیش گرفته است.

…………………………………………..

فوتسال باش‌گاه‌های آسیا،

«قهرمانی نماینده ایران در آسیا»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 6 ژوییه، تیم فوتسال گیتی‌پسند ایران با برتری مقابل آردوس ازبکستان قهرمان سومین دوره مسابقات فوتسال قهرمانی باشگاه‌های آسیا شده است.

به گزارش مهر، تیم‌های گیتی پسند ایران و آردوس ازبکستان از ساعت 21 ‌(به وقت محلی) روز جمعه در دیدار نهایی سومین دوره مسابقات فوتسال قهرمانی باش‌گاه‌های آسیا به مصاف هم رفتند.

این دیدار که در سالن یرموک شهر مشرف کویت برگزار شد در پایان به برتری دو بر یک تیم گیتی‌پسند ایران انجامید تا این تیم برای نخستین بار عنوان قهرمانی مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا را از آن خود کند.

برای تیم فوتسال گیتی‌پسند ایران در این بازی افشین کاظمی و شاپا گل زدند و زمینه‌ساز پیروزی تیم‌شان در دیدار نهایی مسابقات فوتسال قهرمانی باش‌گاه‌های آسیا شدند.

سال گذشته تیم فوتسال ناگویا اوشنز ژاپن با برتری مقابل شهید منصوری ایران عنوان قهرمانی مسابقات فوتسال قهرمانی باش‌گاههای آسیا را به دست آورده بود.

…………………………………………..

هم‌زمان با تدریس در دانش‌گاه،

«روزنامه‌نگار ایرانی‌تبار، سخن‌گوی رییس‌جمهوری آلمان»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 6 ژوییه و به گزارش رسانه‌های خارجی، یواخیم گاوک، رییس‌جمهوری آلمان، فردوس فرودستان، روزنامه‌نگار زن ایرانی‌تبار را به عنوان سخن‌گوی خود برگزیده است.

خانم فرودستان پیش از این در روزنامه‌های فرانکفورتر، تاگستسایتونگ و روندشاو و رادیوی آلمان غربی به عنوان نویسنده و مجری هم‌کاری داشته است.

او در مدرسه روزنامه‌نگاری هامبورگ تدریس می‌کند و کرسی روزنامه‌نگاری دانش‌گاه دورتموند را نیز در اختیار دارد.

او دانش‌آموخته حقوق و علوم سیاسی است و کتاب‌هایی با موضوع مهاجرت و ادغام مهاجران در جامعه میزبان نوشته است. او هم‌چنین از میان خانواده‌های مهاجر به آلمان روزنامه‌نگارانی را تربیت می‌کند.

خانم فرودستان در فرایبورگ و از مادری آلمانی و پدری ایرانی متولد شده است.

همسر خانم فرودستان، میشاییل وسپر از بنیان‌گذاران حزب سبزهای آلمان، وزیر مسکن و قائم مقام نخست‌وزیر پیشین ایالت مرکزی نوردراین وستفالن است.

پیش از خانم فرودستان، آندریاس شولز سخن‌گوی رییس‌جمهوری آلمان بود.

…………………………………………..

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات:

«حکم حبس برای انتشاردهندگان اکاذیب در اینترنت»

خبر / رادیو کوچه

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) جمهوری اسلامی، روز شنبه، 7 ژوییه، ‌اعلام کرده است که انتشاردهندگان اکاذیب در فضای مجازی در صورت اثبات جرم، به 91 روز تا دو سال حبس و جزای نقدی محکوم می‌شوند.

به گزارش ایرنا، به نقل از پلیس، طبق قانون جرایم رایانه‌ای این کشور «هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی با سیستم رایانه یا مخابراتی، اکاذیبی منتشر کند یا در دست‌رس دیگران قرار دهد»، حتا اگر این اقدام او ضرر مادی یا معنوی نداشته باشد، «به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات، محکوم خواهد شد.»

گزارش شده است که به تازگی و به دنبال شکایت یکی از مسوولان ورزشی استان گیلان از اقدام فردی ناشناس در انتشار «اکاذیبی علیه او» در اینترنت به قصد تشویش اذهان عمومی، این فرد شناسایی و بازداشت شده است.

 …………………………………………..

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران:

«طرح بستن تنگه هرمز از گزینه‌های مقابله با تحریم»

خبر / رادیو کوچه

رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز شنبه، 7 ژوییه، عنوان کرد طرح بستن تنگه هرمز در میان طرح‌های مقابله با تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا وجود دارد.

به گزارش مهر، حسن فیروزآبادی با بیان این‌که یک نظامی باید برای همه امور طرح داشته باشد تاکید کرد: «ملت شیعه به دلیل این‌که با عقلانیت عمل می کند راضی نمی شود که مجرای عبور انرژی چهل درصد جهان را دچار اختلال کند مگر این‌که منافع ما دچار اشکال جدی شود.»

وی تصریح کرد: «نمایندگان محترم نمایندگان ملت ایران هستند. هر نوع سخن و نامه نمایندگان و رای‌شان نشان‌دهنده پیام و رای ملت ایران است.»

رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی تاکید کرد: «بنده به عنوان یک فرمانده ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران می‌گویم ما طرح بستن تنگه هرمز را داریم چرا که یک نظامی باید برای همه امور طرح داشته باشد و تنگه هرمز یکی از چهار یا پنج تنگه استراتزیک جهان است که در همه چیز جهان تعیین‌کننده است.»

وی به رزمایش موشکی اخیر سپاه پاسداران نیز اشاره کرد و گفت: «ایران هیچ‌گاه کشوری را تهدید نکرده است جز کسانی که قصد تهدید ما را داشته باشند و یا تهدید ما را به زبان بیاورند.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا از هفته گذشته آغاز شده و میزان صادرات نفت خام ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

از سویی دیگر بهای نفت نیز در هفته گذشته دچار نوسان بوده و در برخی روزها با افزایش روبه‌رو بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,