Saturday, 18 July 2015
20 September 2021
با حضور طیف‌های مختلف سیاسی،

«آغاز به کار کنفرانس بروکسل»

2012 July 08

کنفرانس بروکسل

دومین کنفرانس پیش‌برد اتحاد برای دموکراسی که با مشارکت نزدیک به یک‌صد نفر از کنش‌گران سیاسی از طیف‌های مختلف سیاسی برگزار می‌شود، صبح شنبه هفتم ژوئیه کار خود را با سخن‌رانی افتتاحیه محسن سازگارا، ناهید بهمنی و فریدون احمدی آغاز کرد.

سازگارا در صحبت‌های خود ضمن خوش‌آمدگویی به حضار، گفت: «ایده این‌که مخالفان حکومت بتوانند دور یک‌دیگر جمع شده و کار مشترک کرده و نیروهای خود را هم‌سو کنند، عقلایی و از لوازم جدی یک مبارزه اصولی است».

وی در مورد واکنش جمهوری اسلامی به این کنفرانس گفت: «حکومت ایران به شدت نگران کار مشترک و نزدیکی نیروهای اپوزیسیون به یک‌دیگر است. اخبار خصوصی حاکی از این است که این پروژه را شخص رهبری جمهوری اسلامی پی‌گیری کرده و به خوبی می‌داند اگر مبارزان با یک‌دیگر هم‌سو باشند، یکی از مهم‌ترین شروط پیروزی را دارا خواهد شد».

سازگارا افزود: «در مقایسه با کشورهای دیگری که با آن‌ها برخورد داشته‌ام، می‌توانم بگویم که نیروهای اپوزیسیون دیگر کشورها با هم‌دیگر اختلاف نیز دارند اما برآیندشان خوب است با این حال در مقایسه با آن‌ها، مخالفان جمهوری اسلامی از پختگی و سنجیدگی بسیار خوبی برخوردار بوده و پختگی سیاسی آن‌ها در میان بسیاری از کشورهای منطقه مثال‌زدنی است».

به گفته سازگارا ایده تشکیل چنین نشست‌هایی زمانی شکل گرفت که به راه‌های نزدیکی چهره‌ها و گروه‌های مختلف به یک‌دیگر فکر شد و این‌که هم‌راهی نیاز دارد تا یک‌دیگر را با وجود تمام اختلافات به رسمیت بشناسیم. ماه‌ها قبل بحث انتخابات آزاد و حاکمیت صندوق رای برای تعیین جای‌گزین نظام جمهوری  اسلامی فکر شد. سازمان اولاف پالمه در استکهلم تلاش کرد تا کارگاهی آموزشی برگزار شود که طیف‌های مختلف مخالفان جمهوری اسلامی را در بر بگیرد و از تجربیات این سازمان بهره‌مند شوند.

وی در پایان سخنان خود در مورد نخستین جلسه در استکهلم گفت که در آن نشست ضوابط خاصی وجود داشت که به خاطر میزبانی سازمان اولاف پالمه بود. دستاوردهای آن جلسه فراتر از یک کارگاه آموزشی بود و موضوعاتی که در آن مطرح شد نیز همین‌طور بود. گزارش نهایی جلسه استکهلم دو نکته مهم داشت مبنی بر لزوم ادامه چنین جلساتی و هم‌چنین ورود افراد جدیدتر به این نشست‌ها که این دو هدف پی‌گیری شد تا به جلسه بروکسل رسیدیم.

ناهید بهمنی دومین سخن‌ران افتتاحیه بود که گفت: «کنفرانس‌ها و نشست‌های دیگری نیز بودند که توانستند نیروهای مختلف اپوزیسیون را جمع کند مانند جلسه‌ای که در سنای ایتالیا برگزار شد و جلسه دیگری که با کمک علیرضا نوری‌زاده در لندن تشکیل شد».

به گفته بهمنی، نکاتی که در نشست استکهلم به درستی بر آن تاکید شد باید مبنا قرار گیرد تا صداهایی که تاکنون شنیده نشده‌اند به گوش برسند. یکی از این موارد، حد نصابی از شرکت زنان بود که 35 درصد نشست را شامل شود. به همین دلیل ما از چهره‌ها و نخبگان زن دعوت به عمل آوردیم که تعدادی به خاطر مشکلات شخصی یا خطوط قرمزی که با سازمان اولاف پالمه داشتند،‌ شرکت نکردند.

وی افزود: «یکی دیگر از مواردی که در دستورکار قرار داشت، شرکت نمایندگان اقوام و ملیت‌ها در نشست بود. طبیعی است که افتراق بسیار راحت است اما اتحاد، امر ساده‌ای نیست به خصوص در کشوری که تار و پود خفقان آن را گرفته است. ما امیدواریم شرایطی پیش بیاید که بتوانیم خلاها را پر کرده و به چنین گفت‌وگوهایی ادامه دهیم».

فریدون احمدی نیز در سخنان خود، ابراز امیدواری کرد که با توجه به مشارکت طیف گسترده‌ای از اپوزسیون ایران در نشست بروکسل، پنل‌ها بتواند بحث‌ها را پیش ببرد و همه مشارکت فعالی داشته باشند و نظرات خود را با دیگران در میان بگذارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,