Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
هجدهم تیر- هشتم ژوییه

«تقویم تاریخ هجدم تیر»

2012 July 08

رادیو کوچه

1314 خورشیدی- «احمد پژمان» آهنگ‌ساز ایرانی متولد شد. ویولن را از «حشمت سنجری» و تئوری موسیقی را نزد «حسین ناصحی» فرا گرفت و به عنوان نوارنده‌ی ویولن به ارکستر سمفونیک تهران راه یافت. در آکادمی موسیقی وین به تحصیل آهنگ‌سازی پرداخت. پیش از انقلاب اسلامی در ایران دکترای آهنگ‌سازی خود را از دانش‌گاه کلمبیا اخذ کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی موسیقی فیلم‌ها و سریال‌های زیادی را ساخته که «شازده احتجاب»، «روسری آبی»، «کیمیا»، «هنرپیشه»، «باران»، «خانه‌ای روی آب» و خیلی از آثار دیگر از آن جمله‌اند.

وی تاکنون برای ساخت موسیقی فیلم‌های «بوی کافور عطر یاس» و «باران» سیمرغ بلورین جشن‌واره فیلم فجر را به خود اختصاص داه است.

1378 خورشیدی- وقایع منسوب به 18 تیر آغاز شد که در پی تحصن اعتراض‌آمیز دانش‌جویان کوی دانش‌گاه تهران در اعتراض به توقیف روزنامه «سلام»، با ورود نیروی انتظامی به این کوی، خشونت کشیده شد. روزنامه سلام در ۱۵ تیر ۱۳۷۸ به جرم چاپ نامه محرمانه سعید امامی به قربانعلی دری نجف‌آبادی وزیر اطلاعات برای تهدید مطبوعات، توقیف شد.

ناآرامی‌ها و درگیری‌ها بین روزهای هجدهم تا بیست‌وسوم تیرماه میان دانش‌جویان، نیروهای انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی‌ها، ادامه داشت. در واقعه حمله به کوی دانش‌گاه چند تن از جمله «عزت‌اله ابراهیم‌نژاد» و «فرشته علیزاده» کشته و بسیاری دستگیر و زخمی شدند. از این حادثه به عنوان بزرگ‌ترین چالش جنبش دانش‌جویی در ایران بعد از انقلاب سال 57 یاد می‌شود.

1388 خورشیدی- به خواب‌گاه‌های دانش‌گاه «امیر کبیر» چنین روزی حمله شد. در جریان این حمله نیروهای نظامی و امنیتی به ضرب و شتم دانش‌جویان و تخریب تجهیزات خواب‌گاه پرداختند. پس از این حمله برخی دانش‌جویان بازداشت شدند.

هم‌زمان با این حمله تهران در سال‌گرد یورش به کوی دانش‌گاه تهران در سال ۱۳۷۸، شاهد تجمع اعتراضی هزاران نفر از مردم و دانش‌جویان بود. بسیاری از شهرهای ایران نیز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران شاهد اعتراضات گسترده بود.

گفته می‌شود «محسن روح‌الامینی»، «محمد کامرانی» و «امیر جوادی‌فر»‏ از جمله دستگیرشدگان این روز بودند که به بازداشت‌گاه کهریزک انتقال داده و کشته شدند.

1839 میلادی- «جان راکفلر» (John Rockefeller) سرمایه‌دار آمریکای و موسس شرکت نفتی «استاندارد اویل» در روزی چون امروز در نیویورک زاده شد. داراییش صرف ساختن بنیادهایی شد که تاثیری اساسی در داروسازی، آموزش و تحقیقات علمی داشتند.

———————————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1359 خورشیدی- طرح نظامی موسوم به «کودتای نوژه» که در آن تنی چند از افسران ارتش با تمرکز افسران نیروی هوایی برای بازگردانی «شاپور بختیار» به ایران و نابودی «سید روح‌اله خمینی» طرح‌ریزی کرده بودند، با شکست مواجه شد. مطابق این طرح در صورت عدم موفقیت کودتا، قرار بر حمله ارتش عراق و اعلام دولت آزاد خوزستان بود که با کشف کودتا در چنین روزی و محاکمه عوامل و دست‌اندرکاران آن این اقدام شکست خورد.

1388 خورشیدی– سال‌روز در‌گذشت «مهدی آذر‌یزدی» نویسنده کودک و نوجوان ایرانی‌است. معروف‌ترین اثر او مجموعه «قصه‌های خوب، برای بچه‌های خوب» نام دارد. او جایزه «یونسکو» و نیز جایزه «سلطنتی» کتاب سال را پیش از انقلاب 1357 دریافت کرده و سه کتاب او، توسط شورای کتاب کودک به ‌عنوان کتاب برگزیده سال انتخاب شده بودند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,