Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
کوفی عنان:

«ایران باید در حل بحران سوریه حضور داشته باشد»

2012 July 08

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، به شکست خود در ماموریتش در این کشور اقرار کرد و خواستار دعوت ایران برای شرکت در نشست‌هایی شد که به منظور حل و فصل بحران سوریه برگزار می‌شود.

به گزارش روزنامه لوموند، کوفی عنان در مصاحبه‌ای اظهار داشت: «این بحران از 16 ماه پیش هم‌چنان ادامه دارد، اما فعالیت من سه ماه پیش آغاز شد. تلاش‌های بسیاری برای یافتن راه حلی سیاسی و مسالمت‌آمیز برای این بحران صورت گرفت. پر واضح است که ما موفق نشدیم و شاید هیچ ضمانتی برای موفقیت ما وجود نداشته باشد.»

کوفی عنان در ابتدا طرحی شامل شش بند برای حل و فصل بحران سوریه ارایه داد که تاکنون هیچ‌کدام از بندهای آن اجرا نشده است. آتش‌بس میان طرف‌های درگیر، نخستین بند آن است که مورد موافقت طرف‌های بحران قرار گرفت اما اجرا نشده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه مصاحبه خود به اهمیت نقش روسیه که هم‌پیمان نظام بشار اسد رییس جمهوری سوریه است اشاره کرد. او گفت: «روسیه صاحب نفوذ بسیار بزرگی است اما من مطمئن نیستم که تنها روسیه مسیر حوادث را مشخص می‌کند. ایران نیز یک بازیگر مهم است و باید بخشی از راه حل باشد. ایران در سوریه دارای نفوذ است و نباید نادیده‌اش گرفت.»

پیش‌تر هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا ایران را متهم به پشتیبانی از «عملیات وحشیانه» نظام بشار اسد علیه معترضان کرده بود. او در این زمینه گفته بود: «ایران از عملیات وحشیانه نظام بشار اسد علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز پشتیبانی می‌کند. هم‌چنین از حملات نظامی به شهرهای سوریه حمایت می‌کند.»

عنان همچنین از کشورهایی که به طور مداوم به روسیه به خاطر مواضعش در بحران سوریه حمله می‌کنند انتقاد کرد و گفت: «چرا از کشورهایی که اسلحه و پول به سوریه می‌فرستند و دارای تاثیر در این کشور هستند، سخنی نمی‌گویند؟»

روسیه و چین تا کنون دو قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت خشونت‌های دولتی درسوریه را وتو کرده‌اند.

در مقابل برخی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و قطر، بر لزوم مسلح سازی معترضان سوریه تاکید کرده‌اند.

 بیشتر بخوانید:

«حمایت چین و روسیه از اسد غیرقابل تحمل است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,