Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
نوزدهم تیر- نهم ژوییه

«تقویم تاریخ نوزدهم تیر»

2012 July 09

رادیو کوچه

1868 میلادی- در اصلاحیه چهاردهم قانون اساسی آمریکا که در چنین روزی به اجرا درآمد سیاه‌پوستان هم تبعه‌ی این کشور شدند. با وجود این، تا نیمه دهه 1960 یعنی صد سال بعد سیاهان مشمول حقوق مدنی نبودند و دارای مدارس جداگانه بودند و در اتوبوس‌های عمومی، جای مخصوص به خود داشتند و به هر شغلی گمارده نمی‌شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سیاه‌پوستان از 250 سال پیش از آن به صورت برده از آفریقا به آمریکای شمالی منتقل و به فروش رسیده بودند. اصلاحیه چهاردهم، هفت سال بعد از صدور اعلامیه الغا‌ بردگی و سه سال پس از پایان جنگ داخلی آمریکا به اجرا گذارده شد.

اصلاحیه چهاردهم قانونی اساسی آمریکا می‌گوید که هرکس که در خاک آمریکا به دنیا آمده باشد تبعه بومی این فدراسیون به شمار می‌آید.

1929 میلادی- «حسن دوم»، دومین پادشاه مراکش بعد از استقلال کشور از سلسله علویان در مغرب به دنیا آمد.

با افزایش تنش در مناسبات مغرب با استعمار فرانسه، در 1953 دولت فرانسه خانواده سلطنتى مغرب را ابتدا به جزیره‌ای دریاى مدیترانه، و سپس به ماداگاسکار تبعید کرد. در پى مذاکرات خانواده سلطنتى با دولت فرانسه، که حسن دوم در آن نقش موثرى داشت، دولت فرانسه در 1955 خانواده سلطنتى را به مغرب بازگرداند. پس از استقلال این کشور حسن به فرمان‌دهى ستاد ارتش سلطنتى منصوب و در 9 ژوییه 1957 ولیعهد مغرب شد. سه سال بعد پدرش به نخست‌وزیرى رسید و حسن را معاون خود کرد. در 1961، حسن دوم در پادشاه مغرب شد.

هم‌چنین مسجدی با نام او  (مسجد حسن دوم) در شهر کازابلانکا در مراکش قرار دارد.

1956 میلادی- «توماس جفری هنکس» (Thomas Jeffrey Hanks) بازی‌گر، کمدین، کارگردان و دوبلور آمریکایی زاده شد. کارش را با بازی در مجموعه‌های تلویزیونی کمدی و خانوادگی آغاز کرد. به خاطر بازی در سریال کمدی «دوستان صمیمی» (Bosom Buddies)مورد توجه قرار گرفت و با ایفای نقش در فیلم «بزرگ» (Big) به شهرت رسید. بعدها کمدی را کنار گذاشت و بازی در درام‌های جدی را آغاز کرد.

او در هر سه سری فیلم کارتونی «داستان اسباب‌بازی‌ها»، صدای وودی، عروسک گاوچران را اجرا کرده‌ است.

تام هنکس تاکنون دو بار موفق به دریافت جایزه اسکار بازی‌گری شده و به خاطر بازی نقش‌های قابل توجه در بسیاری از فیلم‌های محبوب و بحث‌برانگیز معروف است.

«دور افتاده»، «به سوی تباهی»، «ترمینال» و «اگه میتونی منو بگیر» برخی از فیلم‌هایی هستند که در آن‌ها ایفای نقش کرده است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1287 خورشیدی- یک کاپیتان روسی که گفته می‌شود به بهانه فرار اسبش به خاک ایران، به هم‌راه شش سرباز روسی وارد خاک ایران شدند، دو ایرانی ساکن در آن منطقه را کشتند. اقوام کشته‌شدگان نیز به انتقام از این رفتار، کاپیتان روسی و دو هم‌راه او را کشتند. روس‏ها، پس از آگاهی از این ماجرا، به روستایی در بین مرز دو کشور حمله کردند و پس از کشتن تعدادی از مردم، خانه‌ها را به آتش کشیدند و سپس به غارت روستا پرداختند.

1816 میلادی- «آرژانتین» در چنین روزی از «اسپانیا» مستقل شد. کشف و استعمار آرژانتین در اوایل سده شانزدهم از سوی اسپانیایی‌ها آغاز شد. آنان که در جست‌و‌جوی گنج بودند، این سرزمین را آرژانتین نامیدند که از واژه «argentums» به معنای «نقره» یافته شده در برخی از نقاط آن گرفته شده ‌است. آرژانتین کشوری در آمریکای جنوبی و پایتخت آن «بوئنوس آیرس» است.

1879 میلادی- «اتورینو رسپیگی» (Ottorino Respighi) آهنگ‌ساز ایتالیایی در «بولونیا» به‌دنیا آمد.

از سال 1913 به‌عنوان معلم آهنگ‌سازی در رم مشغول به کار شد و از 1923 تا 1925 ریاست آکادمی را عهده‌دار بود. وی را آهنگ‌ساز مدرن ایتالیایی می‌نامند که تبحر خاصی در فرم دادن و قالب بخشیدن به آن‌چه می‌نوشت داشت.

سمفونی شعر «چشمه‌های رم» و «جشن‌های رمی» در بین شاه‌کارهای رسپیگی معروف است. در موسیقی آوازی اپرای «بلفاگور» (Belfagor) اثر این هنرمند شهرت دارد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی(

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,