Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
سی اورگ یا سازمان دریا، فرقه مذهبی و سازمان یافته ساینتولوژی؛

«علاقه یا بقای ادیان سازمان یافته به تشکل نظامی و شبه نظامی»

2012 July 09

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

«سی اورگ»، یا همان که می‌شود ترجمه‌اش کرد «سازمان دریا» Sea org  سازمان تشکیلاتی و شبه نظامی فرقه دینی ساینتولوژی در سرتاسر جهان است. آن چه باعث شد این سازمان در این روزها سرزبان بیفتد، البته مسئله جدایی تام کروز و همسرش است و این که همسر سابق نمی‌خواسته دختر پنج ساله‌اش به این تشکیلات بپیوندد؛ بله، این تشکیلات از بچه پنج ساله را قبول می‌کند و آن‌ها را مانند دانش‌گاه نظامی تربیت – بخوانید شست و شوی مغزی‌‌- می‌کند.

سی اورگ یا سازمان دریا قرار بود اول همانند یک سازمان باشد که روی دریا عمل می‌کند و در سال 1967 با یک کشتی کارش را شروع کرد. امروزه اما تشکیلاتی عریض و طویل و البته مخفی و پنهان دارد و توسط سران و قدیمی‌ها و گردن‌کلفت‌های ساینتولوژی اداره می‌شود. این سازمان مانند یک تشکیلات سازمان یافته هرم و ساختار قدرت دارد و اعضایش یونیفورم و لباس متحدالشکل دارند و درس ایدئولوژی می‌بینند و تربیت نظامی می‌بینند.

گفته می‌شود که اعضای گروه ساینتولوژی باید برای نشان دادن خلوص و اعتماد خود، قراردادهای سنگین مالی ببندند و نشان دهند برای طولانی مدت به این گروه ارادت دارند. قراردادهایی که البته مبالغ میلیون دلاری است. برای فرقه ساینتولوژی البته مشکلی نیست چون بیش‌تر اعضا یا دست‌کم اعضای ارشد همه به شدت ثروت‌مند هستند. در حال حاضر آن‌گونه که خود سی اورگ می‌گوید این گروه سازمان یافته نزدیک به پنج هزار عضو دارد که در میان اعضای برتر کلیسای ساینتولوژی قرار دارند.

داوطلبان و افرادی که در این برنامه وارد می‌شوند، روزانه چند ساعت در مورد ساینتولوژی و اهداف آن تربیت می‌شوند و ساعات دیگر را به انجام برنامه‌هایی می‌گذرانند که سازمان برای آن‌ها به عنوان اولویت تعیین کرده است. به افراد حاضر در این برنامه محل سکونت داده شده، غذا برایشان مهیاست، هزینه‌های دیگر آن‌ها و هزینه‌های شخصی و ماهانه آن‌ها هم از سوی کلیسای ساینتولوژی تهیه می‌شود.

این طور که در وبسایت خودشان را معرفی کرده‌اند، می‌گویند افراد این سازمان، خط مقدم گسترش اهداف ساینتولوژی هستند و در عملیات اجتماعی و کمپین‌های گسترده این گروه حضور دارند، گروه‌های کاری مانند کمین مبارزه با مواد مخدر یا مبارزه با بی‌سوادی. عنوان‌های فریبنده‌ای است ولی کاش گزارش‌های بیش‌تری بیاید که نشان دهد سی‌اورگ به چه شکل این برنامه‌ها را دنبال می‌کند.

خارج از این تشکیلات پیچیده و مخفی که بجه‌ها را از پنج سالگی از پدر و مادر جدا کرده – در مواردی البته و نه همیشه این طور که گزارش‌ها می‌گوید – چرا تشکیلات دینی سازمان یافته و یا فرقه‌ای این قدر به تشکیلات نظامی و شبه نظامی علاقه دارند؟ آیا این علاقه ویژه را نمی‌شود این طور معنی کرد که همه به تدریج به این نتیجه می‌رسند که برخورد فیزیکی راه چاره است و در کنار دیگر راه‌ها، آن را هم دنبال کنند؟ آیا همین مسئله نیست که پیام آن‌ها را در کل متناقض کرده و از بین می‌برد و از آن‌ها سبعیت تشنه قدرت درست می‌کند؟

مسئله‌ای که در شکل ظاهر می‌شود به آن نگاه کرد، این عطش قدرت‌طلبی است که در همه این سازمان‌ها و ادیان کوچک و بزرگ، ابراهیمی و غیرابراهیمی دیده می‌شود. همه آن‌ها یک نسخه را دنبال می‌کنند. آن هم این مسئله خطرناک که همه ادیان با تفاوت با دیگر ادیان و ادعای بهبود زندگی و آخرت ظاهر می‌شوند ولی خیلی زود به محض این که منابع مالی مشخص پیدا کردند، به سمت تشکیلات اجباری می‌روند. جایی که در آن اجبار را فقط نه کلامی که بشود به اشکال دیگر اجرا کرد.

به هر حال، آن خدایی که همه دارند به اشکال مختلف از او شعبه و دفاتر مختلف و نمایندگی می‌گیرند، به هیچ وجه معتقد به این نیست که باید پیامی را داد و اجازه داد افراد بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند. در تمامی شعب و نمایندگی‌ها گفته می‌شود اراده و برخی اصول موقتی است و کوتاه مدت و اهداف بلند مدت در خدمت تشکیل ارتش آزادی‌بخش و راه‌گشای این سازمان است. که البته بعضی ادیان سازمان یافته و فرقه‌ای و تقلبی کلان در جهان دیگر پاداش می‌دهند، دیگر متقلبان ناقض حقوق بشر اما به این نتیجه رسیده‌اند که باید این دنیا هم پول را داد تا بتوان ارتش را زنده نگه داشت.

دین، هیچ‌گونه خدمت موثری به شکل سازمان‌یافته به هیچ خلقی نمی‌تواند ارایه دهد چون بی‌اصل و نسب تر از آن است که بتوان آن را به جایی بند کرد و هرکسی می‌تواند با کوچک‌ترین ابزاری برای شهوت قدرت آن را برباید، حالا سپاه پاپ باشد، یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا ساینتولوژی یا حماس و حزب‌اله و اوپوس دیی و یا دیگران.

 بیشتر بخوانید:

 مطلب های بخش «اندیشه گار» را از این جا دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,