Saturday, 18 July 2015
18 September 2021

«خبرهای نهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 09

فرزند دبیر شورای نگهبان:

«آیت‌اله خامنه‌ای مسوول سیاست خارجی ایران است»

خبر / رادیو کوچه

علی جنتی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی در کویت و معاون پیشین وزارت کشور، گفت که پدرش، احمد جنتی، دیگر مدافع سرسخت احمدی‌نژاد نیست. او هم‌چنین انتقادات تندی را نسبت به سیاست خارجی ایران مطرح کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش هفته‌نامه آسمان، علی جنتی، فرزند ارشد احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی و امام جمعه موقت تهران، از تغییر موضع پدر خود در قبال محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور اسلامی، سخن گفت.

علی جنتی در این مصاحبه گفت: «پدرم دیگر مدافع سرسخت احمدی‌ن‍ژاد نیست.»

علی جنتی سیاست‌مدار و دیپلمات ایرانی و نزدیک به آیت‌‌اله هاشمی رفسنجانی، حدود ۱۷ سال سفیر جمهوری اسلامی در کشور کویت بود. وی در سال 84 و با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد از حامیان مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور وقت، به سمت معاون سیاسی وزارت کشور منصوب شد. او پس از گذشت کم‌تر از یک سال، در سال 85، از این سمت برکنار و دوباره به عنوان سفیر این کشور در کویت مشغول به کار شد.

علی جنتی اما بعد از اظهارات مقامات کویت مبنی بر کشف یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران در این کشور و ارتباط این جاسوسان با اعضای سفارت ایران در کویت، از سمت خود برکنار شد و دوباره به ایران بازگشت.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به سیاست خارجی جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: «وضعیت روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بدترین وضعیت را در طول سه دهه گذشته دارد. یعنی ما الان برای خودمان دوستی در دنیا نگذاشته‌ایم. وضعیت اروپا که کاملن روشن است و حتا در حد معاون وزیر هم نمی‌توانیم رفت و آمدی داشته باشیم. با شرق آسیا هم وضعیت مشابهی داریم.»

او افزود که انتظار می‌رفت جمهوری اسلامی حداقل رابطه متعادلی را با همسایگان به‌خصوص همسایه‌های عرب حوزه خلیج فارس برقرار کند، اما نوع عمل‌کرد جمهوری اسلامی به گونه‌ای بوده که تقریبن همه این کشورها اکنون علیه جمهوری اسلامی بسیج شده‌اند.

علی جنتی همچنین گفت: «با چین و هند روابط نسبتن نزدیک است ولی با بقیه کشورها به دلیل مسایل هسته‌ای و فشارهای آمریکا و تحریکات غرب و هم به دلیل عمل‌کردهای نامناسب خودمان، رابطه‌مان دچار مشکلات جدی است.»

در ادامه این گفت‌وگو علی جنتی آیت‌اله خامنه‌ای را مسوول سیاست‌‌های خارجی‌ای دانست که اتخاذ می‌شوند. او گفت: «وزارت خارجه در واقع مجری سیاست‌های ابلاغی است نه این‌که تعیین‌کننده سیاست خارجی باشد. سیاست‌های کلی نظام را نه رییس جمهوری تعیین می‌کند و نه وزارت خارجه. بخشی از آن توسط رهبری یا توسط شورای امنیت ملی تعیین می‌شود که نهایتن به تصویب مقام رهبری می‌رسد و عمومن دست‌گاه اجرایی در آن چارچوب عمل می‌کند.»

این سخنان علی جنتی مبنی بر منزوی شدن جمهوری اسلامی در دنیا در حالی ابراز می‌شود که مقامات جمهوری اسلامی، هم‌چون نماینده این کشور در سازمان ملل متحد، همواره از سیاست خارجی ایران به عنوان سیاستی مبتنی بر «صلح و دوستی» یاد می‌کنند.

………………………………………..

با دستور رییس جمهوری جدید مصر،

«لغو حکم انحلال پارلمان مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 8 ژوییه، محمد مرسی، رییس‌جمهوری مصر، دستور داده است که مجلس منحل شده این کشور بازگشایی شود.

مجلس مصر یک ماه پیش و در پی حکم دادگاه عالی قانون اساسی منحل شده بود. این دادگاه استفاده از دو سیستم رای‌گیری مختلف در انتخابات را دلیل انحلال مجلس اعلام کرد.

در آن مقطع، شورای نظامی، که قدرت را در اختیار داشت، حکم انحلال را به اجرا درآورده بود.

اما آقای مرسی دستور داده است که مجلس تا انتخابات بعدی و تشکیل مجلس جدید به کار خود ادامه دهد.

او پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و در جمع هوادارانش گفته بود که نمی‌تواند از اختیارات نمایندگان ملت بگذرد.

آقای مرسی نامزد اخوان‌المسلمین در انتخابات ریاست‌جمهوری بود، گروهی که بیش‌تری کرسی‌ها را نیز در مجلس منحل شده در اختیار داشت.

از سویی دیگر شورای عالی نظامی برای چگونگی برخورد با این دستور رییس‌جمهوری جلسه‌ای اضطراری برگزار می‌کند.

………………………………………..

دادستان تهران:

«اعلام جرم علیه علی مطهری، نماینده مجلس»

خبر / رادیو کوچه

دادستان عمومی و انقلاب تهران، بعدازظهر یک‌شنبه، 8 ژوییه، اعلام کرد که به دلیل بخشی از اظهارات علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس، علیه او اعلام جرم شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عباس جعفری‌دولت‌آبادی تصریح کرد که دادستانی پس از بررسی نوار نطق چندی پیش آقای مطهری در مجلس ایران، بخش‌هایی از صحبت‌های او را مجرمانه تشخیص داده است.

او گفت: «بخشی که وی اظهار کرده «باید کاباره تشکیل شود» از سوی دادستانی مجرمانه تشخیص داده شد.»

نطق علی مطهری در صحن علنی مجلس در روز یک‌شنبه، 31 اردیبهشت، واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

او در بخشی از اظهارات خود که به گفته دادستان تهران مجرمانه تشخیص داده شده است، با «اسف‌بار» توصیف کردن وضعیت حجاب در ایران، محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری اسلامی و اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر او را متهم کرد که «زیرکانه» وضعیت پوشش اسلامی در جامعه را به جایی رسانده‌اند که «در واقع، تحریک جنسی را آزاد فرموده‌اند و موجب پدید آمدن عقده‌های روانی در جوانان ما شده‌اند، پس به فکر بخش دوم کار خود، یعنی ارضای جوانان از طریق تاسیس کاباره‌ها و کلوپ‌های شبانه نیز باشند.»

او نزدیک به یک هفته بعد از این اظهارات، در گفت‌وگو با سایت تابناک توضیح داد که به دنبال اهانت به آقای احمدی‌نژاد و رییس دفتر او نبوده است.

دادستان عمومی تهران در شرایطی از احتمال پی‌گرد قانونی علی مطهری به دلیل اظهاراتش در صحن علنی مجلس خبر داده است که طبق اصل 84 قانون اساسی ایران، هر نماینده مجلس این کشور «در برابر تمام ملت مسوول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کند.»

بخش دیگری از اظهارات آقای مطهری هم در نطق مذکور واکنش های گسترده‌ای را به دنبال داشت.

او که در نهمین دوره انتخابات مجلس ایران توانست به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یابد، «دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه به صورت حمایت جدی از کاندیداهای مورد نظر خود» را از نقاط ضعف این انتخابات خواند و تاکید کرد: «بسیاری از کاندیداها چه آن‌ها که رای آوردند و چه آن‌هایی که رای نیاوردند، این واقعیت را تایید می‌کنند.»

علی مطهری دو روز بعد، در پاسخ به منتقدان توضیح داد که منظورش «این نبود که سپاه نتیجه صندوق‌ها را تغییر داده است»و گفت: «حرف من این بود که سپاه از برخی کاندیداهای مورد نظر خودش حمایت کرد و تمام قد وارد شد.»

………………………………………..

بصیر سالنگی والی پروان:

«تیرباران یک زن به اتهام زنا در افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 8 ژوییه، بصیر سالنگی والی پروان، در شمال کابل اعلام کرده است که «طالبان یک زن را به اتهام داشتن رابطه نامشروع کشته‌اند.»

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای سالنگی هم‌چنین در گفت‌وگویی اظهار داشت که «دو تن از اعضای گروه طالبان نیز به‌طور مرموزی در ارتباط با این مسئله کشته شده‌اند.»

او افزود که یک نفر دیگر هم در صحنه قتل این افراد کشته شده، اما هنوز مشخص نیست که او به چه دلیلی کشته شده است.

اما بر اساس برخی گزارش‌ها، ذبیح‌اله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در افغانستان اعلام کرده که «این حادثه توسط این گروه صورت نگرفته و آن را تکذیب کرده است.»

اما آقای سالنگی تاکید دارد که طالبان برای نشان دادن حضور خود در این منطقه که فاصله چندانی با کابل، پایتخت ندارد، دست به چنین کارهایی می‌زنند.

وزارت داخله افغانستان هم با صدور اعلامیه‌ای، قتل این زن را «جنایت» خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

براساس اعلامیه وزارت داخله، این حادثه یک هفته پیش رخ داده است اما رسانه‌ها پس از انتشار ویدئو آن در یوتیوب از آن مطلع شده و خبر آن را منتشر کردند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان قتل این زن را «تکان دهنده و نگران‌کننده» خوانده و تاکید کرده که نیروهای امنیتی و قضایی باید عاملان قتل او را مجازات کنند.

………………………………………..

هم‌زمان با ادامه درگیری‌ها در شهرهای مختلف،

«ورود کوفی عنان به دمشق برای مذاکره با اسد»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، روز دوشنبه، 9 ژوییه، برای مذاکره با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه وارد دمشق، پایتخت این کشور شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، طرح شش ماده‌ای کوفی عنان برای برقراری صلح و پایان دادن به خشونت‌ها محور اصلی گفت‌وگوهای دو طرف در سوریه خواهد بود.

این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که آقای عنان پیش از این گفته بود طرح صلح پیشنهادیش تاکنون در پایان دادن به خشونت‌ها موثر نبوده است. آقای عنان هم‌چنین طرح انتقال قدرت سیاسی در سوریه را نیز در مذاکرات خود مد نظر خواهد داشت.

مفاد این طرح یک هفته پیش از نشست «دوستان سوریه» از سوی کوفی عنان و بعد از نشست او با نمایندگان قدرت‌های جهان در ژنو منتشر شد.

از سویی دیگر بشار اسد، دوباره تاکید کرده است که هیچ قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد.

او تاکید کرد که آمریکا سعی دارد با حمایت سیاسی از «باندهای» فعال در سوریه، این کشور را دچار بی‌ثباتی کند.

آقای اسد هم‌چنین گفت که عربستان سعودی و قطر نیز اسلحه در اختیار «تروریست‌ها» قرار می‌دهند.

وی ترکیه را نیز به حمایت لجیستیکی از «تروریست‌ها» متهم و آمریکا را مسوول کشته شدن غیرنظامیان در این کشور می‌داند.

در همین حال، درگیری‌ها در سوریه روز یک‌شنبه ادامه داشت و به گزارش کمیته‌های هماهنگی محلی، 11 تن در این روز کشته شده‌اند.

………………………………………..

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات:

«بازداشت مروج شیطان‌پرستی‌ در فضای مجازی»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 9 ژوییه، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) جمهوری اسلامی از بازداشت فردی که گفته شده است در فضای مجازی (اینترنت) به ترویج شیطان‌پرستی می‌پرداخت، خبر داده است.

به گزارش ایرنا، این فرد در یکی از شبکه‌های اجتماعی، مطالب و تصاویری از گروه‌های مختلف شیطان‌پرستی، شرح عقاید آن‌ها و ترویج بی‌دینی منتشر کرده است.

پلیس فتا اعلام کرده است که درج هرگونه مطالب توهین‌آمیز به دین اسلام و تبلیغ به نفع حزب، گروه یا فرقه «منحرف و مخالف اسلام» و نیز نقل مطالب از نشریات و رسانه‌های منحرف در فضای مجازی جرم تلقی می‌شود و پلیس با عاملان آن برخورد قاطع خواهد داشت.

چندی پیش این سازمان اعلام کرده بود برای کسانی که در فضای مجازی به نشر اکاذیب نیز می‌پردازند حکم حبس صادر خواهد کرد.

………………………………………..

در اعتراض به شرایط نامناسب کارگری و حقوقی،

«سومین روز از اعتصاب کارگران سیمان سپاهان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، اعتصاب 700 کارگر کارخانه سیمان سپاهان در اصفهان در اعتراض به شرایط نامناسب کارگری و حقوقی، روز دوشنبه، 9 ژوییه، وارد سومین روز خود شده است.

 به گزارش ایلنا، «از آن‌جا که همه نامه‌نگاری‌ها و پی‌گیری‌های کارگران خطاب به مسوولان وزارت کار گرفته تا مجلس، به نتیجه نرسید»، حدود 700 نفز از کارگران سیمان سپاهان طی سه روز گذشته دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند. کارخانه سیمان سپاهان یک‌هزار و 100 کارگر پیمانی و رسمی دارد.

احمدرضا معینی رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان این مشکل را مربوط به کارگران طرف قرارداد با شرکت‌های پیمان‌کاری دانست و گفت: «بیش از 700 نفر از کارگران این کارخانه، زیر نظر پیمان‌کاران فعالیت می‌کنند و همان‌گونه که بار‌ها اعلام شده این شرکت‌های واسطه‌ای حقوق قانونی کارگران را نمی‌پردازند.»

از سوی دیگر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان پاسخ‌گویی درباره این موضوع را به محمدرضا اسلامی مدیر اداره تعاون، کار ورفاه شهرستان مبارکه واگذار کرده‌است و او در پاسخ، هرگونه بی‌توجهی به اجرای قانون کار در این واحد تولیدی را رد کرد.

هم‌زمان روز یک‌شنبه بیش از 100 نفر از کارکنان مرکز راهنمای تلفن شیراز برای چندمین بار در اعتراض به اخراج کارکنان، شرایط کاری نامناسب و شیوه جدید عقد قرارداد‌ها٬ در مقابل استان‌داری فارس تجمع کردند. آن‌ها پیش از این نیز به‌مدت پنج روز در اعتصاب به‌سر بردند.

بر اساس این گزارش، پیمان‌کار جدید این مرکز خواستار امضای قراردادی جدید با کارکنان است که بر اساس آن حقوق دریافتی کارمندان براساس میزان تماس‌های مردم با این مرکز تعیین خواهد شد، اما کارکنان می‌گویند با امضای قرارداد جدید 150 تا 200 هزار تومان از میزان دریافتی آن‌ها نسبت به قرارداد فعلی کسر می‌شود.

………………………………………..

در اعتراض به شرایط نامناسب کارگری و حقوقی،

«سومین روز از اعتصاب کارگران سیمان سپاهان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، اعتصاب 700 کارگر کارخانه سیمان سپاهان در اصفهان در اعتراض به شرایط نامناسب کارگری و حقوقی، روز دوشنبه، 9 ژوییه، وارد سومین روز خود شده است.

 به گزارش ایلنا، «از آن‌جا که همه نامه‌نگاری‌ها و پی‌گیری‌های کارگران خطاب به مسوولان وزارت کار گرفته تا مجلس، به نتیجه نرسید»، حدود 700 نفز از کارگران سیمان سپاهان طی سه روز گذشته دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند. کارخانه سیمان سپاهان یک‌هزار و 100 کارگر پیمانی و رسمی دارد.

احمدرضا معینی رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان اصفهان این مشکل را مربوط به کارگران طرف قرارداد با شرکت‌های پیمان‌کاری دانست و گفت: «بیش از 700 نفر از کارگران این کارخانه، زیر نظر پیمان‌کاران فعالیت می‌کنند و همان‌گونه که بار‌ها اعلام شده این شرکت‌های واسطه‌ای حقوق قانونی کارگران را نمی‌پردازند.»

از سوی دیگر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان پاسخ‌گویی درباره این موضوع را به محمدرضا اسلامی مدیر اداره تعاون، کار ورفاه شهرستان مبارکه واگذار کرده‌است و او در پاسخ، هرگونه بی‌توجهی به اجرای قانون کار در این واحد تولیدی را رد کرد.

هم‌زمان روز یک‌شنبه بیش از 100 نفر از کارکنان مرکز راهنمای تلفن شیراز برای چندمین بار در اعتراض به اخراج کارکنان، شرایط کاری نامناسب و شیوه جدید عقد قرارداد‌ها٬ در مقابل استان‌داری فارس تجمع کردند. آن‌ها پیش از این نیز به‌مدت پنج روز در اعتصاب به‌سر بردند.

بر اساس این گزارش، پیمان‌کار جدید این مرکز خواستار امضای قراردادی جدید با کارکنان است که بر اساس آن حقوق دریافتی کارمندان براساس میزان تماس‌های مردم با این مرکز تعیین خواهد شد، اما کارکنان می‌گویند با امضای قرارداد جدید 150 تا 200 هزار تومان از میزان دریافتی آن‌ها نسبت به قرارداد فعلی کسر می‌شود.

 ………………………………………..

علی مطهری:

«دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد»

خبر / رادیو کوچه

یک روز بعد از اظهارات دادستان عمومی و انقلاب تهران در خصوص اعلام جرم علیه علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه، 9 ژوییه، این نماینده مردم تهران‌ اظهار داشت «دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد.»

به گزارش فارس، علی مطهری تاکید کرد: «اگر توهین یا افترایی (در صحن علنی مجلس) در کار باشد، فرد توهین‌شونده حق دفاع از خود در صحن مجلس را دارد.»

او اضافه کرد: «طبق اصول 84 و 86 قانون اساسی، نماینده در اظهارنظر درباره همه مسایل کشور آزاد است و نباید چماقی به نام دادستان بالای سر او باشد.»

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی تهران، روز یک‌شنبه، اعلام کرد که به دلیل بخشی از اظهارات علی مطهری در صحن علنی مجلس، علیه او اعلام جرم شده است.

 ………………………………………..

شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران صادر کرد،

«حبس و جریمه نقدی محکومیت بادکوبه‌ای، شاعر»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، در روزهای اخیر، مصطفی بادکوبه‌ای، شاعر، با صدور حکمی از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به سه سال حبس محکوم شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این شاعر ایرانی از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی به سه سال حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از شعرخوانی در انجمن‌ها و سه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

این نویسنده و شاعر منتقد در اواخر سال 89 و در فروردین ماه 90 با مراجعه ماموران امنیتی به منزلش بازداشت و روانه زندان اوین شد.

از اتهامات منتسب به وی از سوی شعبه 15 اطلاعی در دست نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,