Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
در موزه سلطنتی برگزار شد،

«جلوه‌هایی از میراث فرهنگی ایران در کانادا»

2012 July 09

اردشیر / رادیو کوچه

چند هفته پیش جمعی از ایرانیان مقیم کانادا در موزه سلطنتی ایالت انتاریو در شهر تورنتو «روز میراث فرهنگی ایران» را گرامی داشته و تحت این عنوان برنامه‌ای با محتوای فرهنگی و هنری برگزار کردند. این موزه در قلب شهر تورنتو پذیرای موسیقی، هنر، تمدن و انواغ رقص ایرانی بود و جمعیتی بالغ بر چهار هزارنفر را در خود جای داد.

مشهود ناصری یکی از اعضای هیت برگزاری در مورد این رویداد به رادیو کوچه گفت این برنامه همه ساله برگزار می‌شود و امسال علارغم کمبود امکانات توانستیم برنامه خوبی برگزار کنیم و تا مردم با فرهنگ و تمدن ایرانی بیش‌تر آشنا شوند.‌

اولین برنامه روز میراث فرهنگی در موزه سلطنتی انتاریو در سال گذشته برگزار شد که با استقبال خوبی مواجه شد. به گفته آقای ناصری، همین استقبال موجب شد تا کمیته برگزاری علارغم مشکلات مالی با دل‌گرمی و نیروی بیش‌تری به دنبال برگزاری مراسم امسال باشد.

در آن مراسم که از صبح روز شنبه 26 می تا عصر ادامه داشت برنامه‌هایی چون انواع رقص و موسیقی زنده از فرهنگ‌های مختلف ایرانی، نمایش تاتر و اسلاید، عروسک‌گردانی، نقاشی و نمایش آثار ایرانی و هم‌چنین سخن‌رانی در مورد تمدن ایران به اجرا درآمد. مراسم روز میراث فرهنگی همه ساله به ابتکار «گروه اجتماعی ایرانیان تورنتو» برگزار می‌شود.

مشهود ناصری دبیر این مراسم می‌گوید تلاش می‌کنیم تا در سال آینده به امکانات بیش‌تری این برنامه را برگزار کنیم و امیدوار هستیم عده بیش‌تری به جمع بازدیدکنندگان و شرکت‌کنندگان بپیوندند.

به گفته وی، مراسم روز میراث فرهنگی با هدف معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی برگزار می‌شود و ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم تورنتو داوطلبانه و بدون کوچک‌ترین ادعایی برای برگزاری موفقیت‌آمیز آن وقت صرف کرده‌اند.

در این مراسم آقای جیسون کنی وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا و دکتر رضا مریدی نماینده پارلمان ایالت انتاریو حضور داشتند. هم‌چنین جان رایرسون، مدیر فرهنگ شهر مارکهام در استان انتاریو با ارسال یادداشتی به برگزارکنندگان روز ویژه ایران در موزه سلطنتی انتاریو، ضمن قدردانی از چنین تلاش «عالی و خارق‌العاده‌ای» گفته است «به طور قطع این که تاریخ و فرهنگ 5 هزار ساله ایران از دریچه چند دهه سیاست بازی مورد قضاوت قرار می‌گیرد، آزاردهنده است.»

مشهود ناصری در مورد بودجه این برنامه می‌گوید ما وامی کوچک از وزارت مهاجرت و شهروندی دریافت کردیم و بقیه هزینه‌ها را از طریق کمک‌های ایرانیان تامین کردیم اما کل بودجه ما حدود 54 هزار دلار بود و با این بودجه برگزاری یک چنین مراسمی دشوار است و امیدوارم در آینده بتوانیم با دست بازتری کار کنیم. ما حدود هشتاد نفر در کمیته برگزاری و یا داوطلبان را داشتیم که بدون دریافت مزد هم‌کاری کردند.

موزه سلطنتی انتاریو واقع در قلب شهر تورنتو هر سال پذیرای مراسم ملیت‌های مختلف ساکن کانادا است. گروه اجتماعی ایرانیان تورنتو نیز از سال گذشته و پس از گفت‌وگو با مقامات موزه موفق شدند مراسم روز میراث فرهنگی را به یک برنامه سالانه تبدیل کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


 1. farhad
  1

  با سلام

  من فرهاد…. هستم از ایران در اکتبر سال ۲۰۰۹
  فایل برای مهاجرت به کبک از طریق نیروی کار ماهر باز کردم ودر ۲۵ می ۲۰۱۰ در سوریه در مصاحبه
  قبول شدم و سی اس کیو گرفتم و همان روز فایل فدرال خود را در سفارت کانادا
  در سوریه باز کردم و بنا به اعلام سایت رسمی سفارت کانادا تا ۱۲تا ۱۸ ماه بعد
  می بایست ویزایم صادر می شد که پس از چندی حوادث سوریه پیش امد و سفارت
  کانادا در سوریه بسته شد و پرونده مربوط به ما به انکارا منتقل شد و حالا بعد از گذشت
  بیش از یک سال وامروز فردا توسط سفارت کانادا در ترکیه و داشتن یک دولت ناکارامد
  در ایران ونبود یک سازمان یا نهاد حمایتی در ایران ما بیش از پیش به یک شخص یا نهادی احتیاج داریم تا بتوانند
  از ما حمایت کند و من بعد جستجوی فروان به این نتیجه رسیدم که این موضوع را با شما در
  میان بگذارم من وبسیاری از جوانان ایرانی زندگی و عمرمان هر روز داره از بین میره و بسیاری از ما دچار
  مشکلات خانوادگی مالی جسمانی و حتی یک مورد فوت که در مورد شوهر دوستم بود شدیم
  برای همین همه این جوانان به علت مشکلات
  فروان موجود در ایران همه امال خود در ایران گذاشته قصد یافتن آن در کشوری که خود را در بالاترین سطح دمکراسی و حمایت
  از ارزش های انساتی میداند کردند و اما تا حالا ما با زیچه سیاست های یکجانبه مهاجرتی این کشور هستیم
  لذا در پایان از شما یگانه یاور ما جوانان ایرانی خواستار رفتار ژورنالیستی جهت کمک به این جامعه نحیف نگه داشته شده هستم.
  ودر اخر من چندین بار با اقای رضامریدی تماس گرفتم ولی تا کنون هیچ جوابی نگرفتم میخواستم ببینم شما کمکی به این جامعه جوان کنید؟

  با تشکر فراوان