Saturday, 18 July 2015
23 September 2021
بیستم تیر- دهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیستم تیر»

2012 July 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1830 میلادی- «کامیل پیسارو» (Camille Pissarro)، نقاش امپرسیونیست فرانسوی متولد شد. در منظره‌سازی مهارت بسیار داشت. وی را استاد چهار نقاش بزرگ از جمله «سزان»، «گوگن» و «ون‌گوک»، می‌خوانند. وی تنها هنرمندی بود که آثارش بین سال‌های ۱۸۷۴ و ۱۸۸۶ در هر هشت نمایش‌گاه آثار امپرسیونیست پاریس به معرض نمایش درآمدند.

1851 میلادی- «لوییس ژاک داگر» (Louis Jacques M. Daguerre) پدر لیتوگرافی و چاپ بادوام عکس درگذشت. او در زمینه‌ی طراحی صحنه‌ی تاتر نیز فعالیت داشت.

این فیزیک‌دان فرانسوی برای اختراع فرآیند داگرئوتیپ در عکس‌برداری شناخته شده‌ است. وی موفق شده بود در سال 1839 بر بشقاب مسی که پوششی از نقره داشت با تابانیدن نور، عکس چاپ کند و از این طریقه چاپ عکس بعدن در لیتو گرافی استفاده شد.

در ژانویه 1839 داگر هم‌راه با آکادمی علوم فرانسه اعلام کردند که فرایند عکاسی که بر رویش کار می‌کردند تکمیل شده و پس از آن در ماه اوت دولت وقت فرانسه اعلام کرد که اختراع داگر هدیه‌ای به جهان است و آن را به رایگان به جهان بخشید.

1940 میلادی- با حمله ده‌ها هواپیمای آلمانی به خاک انگلستان «نبرد بریتانیا» آغاز شد.

نبرد بریتانیا یکی از نبردهای مهم در جریان جنگ جهانی دوم بود که در آن نیروی هوایی آلمان نازی با بمباران شهرها و هدف‌های نظامی و صنعتی و غیرنظامی بریتانیا قصد داشت زمینه را برای حمله و اشغال این کشور فراهم کند. نبرد بریتانیا نبردی است که نامش از تلاش‌های استراتژیک نیروی هوایی آلمان (موسوم به لوفت وافه) در طول تابستان و پاییز 1940 به منظور برتری هوایی بر نیروی هوایی سلطنتی انگلیس موسوم به «راف» (RAF) برگرفته شد‌.

1943 میلادی- نیروهای ایتالیایی وارد جزیره سیسیل شدند. در شمال آفریقا، در نیمه اول ماه مه 1943 نیروهای آلمانی و ایتالیایى از طریق بنادر تونس عقب‏نشینی کردند و نیروهای متفقین از نیروهای هیتلر و موسولینی، سه سال پس از ورود ایتالیا به جنگ جهانی دوم، به کمک صدها ناو جنگی در روز دهم ژوییه  در وارد جزیره سیسیل شدند و پس از یک ماه نبرد، سراسر این جزیره را به تصرف خود درآوردند. این حمله باعث شد تا در اواخر ژوییه پادشاه ایتالیا، «موسولینی» را از کار برکنار کند و دولت ایتالیا فرمان تسلیم و ترک مخاصمه را به نیروهای خود صادر کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1325 خورشیدی- «حبیب سماعی» موسیقی‌دان ایرانی و نوازنده برجسته سنتور درگذشت. در 12 سالگی سنتور را بسیار استادانه می‌نواخت. وی مدتی در مدرسه موسیقی به تحصیل پرداخت و در پایان تحصیلات موسیقی به خدمت ارتش درآمد. سماعی در مراجعت به تهران بنا به توصیه استاد ابوالحسن صبا کلاس تدریس سنتور دایر کرد.

1871 میلادی- «والنتین لویی ژرژ اوژن مارسل پروست» (Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust) نویسنده‌ی معاصر فرانسوی متولد شد. «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» عنوان اثری چند جلدی است که از او در حوزه ادبیات داستانی به یادگار مانده است. «خوشی‌ها و روزها» و رمان «بی‌اعتنای» از دیگر آثار او هستند.

1962 میلادی- «تلستار»  (Telstar)نخستین ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب شد. با قرارگرفتن این ماهواره در مدار زمین، از طریق آن امواج هر فرستنده تلویزیونی که تا آن زمان منحصر به پوشش منطقه محدودی از سطح کره زمین بود، همانند رادیوهای موج کوتاه به سراسر جهان رسیدند و برنامه‌های تلویزیونی نیز جهانی شدند.  این اولین بار بود که امواج تلویزیونی بر فراز اقیانوس اطلس پخش شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,