Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
پس‌نشینی تند

«مرسی، پارلمان و ارتش»

2012 July 10

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

نشست «محمد مرسی» با سران و فرمان‌دهان ارتش که در حقیقت هنوز قدرت اصلی در مصر را در دست دارند درست پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست ‌جمهوری این کشور، برخی را امیدوار کرده بود تا به آینده‌ی دموکراسی در این کشور با خوش‌بینی نگاه کنند. شکی نبود که بدون موافقت نظامیان و پذیرش برخی از شروط از سوی کاندیدای اخوان‌المسلمین هیچ اتفاقی در مصر نخواهد افتاد. با گذشت فقط چند روز از اعلام نتایج اما نشانه‌های آشکاری از چنگ و دندان نشان دادن «محمد مرسی» برای ارتش دیده می‌شود، گویا قرار است تا اسلام‌گرایان در برابر قدرت و نفوذ ارتش مقاومت‌های صورت دهند و «مرسی» خوب می‌داند که این کار از دست او به تنهایی بر نخواهد آمد، پس با اقدام و فرمان به تشکیل مجدد پارلمان منحل شده‌ی این کشور که بخش عمده‌ی کرسی‌های آن در دست اسلام‌گرایان و هم‌فکران اوست قصد دارد تا نفوذ خود را گسترش دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ارتش اما سریعن به این فرمان رییس‌ جمهوری واکنش نشان داده و بر رای پیشین خود پای فشرد. با وجود این کشمکش‌ها اعضای پارلمان مصر قرار است تا روز سه‌شنبه دهم جولای یعنی امروز دوباره دیدار کنند. این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که حکم دادگاه عالی مصر هم‌چنان پابرجاست و دادگاه تجدید نظر نیز آن را تایید کرده است. «سعد الکتاتنی» ریاست این مجلس توضیح داد که بدنه‌ی اصلی مجلس در ظهر روز سه‌شنبه گرد هم خواهند آمد تا درباره‌ی چگونگی برخورد با حکم دادگاه عالی مصر با یک‌دیگر رایزنی کنند. ناظران و دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند آن‌ها بی‌صبرانه منتظرند تا ببینند برخورد و رفتار سربازان محافظ ساختمان پارلمان با این اقدام نمایندگان چگونه خواهد بود. در حقیقت این یک آزمون دیگر برای ارتش، پارلمان و نهاد ریاست‌ جمهوری مصر است تا میزان مدارا و عزم خود را برای حرکت بر مدار قانون و دموکراسی نشان دهند.

هرگونه برخورد خشن پلیس و نیروهای نظامی و امنیتی با این تجمع از یک سو و اقدام نمایندگان پارلمان و یا شخص «محمد مرسی» برای به صحنه و خیابان کشاندن مجدد مردم از دیگر سو به آسانی خواهد توانست تا آرامش شکننده‌ی موجود در مصر را دچار تزلزل کند، حرکتی که هزینه‌ها و عواقبش کم‌تر از کوتاه آمدن هر کدام از طرفین ماجرا نخواهد بود. باید چند ساعت دیگر صبر کرد و دید واکنش طرفین ماجرا نسبت به این حرکت چگونه است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,