Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای دهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 10

دادگاه عالی قانون اساسی مصر:

«انحلال مجلس مصر لازم‌الاجراست»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از اعلام رییس جمهوری جدید مصر مبنی بر بازگشایی مجدد پارلمان این کشور، دادگاه عالی قانون اساسی مصر ضمن رد فرمان محمد مرسی، گفت حکمی که براساس آن مجلس منحل شد، لازم‌الاجرا است.

آقای مرسی روز ‌یک‌شنبه ، 8‌ ژوییه، طی فرمانی خواستار بازگشایی مجدد مجلس شد.

مجلس مصر یک ماه پیش و در پی حکم دادگاه عالی قانون اساسی منحل شد.

این دادگاه استفاده از دو سیستم رای‌گیری مختلف در انتخابات را دلیل انحلال مجلس اعلام کرد و در آن زمان که ارتش قدرت را در اختیار داشت، حکم انحلال مجلس را به اجرا درآورد.

به دنبال دستور آقای مرسی، رییس مجلس خواستار برگزاری جلسه‌ای در روز سه‌شنبه دهم ژوییه شد.

اعضای شورای عالی نظامیان مصر هم به دنبال فرمان بازگشایی مجدد مجلس‌، جلسه ای اضطراری تشکیل دادند.

……………………………………..

دادستانی تهران:

«علی مطهری مصونیت ویژه ندارد، اعلام جرم پابرجاست»

خبر / رادیو کوچه

دادستانی عمومی و انقلاب تهران روز دوشنبه، 9 ژوییه و ساعاتی پس از اظهارنظر علی مطهری، نماینده تهران، در مجلس شورای اسلامی که گفته بود «دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد» واکنش نشان داده است.

به گزارش فارس، عباس جعفری‌دولت‌آبادی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد‌ که گفته های او از «مصادیق عناوین مجرمانه» است و آقای مطهری «مصونیت ویژه» در برابر قانون ندارد.

آقای مطهری گفته بود: «اگر توهین یا افترایی (در صحن علنی مجلس) در کار باشد، فرد توهین‌شونده حق دفاع از خود در صحن مجلس را دارد» و «دادستان حق ورود به نطق نمایندگان را ندارد.»

اطلاعیه دادستانی در واکنش به گفته‌های آقای مطهری می‌گوید که «توهین به مقامات کشور از جمله رییس جمهوری و هم‌چنین انتشار اکاذیب مطابق قانون مجازات اسلامی جرم است و دادستانی باید طبق تکلیف قانونی اقدام کند.»

اطلاعیه دادستانی تهران مصونیت پارلمانی را که پیش‌تر آقای مطهری به آن اشاره کرده به طور تلویحی رد کرده است.

 ……………………………………..

 مهاجمان انتحاری عامل بودند،

«14 کشته و زخمی در حمله به مرکز پلیس قندهار»

خبر / رادیو کوچه

مقام‌های محلی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته‌اند که در جریان حمله مهاجمان انتحاری به این ولایت، دو کودک کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقام‌های ولایت قندهار گفته‌اند که مهاجمان عصر دوشنبه، 9 ژوییه، به مقر فرماندهی پلیس قندهار حمله کردند.

گفته شده که گروهی از مهاجمان در یک مدرسه در نزدیک مقر فرماندهی پلیس موضع گرفته و به سوی ساختمان فرماندهی پلیس شلیک کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی گفته‌اند که درگیری میان پلیس و مهاجمان حدود دو ساعت ادامه داشته است.

مقام‌های محلی قندهار گفته‌اند که در انفجار انتحاری و حمله به ساختمان فرماندهی پلیس دو کودک کشته شده و دوازده نفر دیگر که بیش‌تر آن‌ها غیرنظامی هستند، زخمی شده‌اند.

در یک حادثه جداگانه دیگر در بامیان مزکر افغانستان، سه مامور پلیس در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای کشته شده اند.

این انفجار در ولسوالی شیبر، در شرق بامیان زمانی روی داد که خودرو حامل ماموران پلیس با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

بامیان از ولایت‌های آرام افغانستان است و این گونه انفجارها در آن سابقه چندانی ندارد.

……………………………………..

پس از توافق با بشار اسد،

«ورود کوفی عنان به تهران»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه،‌ پس از سفر به دمشق، شام‌گاه دوشنبه، 9 ژوییه، برای مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی وارد تهران شد و از  سوی معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، کوفی عنان در  سفر خود به ایران با علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و سعید جلیلی، دبیرعالی شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی دیدار و درباره تحولات سوریه گفت‌وگو و رایزنی خواهد کرد.

در همین حال قرار است کوفی عنان و علی‌اکبر صالحی روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کنند.

احمدی فوزی، سخن‌گوی کوفی عنان گفته است: «‌این‌جا هستیم تا درباره وضعیت سوریه مذاکره کنیم. همان‌گونه که می‌دانید اواخر ماه گذشته نشست اقدام برای سوریه در ژنو برگزاری شد تا ببینیم چگونه با هم‌کاری یک‌دیگر می‌توانیم به برقراری ثبات در سوریه کمک کنیم.»

کوفی عنان پیشتر تاکید کرده بود که ایران که نقشی کلید در پایان دادن به خون‌ریزی‌ها در سوریه دارد.

کوفی عنان روز دوشنبه گفته بود که در دیدار با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، بر سر دست‌یابی به راه حلی سیاسی برای حل بحران 16 ماه در سوریه به توافق رسیده‌اند.

کوفی عنان پس از دیدار با بشار اسد گفته بود:ما در مذاکره بر ضرورت پایان دادن به خشونت‌ها و یافتن راه‌هایی برای آن گفت‌وگو کردیم. ما بر سر یک راه حل  توافق کردیم که با مخالفان حاکمیت سوریه در میان خواهم گذاشت.

جهاد المقدیسی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه سوریه، نیز مذاکرات روز دوشنبه  را «سازنده و خوب» توصیف کرد.

هم‌چنین بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، با بیان این‌که، ملت باید درباره آینده کشورشان و این‌که من باید بمانم یا بروم تصمیم بگیرند، بیش‌ترین قربانیان درگیری‌ها در سوریه را حامیان نظام دانست و تصریح کرد آمریکا از تروریست‌ها در سوریه حمایت سیاسی می‌کند.

 ……………………………………..

یک مقام اتحادیه اروپا:

«24 ژوییه، دور دوم مذاکرات فنی ایران و اتحادیه اروپا»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز دوشنبه، 9 ژوییه، یک مقام اتحادیه اروپا از پیگری مذاکرات فنی و کارشناسی جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا در روز 24 ژوییه، ‌سوم مرداد، در استانبول، ترکیه خبر داده است.

به گزارش فارس و به نقل از رویترز، یک مقام اتحادیه اروپا گفت: «دیپلمات‌های ارشد اتحادیه اروپا و ایران روز 24 جولای (سه‌شنبه سوم مرداد) مذاکرات فنی و کارشناسی خود را در مورد برنامه هسته‌ای ایران پی‌گیری می‌کنند تا راه حل دیپلماتیکی برای حل و فصل این موضوع پیدا کنند.»

این مذاکرات که در استانبول برگزار می‌شود دور دوم مذاکرات فنی و کارشناسی است.

براساس این گزارش، ایران و 6 قدرت جهانی در آخرین دور از مذاکرات خود در مسکو توافق کردند که برای کاهش اختلافات دو طرف مذاکرات ادامه یابد.

براساس این گزارش، در مجموعه ای از مذاکرات که طی سال جاری برگزار شد دو طرف آمادگی خود را برای پیش‌برد موضوع اعلام کردند.

دور اول مذاکرات کارشناسی میان ایران و نمایندگان گروه 1+5 هفته پیش به مدت دو روز در استانبول برگزار شد.

 ……………………………………..

رییس جمهوری اسلامی:

«خداوند دینی به نام یهودیت و مسیحیت نفرستاده است»

خبر / رادیو کوچه

رییس جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 10 ژوییه، در اجلاسی با نام اجلاس «بین‌المللی زنان و بیداری اسلامی» گفت: «خداوند دینی به نام یهودیت و مسیحیت نفرستاده است و حضرت موسی و حضرت عیسی نیز منادی دین اسلام بودند.»

به گزارش فارس، محمود احمدی‌نژاد صبح امروز در سالن برج میلاد با اشاره به این‌که ضرورت اصلاح جهان، بیداری انسان‌ها است اظهار داشت:‌ «تمام پیامبران اولی‌العزم آمده‌اند تا جهان را اصلاح کنند.»

وی افزود: «اسلام یک دین جهانی است و خداوند یک دین بیش‌تر نفرستاده است. خداوند دینی به نام مسیحیت و یهودیت نفرستاده است. حضرت ابراهیم(ع) منادی اسلام بود، حضرت موسی و حضرت عیسی نیز منادی دین اسلام بودند.»

رییس‌جمهوری اسلامی ادامه داد: «خداوند یک دین بیشتر نفرستاده است و آن اسلام است، پیامبر عزیز ما متعلق به تمام جهان است که پیامبر خاتم است. ایشان پیامبر مردم آمریکا، اروپا و آسیا نیز است. پیامبر بودایی‌ها نیز است و آمده است تا همه را نجات دهد.»

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این‌که «ضرورت اصلاح جهان از بین رفتن نظام استکباری است» گفت: «امروز نوک تیز تمام انقلاب‌ها باید علیه نظام استکباری باشد چرا که اگر ما تمام نظام سلطه را هدف بگیریم دیکتاتورها همگی فرو خواهند ریخت.»

احمدی‌نژاد گفت: «نوک تیز انقلاب‌ها و قیام‌ها باید علیه رژیم صهیونیستی باشد چرا که پایگاه استکبار است و تا زمانی که نظام سلطه و رژیم صهیونیستی باشد ملت‌ها روی خوش نخواهند دید و آن‌ها باید از بین بروند.»

 ……………………………………..

از سوی مسوولان زندان صورت گرفت،

«خودداری از اعزام نسرین ستوده به دادگاه انتظامی وکلا»

خبر / رادیو کوچه

بنا بر گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، احضاریه‌ای که از طرف شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا برای رسیدگی به تعلیق پروانه وکالت نسرین ستوده در زندان ابلاغ شده بود وی باید یک‌شنبه ۱۸ تیر ماه در محل کانون وکلای مرکز حاضر می‌شد.

به گزارش ملی-مذهبی، این در حالی است که علارغم حضور قضات دادگاه انتظامی وکلا و حضور نزدیکان نسرین ستوده، مسوولان از اعزام این وکیل و فعال حقوق بشر به محل دادگاه خودداری کردند.

با وجود این که تشکیل این دادگاه به درخواست دادسرای اوین انجام پذیرفته اما مشخص نیست به چه دلیلی از اعزام وی خودداری می‌شود.

هشتم خرداد ماه 90 آخرین باری بود که وی با دست‌بند به محل کانون وکلا اعزام شده بود.

 ……………………………………..

با معرفی مشاوران سیاسی جمهو‌ری‌خواهان آمریکا،

«فخرآور مشاور سیاسی میت رامنی برای ریاست جمهوری»

خبر / رادیو کوچه

تیم مشاوران سیاسی میت رامنی، کاندیدای جمهوری‌خواهان، در انتخابات سال 2012 ریاست جمهوری آمریکا برای منطقه خاور میانه و شمال آفریقا معرفی شدند.

بنا بر گزارش سایت کمپین رامنی،  این تیم که به‌طور مستقیم‌ با ولید فارس مشاور ارشد میت رامنی در امور خاور میانه کار می‌کنند، در‌‌ ششم جولای 2012 در نشستی با مدیران ارشد این کمپین اعلام موجودیت کردند و اسامی  این مشاوران برگزیده دروب سایت کمپین منتشر شده است.

در این تیم مشاوران، کارشناسان سیاسی برای کشورهای مختلف معرفی شده‌اند که در شش ماه آینده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تدوین سیاست‌های رییس جمهوری احتمالی آینده آمریکا در قبال کشورهای منطقه خاورمیانه خواهند پرداخت. جان هجار، تام هارب، ابلان فریس از لبنان، امیرعباس فخرآور از ایران، فرید قدری و شرکوه عباس از سوریه، مقدی خلیل و کمال ابراهیم از مصر، محمد طاهیر از سودان و انجلوس آگوک از سودان جنوبی اعضای هیت رییسه مشاوران میت رامنی برای سیاست‌های خاورمیانه‌ای وی هستند.

امیرعباس فخرآور که در حال حاضر در دانش‌گاه امنیت ملی و سیاست خارجی واشینگتن به‌عنوان پژوهشگر و استاد مهمان به تدریس مشغول است، جوان‌ترین عضو این تیم مشاوران است.

لازم به ذکر است، دکتر ولید فارس، رییس مشاوران میت رامنی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، و از نزدیکان فخرآور از مدافعان طرح تغییر حکومت در ایران است.

گفتنی است انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر 2012 برگزار خواهد شد که رییس جمهوری فعلی، باراک اوباما از حزب دموکرات به رقابت با میت رامنی کاندیدای حزب جمهوری‌خواه خواهد پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,