Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
بیست‌ویکم تیر- یازدهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیست‌ویکم تیر»

2012 July 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1314 خورشیدی- قیام مسجد «گوهرشاد» مشهد علیه کشف حجاب روی داد. پس از آن‌که زمزمه نقشه رضاخانی در قالب کشف حجاب به مردم رسید، اعتراضات سراسری ایران را فرا گرفت. در این میان یکی از علمای مشهد در شورای مجتهدان شهر، به‌عنوان نماینده معرفی شد تا با رضاخان مذاکره کند، ولی به محض رسیدن به تهران، به‌دستور رضاخان بازداشت و در ری ممنوع‏الملاقات شد. در ادامه اعتراضات، در چنین روزی، در مسجد گوهرشاد، شعارهای ضد سلطنت و ضد حجاب‌زدایی داده شد. قوای دولتی که تجمع مردم را دیدند به‌دستور رضاخان به اجتماع آنان یورش برده و بسیاری زخمی و کشته شدند.

1804 میلادی- دوئل تاریخی معاون رییس جمهوری آمریکا و نخستین وزیر خزانه‌داری این کشور در چنین روزی رخ داد. یکی از ماندنی‌ترین «دوئل»ها در طول تاریخ، میان «آرن بر» (Aaron Burr) معاون رییس جمهوری وقت آمریکا و «الکساندر هامیلتون» وزیر خزانه‌داری وقت این کشور در ایالت نیوجرسی روی داد که به کشته شدن هامیلتون انجامید.

دوئل (تیراندازی به یک‌دیگر از فاصله نزدیک با حضور شاهد به منظور دفاع از حیثیت) مدت‌ها در غرب مرسوم بود. این دو سیاست‌مدار عقاید سیاسی مختلف داشتند و «هامیلتون» فدرالیست (هوادار وجود یک قدرت مرکزی در آمریکا‌) و «بر» هوادار توزیع قدرت در ایالات (کنفدراسیون) بود. گفته شده در جریان مبارزات انتخاباتی نیویورک، هامیلتون برضد «بر» سخن گفته بود و به رای دهندگان اخطار کرده بود که اگر بار دیگر آرا‌ خود را به سود «بر» به صندوق‌ها بیاندازند و او فرصت تازه به دست آورد اتحادیه ما (ایالت متحده) فرو خواهد پاشید و این مطلب در روزنامه‌ها به چاپ رسید و «بر» از هامیلتون خواست که در ملا‌ عام حرف خود را پس بگیرد و عذرخواهی کند و چون پاسخ هامیلتون او را قانع نکرد، دوئل کردند و هامیلتون گلوله خورد و روز بعد درگذشت.

1927 میلادی- «تئودور میمن» (Theodore Maiman)، فیزیک‌دان آمریکایی و سازنده‌ی اولین لیزر در جهان زاده شد. در رشته فیزیک دانش‌گاه کلرادو تحصیل کرد و برای اخذ مدرک مهندسی الکترونیک به دانش‌گاه استنفورد رفت و در رشته فیزیک درجه دکترا گرفت.

میمن دو بار نامزد دریافت جایزه نوبل شد در سال ۱۹۶۶ جایزه «اولیور بکلی»  (Oliver Buckley)و هم‌چنین جایزه «ولف» (Wolf) را در سال ۱۹۸۳ به خود اختصاص داد.

1979 میلادی- ایست‌گاه فضایی «اسکای‌لب» (Skylab) یک ایست‌گاه فضایی بود که توسط ایالات متحده آمریکا در سال 1973 میلادی در مدار زمین قرار گرفت و در چنین روزی به زمین بازگشته و سوخت. اکثر بخش‌های آن به هنگام ورود به جو منهدم شدند، ولی برخی از قطعاتش در استرالیا افتادند. این نخستین ایست‌گاه پژوهشی ناسا در فضا بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1899 میلادی- «ای بی وایت» (E. B. White) نویسنده، شاعر و طنزپرداز آمریکایی زاده شد. او به جز طنز در زمینه‌ی داستان‌نویسی کودکان هم کوشا بود.

1920 میلادی- «یول برینر» (Yul Brynner) بازی‌گر تاتر و سینما در روسیه متولد شد. او برای بازی‌هایش در «سلطان و من»، «ده فرمان» و نقش اصلی فیلم «هفت دلاور» شناخته می‌شود. برینر برای صدای گرم و پخته‌اش مورد توجه قرار داشت و سر تراشیده‌ای که با آن نقش سلطان را در فیلم «سلطان و من» بازی کرد به عنوان یک ویژگی و گزینش شخصی تا آخر عمر با او باقی ماند. او برای بازی در همین فیلم (سلطان و من) جایزه اسکار به‌ترین بازی‌گر نقش اول مرد را به دست آورد. در سال ۱۹۸۵ برای تقدیر از ایفای نقش در نمایش سلطان و من جایزه ویژ‌ی تونی به او اهدا شد.

«بندر نیویورک»، «آناستازیا»، «دزد دریایی» برخی دیگر از فیلم‌هایی هستند که او در آن‌ها ایفای نقش کرده است.

1989 میلادی- مجمع کنترل برنامه توسعه ملل، روز یازدهم ژوییه را به عنوان روز جهانی جمعیت اعلام کرد تا افکار عمومی جهان را به خطر افزایش جمعیت و تدابیر و برنامه‏های توسعه و نیاز به حل مشکلات ناشی از افزایش جمعیت جهان، جلب کنند.

1343 خورشیدی- «حسین علا» سیاست‌مدار ایرانی درگذشت. وی دو دوره نخست‌وزیر ایران بود. در سال ۱۲۶۰ در تهران زاده شد و پدرش «علا‌السلطنه» بود. کودکی را در قفقاز گذراند و تحصیلات خود را در لندن انجام داد و پروانه وکالت در دادگاه‌های بریتانیا گرفت سپس به وزارت خارجه ایران وارد شد. علاء هم‌زمان با کار در سفارت در رشته حقوق دانش‌گاه لندن نیز تحصیل می‌کرد.

در دوره پنجم به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد و هم‌راه با «مدرس»، «تقی‌زاده» و «مصدق» با خلع قاجاریه مخالفت کرد. در دوره رضاشاه چندبار وزیر شد. پس از بازگشت به ایران وزیر خارجه و بعد از کشته شدن رزم‌آرا، نخست‌وزیر شد. در دوران نخست‌وزیری دکتر مصدق وزیر دربار بود. پس از برکناری زاهدی دوباره نخست‌وزیر شد. در ۱۳۴۲ وزیر دربار بود و از سیاست شاه در تبعید خمینی انتقاد کرد و برکنار شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,