Saturday, 18 July 2015
16 September 2021

«شبکه تصویری کوچه/رسیتی نویسنده‌ی کتاب کودک»

2012 July 11

نفیسه مطلق / شبکه تصویری کوچه

لازم به اشاره است ویدئوی زیر پیش‌تر در سایت چاری ماکان نمایش داده شد و گزارش‌های مربوط به آن نیز در  سایت پس‌کد منتشر شده است و حقوق معنوی و مادی آن متعلق به این موسسه بوده که در کوچه باز نشر شده است.

—-

«رسیتی عایشه‌رشید» همیشه خودش را به عنوان یک مادر تمام‌وقت که وظیفه‌ی رسیدگی به امور منزل و مراقبت از 5 فرزند و همسرش را به عهده دارد معرفی می‌کند. اما من با او در مراسم افتتاحیه یکی از کتاب‌هایش آشنا شدم. او تا به حال برای کودکان کتاب‌هایی درباره‌ی جانورانی چون اوران‌گوتان‌ها، فیل‌ها و همچنین لاک‌پشت‌های سبز نوشته است. من هم‌چنین او را به عنوان یک فعال محیط‌زیستی نیز می‌شناختم که فعالیت‌های داوطلبانه‌ی زیادی به خصوص در زمینه‌ی کاشت درخت و مراقبت در امور باغ‌وحش انجام داده.

یک روز با رسیتی به باغ‌وحش ملی مالزی رفتم تا او را در اهدای مقداری دوریان، انبه و خرما به اوران‌گوتان‌ها همراهی کنم. او می‌گوید که این باغ‌وحش به علت مشکلات مالی نمی‌تواند به حیوان‌ها غذاهای مغزی و مناسبی بدهد. رسیتی اوران‌گوتان‌ها را به نام صدا می‌زند: «نگاه کن! او «کیتی»‌ست. او هم‌سن آخرین فرزند من است… آن یکی «منجا»‌ست. همان اوران‌گوتانی که درباره‌اش کتابی نوشته‌ام». او با صدایی غمگین و کمی لرزان ادامه می‌دهد: «من واقعن دلم می‌سوزد که آن‌ها را در قفس می‌بینم. حق آن‌ها‌ست که در جنگل آزادانه زندگی کنند».

رسیتی با من از عقایدش درباره‌ی مسوولیت آدم‌ها در برابر طبیعت و حیات‌وحش می‌گوید: «در واقع، هدف اصلی من تنها نگارش کتاب برای کودکان نیست،‌ بلکه می‌خواهم از این طریق آگاهی کودکان را درباره‌ی اثرات مثبت و منفی انسان بر طبیعت و دنیای حیوانات ارتقا دهم. من می‌خواهم آن‌ها را به فکر کردن وادارم تا کاری انجام دهند». رسیتی وبلاگی به نام «امیدهای سبز» دارد؛ وبلاگی که بیشتر فعالیت‌های داوطلبانه و خبرهای محیط‌زیستی را پوشش می‌دهد. معتقد است که وبلاگ و فیس‌بوک ابزارهای خوبی برای آگاهی‌رسانی و دعوت از مردم جهت ملحق شدن در فعالیت‌هایی نظیر درخت‌کاری یا حمایت از یک حرکت موثر است.

چیزی که داستان رسیتی را بیشتر برای من جذاب می‌کند همت او در هم‌راه کردن اعضای خانواده‌اش در امور محیط‌زیستی‌ست. در این‌باره توضیح می‌دهد: «من به عنوان یک مادر و زن خانه‌دار واقعن گرفتار هستم اما در عین حال مطمئن هستم که چیزهایی دارم که باید به مردم بگویم. معتقدم کتاب‌های مصور در این زمینه بسیار موثر و مفید هستند. بنابراین، از چند هنرمند تقاضا کردم تا کتاب‌های من را تصویرسازی کنند. زمانی که اولین کتابم منتشر شد، از من تقاضا کردند تا درباره‌ی جانوران دیگری که با مشکلات خاصی مواجه هستند هم کتاب بنویسم. اما من فکر می‌کنم نوشتن کتاب کفایت نمی‌کند. باید راهی پیدا می‌کردم که این کتاب‌ها در دسترس خانواده‌های کم درآمد هم قرار بگیرد. خوشبختانه با حمایت مالی یک سازمان مالزیایی توانستم این کتاب را در کتاب‌خانه‌های مدارس سرتاسر کشور توزیع کنم. در حال حاضر هم تصمیم دارم با اهدای کتاب به بخش کودکان تمام بیمارستان‌های مالزی، آن را در دسترس کودکانی که مدتی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند نیز قرار دهم».

ویمو

[vimeo]http://vimeo.com/44019501[/vimeo]

یوتیوب

[youtube]http://youtu.be/AGhNv0mXt84[/youtube]

ویدئوی پیشین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,