Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
جیسون کنی:

«در حال بررسی بازکردن بخش پذیرش ویزا در تهران هستیم»

2012 July 11

جیسون کنی، وزیر شهروندی، مهاجرت و چند فرهنگی کانادا در نامه‌ای به حسن زارع‌زاده اردشیر‌، ریاست مرکز بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت در حال بررسی باز کردن بخش پذیرش مدارک ویزا در تهران هستیم.  این نامه که روز گذشته به دفتر آی سی اچ آر رسیده است تلاش دارد تا نگرانی‌های جامعه ایرانی را پایان دهد.

مرکز بین‌المللی حقوق بشر در تاریخ 10 مه در نامه‌ای به آقای جیسون کنی به بسته شدن دفتر ویزا و مهاجرت در تهران اعتراض کرده و نوشته بود ما باور نداریم که بستن دایمی دفتر ویزا در تهران، با توجه به تاثیرات آن روی جامعه ایرانی، تصمیم بهینه‌ای باشد. حال اقدام شما در نتیجه مشکلات مالی باشد یا محدودیت‌های معاملات مالی میان دو کشور.‌

حسن زارع‌زاده اردشیر، رییس مرکز بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این نامه خطاب به وزیر نوشته بود: این اقدام (بسته شدن دفتر مهاجرت در تهران) خلاف حقوق بشر است. ما از تحریم‌های دیپلماتیک علیه نظام جمهوری اسلامی حمایت می‌کنیم ولی باور داریم که بسته شدن دفتر ویزا تنها ایرانیان را در تنگنا قرار می‌دهد.

آقای جیسون کنی، وزیر شهروندی و مهاجرت کانادا در پاسخ به این نامه نوشته است : من می‌دانم که انتقال دفتر ویزا از تهران به آنکارا در جامعه مقداری نگرانی ایجاد کرده است. بدین دلیل من از کار‌کنان اداره‌ی شهروندی و مهاجرت خواسته‌ام تا امکان باز کردن بخش پذیرش مدارک ویزا (visa application centre VAC) را در تهران بررسی نمایند که در این بخش متقاضیان می‌توانند فرم درخواست ویزا را تکمیل و هزنیه مربوطه را پرداخت و پاسپورت خود را در تهران تحویل دهند.

متن کامل نامه وزیر مهاجرت به حسن زارع زاده اردشیر مدیر مرکز بین‌المللی حقوق بشر به شرح زیر است.

آقای حسن زارع زاده اردشیر

ریاست مرکز بین المللی حقوق بشر

آقای اردشیرعزیز،

این نامه را در پاسخ به نامه شما به تاریخ ۱۰ مه که نگرانی‌های کنگره کانادایی‌های ایرانی‌تبار راجع به بسته شدن بخش ویزا و امور مهاجرت سفارت کانادا در ایران (تهران) در آن طرح شده بود می‌نویسم.

 

امور شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC ) شبکه دفاتر خود را به صورت سالانه ارزیابی کرده و راه‌های بهتر و موثرتر ارایه خدمت به متقاضیان را بررسی می‌کند.

 خدمات ویزا را از یک دفتر به دیگری منتقل کردن غیر‌معمول نیست. در بسیاری از موارد، سیستم پردازش جدید ما اجازه می‌دهد تا افسران ویزا در سراسر جهان با به اشتراک گذاشتن وظایف سنگین به پردازش ویزاها سرعت ببخشند. در مورد ایران، ما انتظار داریم که متقاضیان درخواست ویزا از ایران خدمات CIC را پس از انتقال کامل دفتر ویزا از تهران به آنکارا و استقرار در آن‌جا سریع‌تر دریافت کنند.‌

 با این حال، همان‌طور که مطلعید، ‌دلایل اداری دیگری نیز در انتقال دفتر ویزا تهران به آنکارا وجود دارد. در طول چند ماه گذشته، ما قادر به تضمین امنیت افسران ویزا و اسناد در تهران نبوده‌ایم. علاوه بر حملات به افسران ویزای ما، متقاضیان ویزا طی سال‌ها به ما گفته‌اند که استانداردهای صدور ویزا و ارایه خدمات در دفتر تهران به مانعی برای بازدید از کانادا تبدیل شده بود. متاسفانه، به دلیل واقعیت‌های امنیتی موجود، ما نمی‌توانستیم استانداردهای ارایه خدمات در دفتر تهران را توسعه و بهبود بخشیم.

 من می‌دانم که انتقال دفتر ویزا از تهران به آنکارا در جامعه مقداری نگرانی ایجاد کرده است. بدین دلیل من از کار کنان اداره‌ی شهروندی و مهاجرت خواسته‌ام تا امکان باز کردن بخش پذیرش مدارک ویزا ( visa application centre VAC ) را در تهران بررسی نمایند که در این بخش متقاضیان می‌توانند فرم درخواست ویزا را تکمیل و هزنیه مربوطه را پرداخت و پاسپورت خود را در تهران تحویل دهند.

نقش اصلی VAC دریافت فرم درخواست ویزا، مدارک لازم و هزنیه درخواست ویزا است که به صورت امن به دفتر ویزای مربوطه (آنکارا) انتقال می‌گردد. دفاتر VAC در مقایسه با دفاتر ویزا نیز از این مزیت برخوردارند که ساعات بیش‌تری در دست‌رس مراجعه‌کنندگان هستند. عوامل خدماتی در دفاتر‌VAC ، به زبان محلی در دست‌رس بوده، و برچگونگی پر کردن فرم‌ها نظارت، و از تکمیل شدن آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند. این به متقاضیان کمک می‌کند تا با تاخیر غیر‌ضروری ناشی از عدم توجه به روند کار، تکمیل فرم‌ها، ارایه مدارک ناقص و رد تقاضا مواجه نشوند.‌

با تشکر از شما برای صرف وقت در نوشتن نامه. من امیدوارم که توضیحات ارایه شده مفید باشد.

ارادتمند،

جیسون کنی

وزیر شهروندی، مهاجرت، و چند فرهنگی کانادا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۶ Comments


 1. shady
  1

  I hope ,it will do in Iran. tanks a lot


 2. Nazi

 3. Omid
  3

  Thanks jason


 4. nader
  4

  Please expedite opening VAC in Tehran.

  Thanks


 5. skazemzade@yahoo.com
  5

  salam shahnaz jan omidwaram khabare khubi bashe

 6. 6

  Thanks so much for this good news