Saturday, 18 July 2015
24 September 2021

«خبرهای یازدهم ژوییه ۲۰۱۲»

2012 July 10

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پی وخیم‌تر شدن وضعیت جسمانی،

«انتقال نرگس محمدی به بیمارستان زنجان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 9 ژوییه، نرگس محمدی، نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر ایران در بیمارستان ولیعصر زنجان بستری شده است.

به گزارش سایت ملی ـ مذهبی، وضعیت جسمانی محمدی وخیم گزارش شده و هم‌اکنون ممنوع‌الملاقات است.

به گفته پزشکان، نرگس محمدی به بیماری عصبی مبتلا است که به فلج عضلانی منتهی می‌شود. وی به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری به 6 سال زندان محکوم شده است.

 …………………………………………

در دیدار عنان با صالحی مطرح شد،

«ایران کلید طلایی حل بحران سوریه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، در دیدار نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه با وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با تاکید بر ضرورت رای‌زنی با تهران در موضوع سوریه، جمهوری اسلامی به عنوان «کلید طلایی» حل این بحران عنوان شد.

به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، کوفی که در تهران به سر می‌برد، روز سه‌شنبه، 10 ژوییه، در دیدار با علی‌اکبر صالحی ضمن تشریح نتایج اجلاس اخیر ژنو در مورد سوریه اظهار داشت: «نقش و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در کمک به حل و فصل بحران سوریه مهم و ضروری است و حضور مجدد این‌جانب در تهران، دلیل روشن این ادعاست.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این ملاقات با اشاره به مذاکرات اخیر خود با دبیرکل سازمان ملل و تعدادی از وزرای خارجه کشورهای غربی و منطقه در خصوص سوریه، تاکید کرد: «همه باید تلاش کنند که با بهترین شیوه به راه‌های برون رفت از این مشکل دست یابند.»

صالحی با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از طرح 6 ماده‌ای کوفی عنان در جهت برون رفت از این مشکل‌، واقع‌گرایی، بی‌طرفی، جدیت و بردباری را از عوامل مهم موفقیت هر طرحی برای حل و فصل این مشکل دانست.

وی موضع جمهوری اسلامی را احترام به حق برخورداری مردم سوریه از حقوق اساسی خود، اصلاحات در حال اجرای رییس جمهوری بشار اسد در این راستا، عدم دخالت خارجی در امور داخلی سوریه و نیز نقش مهم سوریه در مقاومت علیه اسراییل بیان کرد.

کوفی عنان نیز هدف از سفر به تهران را، ادامه حمایت‌ها و هم‌کاری‌های جمهوری اسلامی از تلاش‌هایش برای حل و فصل بحران سوریه عنوان کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: «در این دیدار ایران، به عنوان «کلید طلایی» حل بحران سوریه مورد توجه قرار گرفت.»

 …………………………………………

برخی منابع داخلی و خارجی:

«ایران مجبور به بستن درب چاه‌های نفت است»

خبر / رادیو کوچه

برخی رسانه‌های خارجی، از تاثیر «شدید» تحریم‌های غرب که صادرات نفت ایران را هدف قرار داده، خبر داده و گزارش کردند که ایران مجبور شده ‌است که درب شماری از چاه‌های نفتی میادین خود را ببندد و تولید نفت کنونی ایران به کم‌ترین میزان طی دو دهه اخیر رسیده‌ است.

به گزارش رویترز، بستن درب این چاه‌های نفتی به معنی از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد برای ایران است.

بنا بر این گزارش، ایران پس از تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا که اول ماه جاری میلادی به اجرا گذاشته شد و علاوه بر قطع واردات نفت از ایران، ارایه بیمه‌نامه به کشتی‌های حامل نفت ایران را نیز متوقف کرد، مجبور شده‌ است که تولید نفت در برخی میادین نفتی را قطع کند و تولید نفت خام ایران هم‌اکنون به زیر سه میلیون بشکه در روز رسیده‌است.

بنابر این گزارش صادرات روزانه نفت ایران هم‌اکنون به نصف مقدار نفت صادراتی این کشور در سال گذشته رسیده ‌است و این کشور مجبور به انبار کردن نفت بی‌مشتری خود در تانکرهای نفتی و مخازن خشکی شده ‌است.

چندین منبع ایرانی و غربی گفته‌اند که هنوز هم روند ذخیره‌سازی نفت بی‌مشتری در انبارهای خشکی و دریایی ایران ادامه دارد و این کشور مجبور شده ‌است که درب چاه‌های پیر نفتی خود را ببندد.

کارشناسان غربی مدعی شده‌‌اند که بستن درب چاه‌های کهنه نفتی به منزله از رده خارج شدن این میادین است، چرا که باز کردن درب چاه‌ها و برداشت دوباره نفت از این میادین (به‌خاطر افت فشار نفت) بسیار مشکل خواهد بود.

این در حالی است که ایران می‌گوید که با بستن درب چاه‌های نفتی، مشغول تعمیر و بازسازی چاه‌های کهنه است، اما کارشناسان غربی می‌گویند که بستن درب چاه‌های کهنه به‌منزله مرگ آن است و به سختی قابل احیا خواهد بود.

…………………………………………

علی مطهری:

«با صحبت دادستان تهران، حتمن برخی مصونیت ویژه دارند»

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس در نامه‌ای  از «اعلام جرم» دادستانی علیه خود انتقاد کرده و گفته است: «اقدام دادستانی «محدود‌کردن آزادی بیان» است و مجلس را به نهادی «فرمایشی» بدل خواهد کرد.»

به گزارش مهر، در این نامه، نماینده مجلس از عباس جعفری‌دولت‌آبادی خواسته است به جای اعلام جرم علیه این نماینده مجلس و  تلاش برای محدود کردن نمایندگان مجلس، در راستای استقرار عدالت اجتماعی تلاش بیش‌تر بکند.

در نامه تازه علی مطهری در واکنش به اطلاعیه دادستانی تهران  و خطاب به  این نهاد قوه قضاییه آمده است: «بعید است که جناب‌عالی فرق میان انتقاد و توهین را ندانید و همین‌طور بیان تساهل و تسامح فرهنگی برخی مقامات دولتی را نشر اکاذیب بدانید، بنابراین بهتر بود عامل و انگیزه اصلی اعلام جرم خود علیه این‌جانب در خصوص جمله‌ای از نطق میان دستور من در مجلس هشتم، آن هم بعد از نزدیک به دو ماه و بدون شاکی خصوصی را ذکر می‌کردید.»

علی مطهری اضافه کرده است: «سخن از «اقدام دادستانی در عمل به قانون» به میان آورده‌اید، در حالی که اقدام دادستانی در واقع جرم تراشی و محدود کردن آزادی بیان و دفاع از ابتذال فرهنگی بوده و استقلال مجلس و حریت و آزادگی نمایندگان را مخدوش و مجلس را تبدیل به نهادی فرمایشی می‌کند.»

علی مطهری اضافه کرده است:« اظهارات اخیر این بنده را نیز به «قائل بودن به مصونیت ویژه برای خود» معنی کرده‌اید، در حالی که این اظهارات به معنی زیر بار ظلم نرفتن و دفاع از حقوق ملت است نه قائل بودن به مصونیت ویژه برای خود، ضمن این که هر نماینده‌ای دارای مصونیت ویژه قضایی است تا بتواند به راحتی اظهار نظر کند.»

علی مطهری  هم‌چنین گفته است: «عمل‌کرد قوه قضاییه نشان داده است که برخی افراد مصونیت ویژه دارند. تعیین تکلیف پرونده دادستان قبلی تهران که از قضاوت تعلیق شده، آن قدر به خاطر مصانعه و ملاحظه‌کاری و رعایت حال دولت طولانی شد که وی برخلاف نص قانون به سمت ریاست صندوق تامین اجتماعی منصوب شد و پرونده مقام دیگر دولتی نیز چهار سال است که تعیین تکلیف نشده و هر تهدیدی از مقامات اجرایی منجر به عقب نشینی قوه قضاییه شده است.»

اشاره علی مطهری به پرونده سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و رییس سازمان تامین اجتماعی است.  سعید مرتضوی در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 88 دادستان تهران بود و از  وی به عنوان متهم ردیف اول در پرونده وقایع بازداشت‌گاه کهریزک در سال 88 نام برده می‌شود.

علی مطهری هم‌چنین تاکید کرد: «اجازه ایجاد انحراف درانقلاب را نخواهم داد و در این راه تا پای جان ایستاده‌ام.»

تنش میان این دو مقام جمهوری اسلامی از روز یک‌شنبه، 8 ژوییه، در حالی آغاز شد که  عباس جعفری دولت‌آبادی گفته بود که پس از بررسی نوار نطق  سی و یکم اردیبشهت علی مطهری در مجلس  هشتم بخش‌هایی از صحبت‌های او مجرمانه تشخیص داده است.

 …………………………………………

سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا:

«هم‌چنان نقشی برای ایران در حل بحران سوریه وجود ندارد»

خبر / رادیو کوچه

جی کارنی، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارنظر روز سه‌شنبه، 10 ژوییه، کوفی عنان نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، ‌که ایران را کلید طلایی بحران سوریه خوانده انتقاد کرده است.

کوفی عنان پس از سفرش به تهران که  گفته است ایران ‌می‌تواند نقش مثبتی در حل بحران سوریه بازی کند، آمریکا می‌گوید هم‌چنان نقشی برای ایران دراین زمینه قایل نیست و  با ورود ایران به اجلاس دوستان سوریه مخالفت کرده است.

جی کارنی، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «تصور نمی‌کند هیچ‌کس بتواند جدا استدلال کند که ایران می‌تواند نقش مثبتی در حل بحران سوریه داشته باشد.»

او افزود: «آمریکا هم‌چنان معتقد است که بهترین راه حل، حمایت ‌‌یک‌صدای جامعه بین‌المللی از طرح عنان برای گذار سیاسی است که شامل بشار اسد نمی‌شود.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی بر روی کار ماندن بشار اسد در قدرت تاکید داشته و اعلام کردند که با هرگونه دخالت خارجی در سوریه مخالف است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,