Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
بیست‌و‌دوم تیر- دوازدهم ژوییه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌دوم تیر»

2012 July 12

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1288 خورشیدی- در جریان انقلاب مشروطه ایران نیروهای مشروطه‌خواه بختیاری و گیلان وارد تهران شدند و جنگ بین قزاقان دولتی و قوای مشروطه‌خواه در‌گرفت و دو روز بعد جنگ به نفع مشروطه‌خواهان پایان پذیرفت. این واقعه منجر به متحصن شدن محمدعلی‌شاه در سفارت روسیه و سپس خلع او از سلطنت شد و نمایندگان مجلس در بهارستان احمد میرزا ولیعهد را به سمت شاهنشاهی ایران اعلام کردند.

1904 میلادی- «پابلو نرودا» با نام اصلی «ریکاردو نفتالی ریس باسوآلت» (Neftalí Ricardo Reyes Basoalto) دیپلمات، سناتور و شاعر شیلیایی زا‌ده شد. نام مستعار خود را از «یان نرودا» شاعر اهل چک انتخاب کرده بود.

مدتی به عنوان کارمند دولت شیلی به برمه و اندونزی رفت و مامور کنسول‌گری شیلی در بارسلون و بعد کنسول شیلی در مادرید شد.

در ۱۹۴۵ به عنوان سناتوری کمونیست در سنای شیلی مشغول شد و چهار ماه بعد به حزب کمونیست شیلی پیوست و سخن‌رانی تندی بر ضد حکومت کرد و در سال ۱۹۴۹ به آرژانتین گریخت.

طی سفرش به مکزیک شعر بلند «آواز مردمان» را سرود. در ۱۹۷۰ نام او به عنوان نامزد ریاست جمهوری مطرح بود اما او از سالوادور آلنده حمایت کرد. پابلو نرودا در ۱۹۷۱ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

«عاشقانه‌ها»، «خاطرات من»، «سرودهای همگانی»، «ما بسیاریم» برخی از آثار او هستند.

1990 میلادی- در جریان کنگره بیست‌و‌‌هشتم حزب کمونیست شوروی، «بوریس یلتسین» از عضویت این حزب کناره‌گیری کرد. یلتسین در فروپاشی شوروی نقش موثری داشت. او به تانک‌های ارتشی دستور داد تا پارلمان کشور را که در کنترل کمونیست‌های تندرو بود مورد حمله قرار دهند.

یلتسین از 1991 تا 1999 رییس جمهوری روسیه بود و پیش از کناره‌گیری از این سمت «ولادیمیر پوتین» را به جانشینی خود انتخاب کرد.

2006 میلادی- جنگ اسراییل و لبنان آغاز شد که به‌مدت ۳۳ یا ۳۴ ادامه داشت و دامنه آن شمال اسراییل و سراسر لبنان را دربرگرفت. این جنگ که در اسراییل به «جنگ دوم لبنان» و در لبنان به «جنگ ژوییه» معروف است با قطع‌نامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل پایان یافت.

در چنین روزی نیروهای حزب‌اله لبنان در مرز لبنان و اسراییل با وارد شدن به خاک اسراییل به گروهی از نیروهای زمینی ارتش اسراییل حمله کردند و سه سرباز اسراییلی را کشتند و دو سرباز را نیز اسیر گرفته و به خاک لبنان انتقال دادند. ارتش اسراییل نیز بلافاصله برای نجات جان دو سرباز اسیر گرفته شده اقدام کرد که در نهایت به کشته ها اضافه شد و تعدادی مجروح شدند. هم‌چنین سیدحسن نصراله برای بازپس دادن دو سرباز اسیر اسراییلی پیش شرط آزادی چهار عضو حزب‌اله لبنان را از زندان‌های اسراییل خواستار شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

100 قبل از میلاد- «گایوس ژولیوس سزار» (Gaius Iulius Caesar) بنیان‌گذار امپراتوری رم در شهر رم متولد شد.

او یکی از فرمان‌دهان سه‌گانه روم بود. اکثر مورخان گشایش سرزمین گل به دست او را یکی از مهم‌ترین وقایع دوران باستان و آغازگر شکل‌گیری تمدن کنونی فرانسه می‌دانند. دو سال پس از مرگ او سنای روم وی را یکی از خدایان روم شناخت.

1298 خورشیدی- «عباس زریاب‌خویی» مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی در شهر خوی به‌دنیا آمد.

1388 خورشیدی- «فرخ‌لقا هوشمند» بازی‌گر پیش‌کسوت تاتر، سینما و تلویزیون درگذشت.

1389 خورشیدی- «رحیم رضازاده ملک»، پژوهش‌گر تاریخ و ادب نیز در چنین روزی دار فانی را وداع گفت. کتاب‌های «سوسمارالدوله»، «انقلاب مشروطه ایران بر اساس اسناد بریتانیا» و «ایران و ایرانیان» از آثار وی در عرصه تاریخ معاصر ایران هستند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی انگلیسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,