Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«گزارش کمیته ویژه رسیدگی به وقایع کهریزک»

2010 January 10

رادیو کوچه

گزارش کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان پس از انتخابات در جلسه امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی قرائت شد. در این گزارش اعلام شد 147 نفر از بازداشت شدگان حوادث 18 تیر، روز 19 تیر ماه با دستور دادستان وقت تهران به بازداشتگاه کهریزک اعزام شدند و با وجود تاکید مقامات زندان اوین بر وجود ظرفیت خالی برای پذیرش این زندانیان، این اقدام قابل پذیرش نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر مسوولان بازداشتگاه کهریزک نیز به دلیل عدم هر گونه ظرفیت از پذیرش بازداشتی‌ها سر باز زدند اما در نهایت به دلیل اصرار مقام قضایی دستوردهنده (قاضی سعید مرتضوی دادستان وقت تهران) مجبور می‌شوند 147 بازداشت شده را در فضایی به مساحت 70 متر مربع جای دهند.
بر اساس این گزارش بازداشت شدگان به مدت 4 روز تا زمان دستور آیت‌اله خامنه‌ای برای تعطیلی بازداشتگاه کهریزک، «بدون برخورداری از هر گونه تهویه، غذای مناسب و در شرایط سخت تنبیهی»در این مکان قرنطینه نگهداری شدند.
در گزارش کمیته ویژه مجلس اعلام شد که دادستان وقت تهران روز ششم مرداد ماه در نخستین جلسه این کمیته حضور یافته و دلیل کشته شدن سه تن از بازداشت شدگان بازداشتگاه کهریزک را بیماری مننژیت اعلام کرده است.
مرتضوی هم‌چنین در این جلسه فقدان ظرفیت زندان اوین را دلیل انتقال بازداشت شدگان به کهریزک خوانده است.
طبق گزارش کمیته ویژه، عالی ترین مقامات قضایی کشور در سالهای اخیر در جریان وضعیت نامناسب بازداشتگاه کهریزک بوده‌اند و رئیس دفتر ریاست وقت قوه قضائیه در 17 بهمن ماه سال 86 در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان زندانها و دادستان وقت تهران درباره این بازداشتگاه که بازداشتگاهی رسمی به شماره  210 بوده است، تاکید کرده اند که این بازداشتگاه صرفن برای متهمان دادسرای تهران باشد و هیچ متهمی بدون هماهنگی با دادستان تهران به این مکان منتقل نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


  1. zandigh
    1

    در هیچ کجای دنیا کمونیست ها این اندازه شعاری و قشری نیستند !