Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
کتاب‌خانه‌ی کوچک من- کتاب‌خوان الکترونیکی،

«کتاب همیشه»

2012 July 12

نهال نوریان/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ای‌بوک‌ریدر» یا «کتاب‌خوان الکترونیکی»، ابزاری برای مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی در فرمت‌های مختلف است. این دست‌گاه نسبت به مانیتور پی‌سی و هم‌چنین لپ‌تاپ، وسیله‌ای کوچک و کم‌حجم و مهربان‌تر با چشم است و صدمه‌ی کم‌تری در زمان استفاده‌ی مساوی وارد می‌کند. قابلیت شبیه‌سازی در این وسیله‌ی کوچک با کاغذ، این امکان را در آن به‌وجود آورده است که بتوان ساعت‌های طولانی به نمایش‌گر آن خیره شد و کمتر آزار دید. در واقع با در دست داشتن یک ای‌بوک‌ریدر، ما می‌توانیم همه‌جا کتاب‌خانه‌ی کوچک خودمان را با خود داشته باشیم و از آن استفاده کنیم. این دست‌گاه کتاب‌خوان با مارک‌های متفاوت و به‌تبع آن، با قابلیت‌های گونه‌گونی وارد بازار شده است و برندهای مختلف این ابزار، با قابلیت‌هایی که هر روز به آن اضافه می‌شود، در حال رقابت دایمی با هم هستند. در مدل‌هایی که دارای نمایش‌گر لمسی هستند، دقیقن مثل یک کتاب واقعی می‌توانید یک قسمت از متن را علامت‌گذاری یا High Light کنید یا حتا با استفاده از دست‌خط خود یادداشت بنویسید و یا با استفاده از قلم مخصوص هم‌راه با خود دست‌گاه. برای سرعت بخشیدن به یادداشت‌نویسی، امکان استفاده از کیبورد مجازی هم وجود دارد. به لطف تکنولوژی لمسی نمایش‌گر، در بعضی از مدل‌ها امکان استفاده از دیکشنری نیز وجود دارد. با این‌ وجود ای‌بوک‌ریدرها هم مانند بسیاری دیگر از ابزارهای مجازی، مشکلات خاص خود را دارند، بعضی از آن‌ها گاهی فونت‌هایی را بازخوانی نمی‌کنند یا برای استفاده و ذخیره‌ی یک کتاب، امکانات ویژه‌ای نیاز دارند که نمی‌توان به‌سادگی یک کتاب با فرمت پی‌دی‌اف را وارد آن‌ها کرد، ولی در هر حال از یک‌سو می‌توان به این تکنولوژی در حال رشد امید بست و از سوی دیگر، کاستی‌های آن را در مقایسه با گستردگی امکان‌هایش در نظر نیاورد.

با این ‌وجود برای ایرانیان ساکن در کشور، مشکل بزرگ‌تر، نبود نمایندگی مارک‌های معروف کتاب‌خوان در سطح داخل کشور است و از سوی دیگر، حضور مارک‌های قلابی و قیمت‌های نجومی بی‌منطق این معضل را دو چندان می‌کند. کاربری که می‌خواهد کتاب‌خوان را تهیه کند با هزار ترس و لرز به یکی از این فروش‌گاه‌ها سر می‌زند و حتا اگر کتاب‌خوان مورد نظر خود را بیابد و با وجود قیمت بالا آن را خریداری هم بکند، در صورتی که برای دست‌گاه مشکلی پیش آید، به‌دلیل عدم وجود نمایندگی، با مشکلات زیادی مواجهه پیدا می‌کند. مسئله‌ی بعدی در حوزه‌ی نشر الکترونیک و مسایل پیرامونی آن، عدم رسمیت این نوع نشر و نبود چرخه‌ی اقتصادی برای آن است. بازار کتاب‌های الکترونیکی با نقدینگی در چرخش، به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد و در نتیجه حوزه‌ی زیست این کتاب‌ها به حوزه‌های سلیقه‌ای محدود می‌شود. از سوی دیگر، نشر الکترونیک و ورود آن به چرخه‌ی حرفه‌ای و اقتصادی، ملزوماتی را طلب می‌کند که در ایران جای خالی آن‌ها احساس می‌شود. خارج از این‌که مردم ایران کتاب‌خوان نیستند، عدم دست‌رسی آسان به خطوط اینترنتی پرسرعت و غیرمحدود، کیفیت بد کتاب‌های عرضه‌ شده در بازار نشر الکترونیکی، نبود ای‌کارت‌ها و حساب‌های اعتباری بین‌المللی و نبود ارتباط با حوزه‌های نشر الکترونیک دیگر کشورها همه یاری می‌رسانند تا نشر الکترونیک از پیش‌روی باز بماند.

حال شما فکر کنید اگر این امکان به‌سادگی در اختیار فرد قرار بگیرد و بتواند هر زمان که اراده کند، کتابی در دست‌رس خود داشته باشد، چه میزان درصد مطالعه بالاتر خواهد رفت و مهم‌تر از آن، تا چه اندازه می‌توان به طبیعت کمک کرد تا دیگر برای تولید یک کتاب و وارد شدنش به بازار نشر و با وجود قیمت‌های نجومی، درختان قطع نشوند. ای‌بوک‌ریدرها علاوه بر گشایش درهای جدید به‌سوی چشم‌انداز روشنی از مطالعه، همیشه نیاز ما به نزدیکی به کتاب‌ در فرمت کلاسیک را نیز در نظر می‌گیرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,