Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
شاد و تندرست

«المپیک نزدیک و مشکلات باقی»

2012 July 12

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مهاجم محبوب پرسپولیسی‌ها سرانجام با این تیم قرارداد تازه‌ای امضا کرد. «ایمون زاید» هفته‌ی گذشته به ایران بازگشت و پس از دیداری با «رویانیان» با این تیم به توافق رسید و قرار داد یک ساله‌ی دیگری را با پرسپولیس امضا کرد. اکنون تعداد مهاجمان پرسپولیس افزایش یافته و این موضوع کار سرمربی تازه‌ی این تیم را مشکل خواهد کرد. نیمکت‌نشینی در فصل آینده برای هر یک از مهاجمان سرشناس پرسپولیس کار آسانی نخواهد بود.

————————————————————–

خبر می‌رسد که کمک داور دیدار تدارکاتی تیم تراکتورسازی تبریز با ولگای روسیه که در اردوی ترکیه انجام گرفته یک زن بوده است. باید منتظر واکنش تند فدراسیون و کمیته‌ی انضباطی به این اتفاق در روزهای آینده بود.

————————————————————-

روزنامه‌ی فرانسوی  «لوپاریزین»، خبر داده است که فدراسیون فوتبال برزیل به سبب عدم رضایت از «مانو منزس» سرمربی فعلی تیم‌ملی فوتبال این کشور، پیشنهاد قراردادی دو ساله را به «آرسن ونگر» سرمربی تیم فوتبال آرسنال ارایه کرده که با مخالفت او هم‌راه شده است. طبق این قرارداد «ونگر» 62 ساله می‌توانست تا پایان رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل، هدایت پرافتخارترین تیم فوتبال جهان را بر عهده داشته باشد اما «ونگر» در نهایت، ماندن در آرسنال را به هر چیز دیگری ترجیح داد.

————————————————————

رقابت‌های کشتی بازی‌های المپیک 2012 لندن با مسابقه‌ی یکی از ورزش‌کاران کشور ایران آغاز می‌شود. «حمید سوریان» دارنده‌ی پنج مدال طلای کشتی فرنگی جهان باید ظهر روز 15 مرداد به عنوان نخستین ملی‌پوش کاروان کشتی ایران به میدان برود. پیروزی و یا شکست «سوریان» می‌تواند تاثیر مهمی بر نتایج کاروان ورزش و به ویژه کشتی ایران داشته باشد.

———————————————————-

«علی کفاشیان» در مراسم انتخاب رییس هیت فوتبال خراسان‌شمالی در بجنورد گفته است: «با تلاش بسیار خوب باشگاه‌ها، اسناد و مدارک تیم‌های لیگ برتر به «ای اف سی» ارسال شده که مشکلی در آن‌ها دیده نمی‌شود.» او افزود: «با توجه به این‌که در دوره‌ی گذشته یک سهمیه به خاطر جریمه ارایه نشدن مدارک از ایران کسر شده بود، این سهمیه‌ی لیگ ایران به لیگ قهرمانان افزوده می‌شود.»

رییس فدراسیون فوتبال هم‌چنین درباره‌ی احتمال حذف جام‌حذفی در سال کنونی گفت: «هدف هیت رییسه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال کشور از این کار، دادن وقت بیش‌تر به کادر تیم‌ملی فوتبال برای آمادگی بیش‌تر برای حضور پرقدرت در جام‌جهانی است اما اگر این اتفاق موجب کسر سهمیه از فوتبال کشور شود، جام‌حذفی به صورت فشرده در کنار لیگ‌برتر برگزار می‌شود.»

«کفاشیان» با تاکید بر این‌که قراردادهای بیش‌تر از سقف تعیین‌شده از طرف فدراسیون و سازمان‌ لیگ پذیرفتنی نیست اضافه کرد: «تاکنون مدارک و اسنادی مبنی بر بسته شدن قراردادهایی بیش‌تر از سقف تعیین شده، مشخص نشده و اگر طبق شواهد و مصاحبه‌های صورت گرفته این خبرها واقعیت داشته باشد به سازمان لیگ اجازه داده شده که با قدرت با ورزش‌کار و باشگاه خاطی برخورد کند.»

———————————————————–

کم‌تر از یک ماه مانده به رقابت‌های المپیک 2012 لندن، اردوی تیم‌ملی شنای ایران هم از اوضاع چندان مناسبی نسبت به دیگر رشته‌ها برخوردار نیست و اختلافات میان ورزش‌کاران و مسوولان این فدراسیون در نهایت منجر به کنار گذاشتن «محمد علیرضایی» به‌ترین شناگر و رکورددار سال‌های اخیر کشور از اردوی تیم‌ملی و جای‌گزینی «محمد بیداریان» به جای او شده که گفته می‌شود از بستگان «وحید مرادی» از مسوولان فدراسیون شنا است.

این موضوع حاشیه‌های فراوانی را برای فدراسیون و شناگران ایران پدید آورده است که در آخرین نمونه‌ی آن اظهارات جنجال‌برانگیز «علیرضایی» درباره‌ی دلایل برکناری‌اش بوده است، صحبت‌هایی که ممکن است برای این ورزش‌کار دردسرساز شود. «علیرضایی» گفته است که: «بیداریان» ضعیف‌ترین شناگر ایران در رقابت‌های ترکیه بود، در این مسابقات همه مدال گرفتند به غیر از او.»

این ورزش‌کار اضافه می‌کند: «گویا با زبان خوش نمی‌توان با مسوولان فدراسیون صحبت کرد؛ در رقابت‌های جهانی «شانگهای» من با نماینده رژیم صهیونیستی هم‌گروه شدم و به آب نپریدم، اما مسوولان فدراسیون از همین موضوع علیه من استفاده کردند و گفتند چون در ۱۰۰ متر قورباغه در مسابقات جهانی شرکت نکردم نمی‌توانم به المپیک بروم. مگر من گفتم نمی‌خواهم مسابقه دهم؟ خودتان با آن قوانین قشنگتان! اعلام کردید که با نماینده رژیم صهیونیستی مسابقه ندهم، من بخاطر احترام به قوانینی که در کشورمان داریم در ۱۰۰ متر قورباغه مسابقات جهانی شرکت نکردم. آیا این نوع برخورد با من درست است؟»

——————————————————-

شرایط یکی دیگر از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش کشور نامناسب است و طبق معمول مسوولان در برابر این امر بی‌تفاوت هستند. «کاظم ساریخانی»، قهرمان سال 2000 جودوی آسیا و دارنده‌ی 20 مدال رنگارنگ جهانی و آسیایی که در دوران قهرمانی‌اش با اجرای زیبای فن «گهواره»، آشنای جهان جودو بود، اکنون هم‌زمان با تنگ‌دستی و بیماری دست و پنجه نرم می‌کند. چندی پیش هنگامی که «ساریخانی» برای دریافت کمک به محل صندوق حمایت از قهرمانان و ورزش‌کاران و پیشکسوتان ورزشی مراجعه کرده بود در اثر بی‌توجهی مسوولان به مشکلاتش با آن‌ها درگیر شد که متاسفانه با حضور ماموران نیروی‌انتظامی به دستگیری این ملی‌پوش اسبق ایران منجر شد.

«ساریخانی» می‌گوید: «هیچ شغلی ندارم و اکنون بی‌کارم. در طول سال‌های بیماری‌ام هیچ درآمدی نداشته‌ام و تنها با همان حقوق ناچیز صندوق حمایت از ورزش‌کاران و یارانه زندگی‌ام را می‌چرخانم. وقتی دیدم با این حقوق‌ها نمی‌شود زندگی را چرخاند و هزینه زندگی در تهران بالا است و حتا پول ندارم تا خانه‌ای اجاره کنم به یزد رفتم و پیش خویشاوندان همسرم زندگی می‌کنم. چندین بار به وزیر نامه داده‌ام و خواسته‌ام که وقت ملاقات به من بدهند، اما هنوز خبری نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,